Posiedzenie Senatu poświęcone "piątce dla zwierząt". Jest data

Polska
Posiedzenie Senatu poświęcone "piątce dla zwierząt". Jest data
PAP/Mateusz Marek
Posiedzenie w sprawie noweli odbędzie się jednak prawdopodobnie 13 października

Dodatkowe posiedzenie Senatu poświęcone noweli ustawy o ochronie zwierząt prawdopodobnie odbędzie się 13 października, a nie 9 jak planowano - poinformowała wicedyrektor CIS Anna Godzwon. Ma to związek z wydłużającymi się pracami komisji nad nowelą i konsultacjami społecznymi.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki informował we wtorek, że prawdopodobnie zwoła na 9 października dodatkowe posiedzenie Senatu z myślą o rozpatrzeniu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Jak wówczas mówił, na posiedzeniu zaplanowanym na 29-30 września jest dużo punktów i może być zbyt mało czasu na przygotowanie szeregu poprawek do tej nowelizacji.

 

Grodzki podkreślał, że nowela "przemknęła przez Sejm w sposób ekspresowy" i "Senat musi znowu odgrywać rolę tej poważnej instytucji państwa, która zajmie się tym starannie, wysłucha wszystkich stron".

 

Przesunięcie terminu

 

W czwartek Godzwon powiedziała, że posiedzenie w sprawie noweli odbędzie się jednak prawdopodobnie 13 października. - Ostateczne decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek, gdy posiedzenia będą miały prezydium i konwent. Na pewno będzie dodatkowe posiedzenia poświęcone tej ustawie, natomiast pojawiła się ta data 13 - powiedziała wicedyrektor CIS.

 

ZOBACZ: "Piątka dla zwierząt" w senackiej komisji

 

Jak zaznaczyła, spodziewane przesunięcie terminu dodatkowego posiedzenia jest związane z wydłużającymi się pracami komisji senackich nad nowelą i konsultacjami społecznymi. Podkreśliła, że celem jest to, by prace zostały przeprowadzone rzetelnie i dogłębnie, a wszyscy biorący udział w konsultacjach zostali wysłuchani.

 

Wysłuchanie hodowców przed komisją senacką

 

W środę przedstawiciele branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt przedstawili na wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez senacką Komisję Ustawodawczą swoje stanowiska w kwestii zmian zawartych w noweli ustawy o ochronie zwierząt.

 

Podczas posiedzenia komisji, które trwało ponad 9 godzin, przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, uzasadniając to koniecznością humanitarnego traktowania, popierali wprowadzenie zakazu hodowli na futra. Przekonywali też, że ubój rytualny jest jednym z największych okrucieństw wobec zwierząt i twierdzili, że powinien być całkowicie zakazany, a nie - jak głosi nowela - ograniczony do potrzeb polskich związków wyznaniowych.

 

ZOBACZ: "Piątka dla zwierząt". Marszałek Senatu: nowela wymaga poprawek

 

Z kolei przedstawiciele branży mięsnej podnosili, że przepis ograniczający ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych spowoduje m.in. likwidację miejsc pracy, utratę rynków eksportowych czy znaczny spadek dochodów producentów żywności i hodowców. Przedstawiciele hodowców, twierdzili, że zakaz hodowania zwierząt na futra wprowadzany jest na podstawie jednostronnej, medialnej narracji i domagali się takich odszkodowań, jakie otrzymali inni hodowcy w Europie.

 

Zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych krytykowali przedstawiciele branży cyrkowej, którzy nazwali przepis "bezwzględnym".

 

W czwartek w południe prace nad ustawą rozpoczęła się senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie