Profesor udawała czarnoskórą, jest białą Żydówką. "Zbudowałam życie na brutalnym kłamstwie"

Świat
Profesor udawała czarnoskórą, jest białą Żydówką. "Zbudowałam życie na brutalnym kłamstwie"
Duke University Press
"Nie możemy komentować spraw personalnych" - przekazała Crystal Nosal, rzeczniczka George Washington University

"Zbudowałam swoje życie na brutalnym kłamstwie przeciwko Czarnym, i kłamałam w każdym oddechu" - napisała Jessica Krug, profesor nadzwyczajna na George Washington University. Kobieta przez lata udawała osobę czarnoskórą, teraz przyznała, że ​​w rzeczywistości jest białą Żydówką z Kansas City.

Jessica A. Krug, profesor nadzwyczajna na George Washington University, specjalizowała się w studiach afrykańskich i latynoamerykańskich, przez lata przedstawiała się jako osoba czarnoskóra. W artykule opublikowanym w czwartek w Medium.com przyznała, że kłamała twierdząc, iż jest pochodzenia latynoskiego, a w jej żyłach nie płynie krew potomków czarnoskórych niewolników. 

 

ZOBACZ: Dyskusja nad okładką Vogue'a. Fotografka krytykowana za to, że nie jest czarnoskóra

 

"Uciekłam od moich życiowych doświadczeń białego żydowskiego dziecka z przedmieść Kansas City. W dorosłym życiu występowałam pod różnymi przybranymi tożsamościami, które miały czynić mnie częścią społeczności Afroamerykanów, do czego nie miałam prawa. Najpierw podawałam się za czarnoskórą pochodzącą z Północnej Afryki, później za Afroamerykankę, a na koniec za osobę z korzeniami karaibskimi z Bronksu" - napisała prof. Krug. 

 

"Jestem pijawką kulturową" 

 

Krug przyznała, że nie ma prawa rościć sobie praw do tych tożsamości. Przeprosiła za to, co nazwała "ciągłym przywłaszczaniem sobie tożsamości Czarnych z Karaibów". Przyznał, że "myliła się, była nieetyczna, niemoralna, anty-czarna i kolonialna".

 

- Nie jestem sępem kulturowym. Jestem pijawką kulturową - napisała. 

 

Dziennikarze CNN rozmawiali z Anmol Goraya, studentką George Washington University, która brała udział w wykładach prof. Krug. Studiująca sprawy międzynarodowe kobieta chodziła przed rokiem na zajęcia z historii. W tamtym czasie Krug była jednym z jej ulubionych profesorów.

 

ZOBACZ: Siedem strzałów w plecy. Zamieszki po postrzeleniu Afroamerykanina

 

- Wyglądała jak energiczna kolorowa kobieta, nieskrępowana, przychodziła na zajęcia w szpilkach, ogromnych kolczykach, a nawet w ubraniach z nadrukami w lamparcie cętki - mówiła Goraya. Dodała, że prof. Krug był orędownikiem czarnych.

 

Studentka: byłam pod jej wrażeniem

 

- Z chwilą, gdy weszła do sali, byłam pod jej wrażeniem - przyznała Goraya. - I jestem po prostu zszokowana, że to było takie całkowite kłamstwo - dodała. 

 

Krug powiedziała studentom na zajęciach, w których uczestniczyła Anmol Goraya, że pochodzi z Bronxu, z czego jest dumna. - Kiedyś wdała się nawet w kłótnię ze studentem, który przekonywał, że rap powstał na Brooklynie - mówiła Goraya.

 

W oświadczeniu opublikowanym przez prof. Krug, nie podała powodu, dla którego podjęła decyzję o przyznaniu się do oszustwa. Jednak scenarzysta Hari Ziyad, przekonywał na Twitterze, że jej przyznanie się nastąpiło "ponieważ została odkryta".

 

 

"Nie możemy komentować spraw personalnych"

 

Według informacji prasowych Krug posługiwała się również nazwiskiem Jessica La Bombalera i podawała za aktywistkę. W jednym z filmów opublikowanych na początku tego roku ganiła białych nowojorczyków za to, że nie poświęcili czasu rdzennym mieszkańcom Nowego Jorku, Czarnym i Brązowym.  

 

ZOBACZ: Znikające dzieci Atlanty. "Chcemy wiedzieć, kto je zabił"

 

Władze George Washington University, gdzie pani Krug prowadzi wykłady z historii Afryki, Karaibów, przyznały, że są "świadome" publikacji pani Krug. "Nie możemy komentować spraw personalnych" - przekazała Crystal Nosal, rzeczniczka George Washington University, w liście do CNN. Wyjaśnień mediom nie chce na razie składać również prof. Jessica A. Krug.

grz/sgo/ BBC, CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie