Wiceministrowie odchodzą ze stanowisk. Dwie dymisje
Premier przyjął w poniedziałek dymisję wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura - poinformował resort rozwoju, pracy i technologii. Z kolei z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) zrezygnował wiceminister Paweł Lewandowski.
W komunikacie resortu rozwoju, pracy i technologii przypomniano, że wiceminister Mazur odpowiadał w resorcie rozwoju za politykę innowacyjności, agendę gospodarczą związaną z Unią Europejską, politykę handlową oraz za promocję polskiej gospodarki za granicą.
Brał udział przy pracach nad pakietem tarcz antykryzysowych
W trakcie kryzysu pandemicznego uczestniczył w pracach zespołu kryzysowego, który opracował pakiet tarcz antykryzysowych. Wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcom z tarcz antykryzysowych, dzięki której udało się uratować miliony miejsc pracy, w tym po raz pierwszy objąć zabezpieczeniem osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, przekroczyła już 142 mld zł - czytamy.
W komunikacie podano, że były wiceszef resortu rozwoju, koordynował przygotowanie projektów wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju do realizacji jako część Krajowego Planu Odbudowy. Wśród opracowanych pod kierownictwem Krzysztofa Mazura propozycji, wchodzących w skład KPO, znalazły się projekty związane z suwerennością technologiczną i lekową, upowszechnianiem zielonej energii, wykorzystaniem technologii kosmicznych i transformacją energetyczną - wskazano.
Dodano, że odpowiadał za przygotowanie ustawy dot. tzw. Polityki Nowej Szansy, która oferuje przez najbliższe 10 lat wsparcie restrukturyzacyjne firmom w trudnościach ekonomicznych. Uczestniczył również, z ramienia MR, w pracach nad ulgą na robotyzację, której zadaniem będzie zachęcenie przedsiębiorców do inwestycji w automatyzację linii produkcyjnych i modernizację technologiczną firm, w tym w szczególności tych mniejszych.
Krzysztof Mazur - politolog, ekspert od polityk publicznych i wieloletni szef Klubu Jagiellońskiego - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju był od grudnia 2019 r. - podano w komunikacie.
Nadzorował 19 spółek mediów publicznych
Z kolei jak podał resort MKiDN, dymisja wiceministra Lewandowskiego "zbiega się z planem połączenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu".
Przypomniano, że Lewandowski sprawował funkcję podsekretarza stanu od 9 stycznia 2017 r. "Jako wiceminister kultury odpowiadał za strategię, prawo własności intelektualnej, prawo prasowe i medialne, rozwój przemysłów kreatywnych, kinematografię, cyfryzację oraz legislację" - czytamy na stronie MKiDN.
Nadzorował 19 spółek mediów publicznych w tym TVP S.A., Polskie Radio S.A oraz PAP S.A. Wzmocnił instytucjonalnie PAP poprzez przeprowadzenie fuzji z państwową spółką PWR.
Był też członkiem komitetu rady ministrów ds. cyfryzacji oraz Rady Pożytku Publicznego. "Odpowiadał m.in. za reformę systemu instytucjonalnego wsparcia kinematografii oraz wdrożenie tzw. Ustawy o zachętach dla produkcji audiowizualnej, a ostatnio za koordynację działań resortu związanych z walką ze skutkami COVID-19 w obszarze kultury" - wyjaśniono w opublikowanej informacji.
Przez trzy lata reprezentował Polskę w Radzie Ministrów Kultury Unii Europejskiej; był przedstawicielem Polski w formatach współpracy kulturalnej ASEM oraz China-CEEC Forum (17+1). Aktywnie zabiegał o włączenie kultury do programów finansowanych z UE. Koordynował również starania o organizację Światowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi.
ZOBACZ: Zebrała się Rada Koalicji. Wśród tematów rekonstrukcja
"Jestem wdzięczny za szansę, którą dał mi wicepremier Piotr Gliński. Bardzo dziękuję kadrze profesjonalnych pracowników ministerstwa, bez których żaden pomysł i żadne działanie nie mogłoby się udać" - powiedział Lewandowski, cytowany na stronie MKiDN. "Dziękuję również za życzliwość i zaufanie zaplecza politycznego rządu Zjednoczonej Prawicy i partii Prawo i Sprawiedliwość oraz za możliwość realizacji ważnych i potrzebnych projektów" - dodał były wiceszef resortu.
MKiDN w opublikowanym komunikacie wyjaśniło, że "obszary dotychczas nadzorowane przez wiceministra Lewandowskiego trafią do koordynacji wiceministra Jarosława Sellina", a "nadzór nad wybranymi strategicznymi obszarami przejmie osobiście minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu".
Paweł Lewandowski urodził się 20 października w 1986 r. Jest magistrem politologii i socjologii, ukończył studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Odbył też studia podyplomowe z zakresu zarządzania i administracji w Szkole Głównej Handlowej oraz ukończył Studium Polityki Zagranicznej w PISM.
Wcześniej pełnił funkcje doradcy wiceprezesa rady ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; prowadził też zajęcia na UKSW oraz był ekspertem Fundacji Republikańskiej.
Czytaj więcej