Gdzie są najtańsze warzywa? Różnice w cenach sięgają nawet 80 proc.

Biznes
Gdzie są najtańsze warzywa? Różnice w cenach sięgają nawet 80 proc.
Flickr/Masahiro Ihara
Najtańsze warzywa są w hipermarketach, najdroższe w dyskontach

Najtańsze warzywa można kupić w hipermarketach, z kolei najdrożej jest w supermarketach - wynika z z ogólnopolskiej analizy cen detalicznych. Ceny warzyw różnie się nie tylko w zależności od sklepów, gdzie je kupujemy, ale również od województwa. Najtaniej jest w woj. mazowieckim, lubelskim i dolnośląskim, a najdrożej - w pomorskim, opolskim i podkarpackim.

Z analizy wykonanej przez Hiper-Com Poland oraz UCE RESEARCH wynika, że najtańsze warzywa można kupić w hipermarketach. Na kolejnych miejscach są supermarkety, sieci cash&carry i małe sklepy. Zdecydowanie najdrożej jest natomiast w dyskontach. Różnica między nimi i hipermarketami wynosi nawet 19 proc.

 

- Hipermarkety walczą o przetrwanie po pandemii, bo duża część ich sklepów była zamknięta ze względu na lokalizację w centrach handlowych. Przekłada się to na agresywną strategię promocyjną, obejmującą m.in. warzywa. Natomiast dyskonty świetnie sobie poradziły w czasie lockdownu, np. uruchamiając dostawy z zewnętrznymi partnerami. Mogły zatem pozwolić sobie na niższy nacisk na promocje cenowe - wyjaśnia Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland.

 

Największe różnice w cenach buraków

 

Największe różnice w cenach widać po takich artykułach, jak buraki - 77 proc., ziemniaki - 63 proc., seler - 60 proc., a także pomidory - 52 proc. Wynika to z faktu, że warzywa te dłużej zachowują świeżość, więc sklepy wielkopowierzchniowe mogą się w nie zaopatrywać w większych ilościach, co obniża cenę tych produktów. 

 

ZOBACZ: Limity na papier toaletowy i środki dezynfekujące. Panika zakupowa na Wyspach

 

Najmniejsze różnice w cenach widoczne są w przypadku papryki - 6 proc., ogórków - 14 proc. oraz cukinii - 17 proc. - Ceny tych warzyw kształtuje głównie stały popyt na nie. Znaczenie mają też wymagania dot. magazynowania, transportu i ekspozycji - tłumaczy dr Maria Andrzej Faliński ze Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

 

Najtaniej na Mazowszu

 

Ceny warzyw zależą nie tylko od rodzaju sklepu, w którym je kupujemy, ale również od województwa. Różnica wynosi średnio 6 proc.  

 

Najtaniej jest w województwach mazowieckim, lubelskim i dolnośląskim. Z kolei najwięcej za warzywa zapłacimy w województwach pomorskim, opolskim oraz podkarpackim.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Finanse i zwyczaje Polaków w czasie epidemii

 

- Różnice w cenach mogą wynikać z faktu, że główne uprawy znajdują się w mazowieckim, lubelskim oraz dolnośląskim. Woj. podkarpackie czy pomorskie nie są w czołówce, jeśli chodzi o produkcję warzyw. Koszty logistyczne zdecydowanie mogą wpływać na różnice w cenach na terenie całego kraju - wyjaśnia dr Krzysztof Łuczak z Grupy BLIX.

dk/ MondayNews, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie