152 powiaty w czerwonej strefie. Wśród nich Warszawa, Kraków i inne duże miasta

Biznes
152 powiaty w czerwonej strefie. Wśród nich Warszawa, Kraków i inne duże miasta
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Przemyśl, Poznań, Zamość, Rzeszów, Piotrków Trybunalski i Częstochowa - między innymi te miasta znajdą się w czerwonej strefie epidemicznej, o czym poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał szef resortu, w 152 "czerwonych" powiatach znajdzie się ponad połowa mieszkańców Polski.

W czerwonej strefie znajdzie się m.in. 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

 

Pełna lista "czerwonych" powiatów w dalszej części artykułu.

 

- Wciskamy hamulec, ale nie w trybie delikatnym, lecz z całej siły. To konieczne, aby ochronić wydolność systemu opieki zdrowotnej. Pandemia przyspiesza - mówił minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. "Zostań w domu"

 

Dodał, że dzisiejsza liczba nowych zakażeń - 8099 - świadczy, że rozwój pandemii w naszym kraju "ma charakter wykładniczy".

 

Minister zdrowia: testujemy granice służby zdrowia

 

Zdaniem Niedzielskiego, potwierdzeniem zagrożenia są nowe mapy stref żółtych i czerwonych w Polsce.

 

- Mamy do czynienia, że w strefie czerwonej są 152 powiaty, czyli połowa Polski. W strefie czerwonej są powiaty gęsto zaludnione. Liczba ludności przekracza połowę ludności Polski - uściślił Niedzielski.

 

Niedzielski zapewnił, że cały czas wydolność służby zdrowia wzrasta, "ale musimy mieć świadomość, że testujemy jej granice". Podkreślił, że teraz jest pora, żeby nacisnąć hamulec, by zahamować rozwój epidemii.

 

Podkreślił, że wydolność placówek zdrowotnych jest "cały czas poprawiana", m.in. poprzez zwiększanie liczby łóżek w szpitalach przeznaczonych na walkę z COVID-19.

 

Powiaty, które trafią do czerwonej strefy

 

W woj. dolnośląskim czerwonym obszarem objęte będą powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki.

 

W woj. kujawsko-pomorskim powiaty: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.

 

W woj. lubelskim powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.

 

W woj. lubuskim powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski.

 

W woj. łódzkim powiaty: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

 

W woj. małopolskim powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.

 

W woj. mazowieckim powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa.

 

W woj. opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki.

 

W woj. podkarpackim powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów.

 

W woj. podlaskim powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki.

 

W woj. pomorskim powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot.

 

W woj. śląskim powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska.

 

W woj. świętokrzyskim powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i i miasto na prawach powiatu – Kielce.

 

W woj. warmińsko-mazurskim powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn.

 

W woj. wielkopolskim powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań.

 

W woj. zachodniopomorskim powiaty: sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin.

msl/maf/wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie