Emerytowana nauczycielka i dorosły syn okupują cudze mieszkanie

Polska
Emerytowana nauczycielka i dorosły syn okupują cudze mieszkanie
Interwencja
Małżeństwo z Łodzi walczy z dzikimi lokatorami

Małżeństwo z Łodzi walczy z dzikimi lokatorami. Mieszkanie zajmuje emerytowana nauczycielka i jej syn. – To doktor nauk, który skończył prawo. Jest znakomicie obeznany w tym, na co pozwala mu ustawa lokatorska i perfidnie to wykorzystuje – mówi właściciel mieszkania. Doszło do tego, że to jego policja wyprowadziła z bloku w kajdankach, a dzicy lokatorzy zostali. Materiał "Interwencji".

Daria i Kamil Zawalscy mieszkają w Łodzi. Pan Kamil odziedziczył po rodzicach 50-metrowe mieszkanie. W 2016 roku wynajął je Jadwidze S., emerytowanej nauczycielce. Do mieszkania wprowadził się również syn nauczycielki, doktor nauk humanistycznych.

 

ZOBACZ: 42-latka z Mazowsza produkowała... leki na potencję. Działała z rozmachem

 

- Bardzo miła rozmowa, wykształceni ludzie, takich też szukaliśmy, spokojnych, z którymi ta współpraca będzie się dobrze układała – wspomina w materiale "Interwencji" Kamil Zawalski. 

 

Przez rok nie było żadnych problemów

 

- Niestety, to była zwykła umowa na wynajem lokalu, nie mieliśmy tam zawartej klauzuli, że oni wskazują lokal, do którego mają zostać eksmitowani (w przypadku braku opłat za czynsz – red.), był to nasz błąd. Przez rok nie było żadnych problemów, oni co miesiąc bardzo terminowo i regularnie uiszczali te opłaty - dodaje Daria Zawalska.

 

Wideo: Emerytowana nauczycielka i dorosły syn okupują cudze mieszkanie

  

 

W 2017 roku Jadwiga S. i jej syn przestali płacić, ale z lokalu się nie wyprowadzili. Mieszkają w nim do dziś. Jadwiga S. ma niewielką emeryturę, a jej syn jest bezrobotny. Sprawa trafiła do sądu.

 

- Oni nas cały czas zwodzą, że zapłacą, że mają przejściowe problemy z pieniędzmi. Jak się sprawa rozwijała, okazało się, że pani kilka lat temu ogłosiła upadłość konsumencką – opowiada Daria Zawalska.

 

"Znakomicie obeznany w prawie"

 

- Syn jest doktorem nauk humanistycznych, skończył też prawo. Jest znakomicie obeznany w tym, na co pozwala mu ustawa lokatorska i perfidnie to wykorzystuje i mieszkają na nasz koszt – mówi Kamil Zawalski.

 

Dziennikarze "Interwencji" rozmawiali z Jadwigę S. Jak będzie wyrok sądu okręgowego, to ja będę przestrzegać prawa – zapewnia i tłumaczy, że „nie ma możliwości” opłacać mieszkania. Na uwagę właścicieli, iż jest im winna 35 tys. zł, odparła: policzę.

 

ZOBACZ: Najbogatsi ludzie świata. Jeff Bezos stracił miliardy

 

- Opłacają sobie teraz sami prąd i gaz. Mimo że umowa jest na mojego męża, to oni jakoś sobie w gazowni, w zakładzie energetycznym dowiadują się, jakie to są sumy i sami je opłacają – opowiada nam Daria Zawalska.

 

Jadwiga S. dostała nakaz emisji, ale z prawem do lokalu socjalnego. Jej synowi lokalu nie przyznano. Dzicy lokatorzy odwołali się od wyroku. I nadal mieszkają. A w kolejce po mieszkania socjalne w Łodzi czeka… cztery tysiące osób.

 

Właściciel mieszkania zakuty w kajdanki

 

- Wzywają policję pod pretekstem, że zaburzamy ich mir domowy. Ostatnia interwencja skończyła się tak, że zakuto mnie w kajdanki, wsadzono do radiowozu i zagrożono, że wywiozą na 48 godzin. Żona internowała, wybiegli sąsiedzi. Kto tu jest poszkodowanym? – pyta Kamil Zawalski.

 

Właściciele nie mają dostępu do mieszkania. Dzicy lokatorzy wymienili zamki w drzwiach. Pani Daria i pan Kamil w takiej sytuacji nic nie mogą zrobić. Takie jest prawo.

 

- Ten pan powiedział mojemu mężowi wprost, że on tam będzie mieszkał tak długo, jak się da, bo wie, że może, bo taka jest ustawa – twierdzi pani Daria.

jo/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie