Przyszłość rządu po rekonstrukcji. Kaczyński zabrał głos

Polska
Przyszłość rządu po rekonstrukcji. Kaczyński zabrał głos
PAP/Tomasz Gzell
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla mediów przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie

Liczba ministerstw w zreformowanym rządzie i ich podział pomiędzy partie wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy - to wiodący wątek negocjacji liderów koalicji. W poniedziałek, do późnego popołudnia, trwała kolejna tura rozmów, które mają być kontynuowane w czwartek. - Trwają rozmowy, są skomplikowane, ale jestem głęboko przekonany, że przyniosą właściwe efekty - zapewnił we wtorek prezes PiS.

Prezes PiS powiedział na konferencji prasowej, że w kwestii rządu i jego reorganizacji rozmowy nadal trwają.

 

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że rozmowy trwają, że to są oczywiście rozmowy skomplikowane, ale jestem głęboko przekonany, że przyniosą właściwe efekty i że te zmiany, które planujemy zostaną przeprowadzone - powiedział prezes PiS.

 

ZOBACZ: Negocjacje na Nowogrodzkiej. Tematem rekonstrukcja rządu

 

W poniedziałek odbyła się kolejna runda negocjacji między liderami Zjednoczonej Prawicy, dotycząca nowej umowy koalicyjnej oraz rekonstrukcji rządu. Do kolejnego spotkania koalicjantów dojdzie w czwartek około południa.

 

Wideo: konferencja prasowa prezesa PiS

  

Kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu?

 

Prezes PiS w na początku sierpnia zapowiedział, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października.

 

Jak zaznaczył, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. Kaczyński pytany, czy koalicjanci z Solidarnej Polski i Porozumienia otrzymają w takim razie po jednym resorcie, stwierdził wówczas, że "przy takiej liczbie ministerstw, to po prostu wynika ze zwykłej arytmetyki, i to tak traktowanej bardzo - można powiedzieć - szczodrze dla naszych koalicjantów".

 

ZOBACZ: Zmiany nie tylko w rządzie? Nieoficjalnie: Duda pożegna kilku ministrów

 

W obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego funkcjonuje 20 ministerstw.

 

Rozmowy trwają

 

Poniedziałkowe rozmowy przy Nowogrodzkiej z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i koalicjantów - lidera Solidarnej Polski - Zbigniewa Ziobro i szefa Porozumienia - Jarosława Gowina rozpoczęły się po godz. 11.

 

ZOBACZ: Spotkanie na Nowogrodzkiej ws. rekonstrukcji. Czy Emilewicz pożegna się z resortem?

 

Po nich doszło do rozmowy w gronie PiS z udziałem szefa rządu. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował, że konsultacje dotyczące rekonstrukcji rządu wciąż trwają. - O efektach rozmów poinformuje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości - dodał Fogiel w rozmowie z dziennikarzami.

 

Nowa umowa koalicyjna

 

Dotychczasowa umowa koalicyjna PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia obowiązywała do wyborów prezydenckich. W umowie znajdują się m.in. kwestie obsady stanowisk w rządzie przez ugrupowania wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy.

 

Pierwsze po wakacjach negocjacje w ramach Zjednoczonej Prawicy odbyły się w miniony czwartek. Po zakończeniu spotkania przedstawiciele wszystkich trzech partii przekonywali, że są optymistami, co do zawarcia kolejnej umowy koalicyjnej i ustalenia podstaw programowych.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie