Wiceminister zdrowia: liczba 1000 nowych przypadków dziennie może się powtarzać

Polska
Wiceminister zdrowia: liczba 1000 nowych przypadków dziennie może się powtarzać
Polsat News
Wiceszef resortu zdrowia przypominał o maseczkach i dystansie społecznym

Nasze kontakty się ożywiły, to powoduje, że zakażenia koronawirusem są częstsze - powiedział wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że wraz z większą liczbą zakażeń nie rośnie liczba osób hospitalizowanych z ciężkim przebiegiem choroby.

Zapytany o to, czy można ocenić, kiedy zakończyła się pierwsza fala zachorowań, a rozpoczęła druga, odparł, że "nie ma takiego momentu w całej Europie". Dodał, że na całym świecie obserwowany jest wzrost zakażeń koronawirusem. Zdaniem ministra rozpoczynający się okres jesienny wpływa na wzrost liczby infekcji wirusowych.

 

- Dobrą wiadomością jest to, że nie przybywa nam ludzi w szpitalach, którzy wymagają hospitalizacji i podłączenia do respiratorów – tłumaczył minister.

 

Zaznaczył, że liczba ponad 1000 przypadków może się powtarzać . – Nasze kontakty się ożywiły, a to powoduje, że zakażenia koronawirusem są częstsze - powiedział polityk.

 

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19. Minister zdrowia mówi o terminie

 

- To wszystko jest w naszych rękach – mówił wiceszef resortu zdrowia przypominając o stosowaniu maseczek zakrywających nos i usta oraz o dystansie społecznym.

 

Szczepienia przeciw grypie

 

- Mamy zapewnione 2 mln - stwierdził, zapewniając, że będzie ich więcej. - Wiem, że mamy w tej chwili niedobory w aptekach, ale to jest związane z przewidzianymi transzami - zaznaczył minister, dodając, że jest świadom, że "może to budzić niepokój" .

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia przypomina o dystansie i maseczkach

 

Kraska mówił o "najlepszym momencie na zaszczepienie się w listopadzie lub grudniu". Wiceminister wyjaśniał, że zaszczepienie się przeciw grypie pomoże odciążyć służbę zdrowia, a także uchronić "osoby z grupy najwyższego ryzyka od powikłań pogrypowych".

 

Antidotum na koronawirusa

 

- Jesteśmy w grupie państw, która dostanie ilość szczepionek odpowiadającą ilości mieszkańców, aby wyszczepić większość społeczeństwa - mówił Kraska o szczepionce przeciw koronawirusowi. Zdaniem ministra medykament ma być dostępny na przełomie roku, w grudniu lub styczniu.

 

WIDEO: wiceminister Waldemar Kraska w Nowym Dniu z Polsat News

  

Do Polski miałoby dotrzeć "kilkanaście milionów" szczepionek na COVID-19.  Kraska zapewnił, że "nie będzie problemu z zakupem szczepionek jeśli się pojawią na rynku". - Koszt szczepionki to od około kilka euro do kilkunastu euro, tu nie będzie problemu z pieniędzmi - tłumaczył.

 

ZOBACZ: Czy zabraknie szczepionek na grypę? Kraska odpowiada

 

- Wiem, że jesteśmy zmęczeni tym reżimem, ale wytrzymajmy jeszcze chwilę do pojawiania się szczepionki - zaapelował Kraska.

laf/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie