Michał Dworczyk: personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie

Polska
Michał Dworczyk: personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie
Polsat News
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie dzięki możliwości wykonywania testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani - poinformował podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W konferencji prasowej uczestniczyli szef KPRM Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz rzecznik rządu Piotr Muller.

 

Personel medyczny zwolniony z kwarantanny

 

- W nocy zostały zmienione przepisy, w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny - oświadczył Dworczyk na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Poinformował, że do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tys. osób z personelu medycznego, co - ocenił - stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Ilu medyków się zakaziło?

 

- Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani - dodał.

 

Medycy z zagranicy

 

Dworczyk poinformował, że na mocy zapowiedzianej nowelizacji mają zostać uproszczone warunki, na których lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej, będą mogli podjąć w Polsce pracę.

 

- Przygotujemy przepisy dzięki którym lekarz, który się decyduje na podjęcie pracy w Polsce, będzie mógł od momentu decyzji, w ciągu dwóch, maksymalnie trzech tygodni rozpocząć taką pracę; oczywiście pod nadzorem innego polskiego lekarza - powiedział Dworczyk.

 

Zaznaczył, że ma to być jeden z kroków poprawiających dostęp do personelu medycznego. 

 

WIDEO: Fragment konferencji prasowej w Kancelarii Premiera

  

Minister zdrowia: pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że wtorkowy wzrost zakażeń koronawirusem - 19 364 nowych przypadków - "wpisuje się w trend spadku dynamiki" epidemii i oznacza, że "pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej". "To są sygnały pozytywne" - powiedział Niedzielski.

 

- Pojawia się szansa, pojawia się nadzieja na wyhamowanie pandemii, i teraz bardzo wiele zależy od nas, od naszej codziennej postawy, od tego czy będziemy pilnowali tych podstawowych zasad współżycia społecznego, (...) bo chodzi o to, żeby zachować dystans, chodzić w maseczce i oczywiście dezynfekować ręce - apelował minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Nowa strategia walki z pandemią. Minister zdrowia przedstawił szczegóły

 

Podkreślił, że ostatnie dane obligują do "postawy jeszcze większej odpowiedzialności". - Bo to jest walka, którą wygramy właśnie dzięki naszej postawie, którą możemy wygrać tylko i wyłącznie dzięki wspólnemu poczuciu odpowiedzialności - dodał Niedzielski.

 

Ilu medyków przebywa w kwarantannie?

 

Od początku trwania epidemii do 26 października w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono m.in. u 6761 lekarzy, 520 dentystów, 522 diagnostów laboratoryjnych, 15 tys. 228 pielęgniarek, 1351 położnych, 913 ratowników i 445 farmaceutów - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

 

Zestawienia - udostępnione we wtorek - mówią, że kwarantanną objętych było w tym czasie 13 tys. 147 lekarzy, 28 tys. 360 pielęgniarek, 2812 położnych, 1696 dentystów, 1015 diagnostów laboratoryjnych, 1556 farmaceutów i 2588 ratowników.

 

ZOBACZ: "Będziemy mieć armagedon zdrowotny". Lekarz ostrzega

 

Hospitalizowanych było - od początku epidemii do 26 października - 574 lekarzy, 965 pielęgniarek, 56 położnych, 27 dentystów, 19 diagnostów, 27 farmaceutów i 49 ratowników.

 

Zmarło 16 lekarzy

 

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 16 lekarzy, 11 pielęgniarek, sześciu farmaceutów, jednego ratownika medycznego i jednej położnej.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 listopada

 

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 364 osób. Bilans przypadków wykrytych od początku epidemii wzrósł do 414 tys. 844. Zmarło 227 chorych, w sumie 6102. Ostatniej doby wykonano ponad 65,7 tys. testów na obecność koronawirusa.

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie