Prawie połowa Polaków chce powrotu uczniów do szkół. GIS: "To będzie wyzwanie"

Polska
Prawie połowa Polaków chce powrotu uczniów do szkół. GIS: "To będzie wyzwanie"
Polsat News
Prawie połowa zapytanych w badaniu wyraziła zdanie, że dzieci powinny wrócić do szkół.

Polacy chcą powrotu dzieci do szkół. 47,3 proc. zapytanych opowiedziało się za tym, by od września uczniowie wrócili do klas. Za nauczaniem zdalnym jest co trzeci ankietowany w sondażu agencji badań SW Research dla "Rzeczpospolitej". Rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar powiedział w niedzielę, że powrót stacjonarnej nauki będzie "wyzwaniem dla szkół i systemu ochrony zdrowia".

Gdy 47,2 proc. ankietowanych opowiada się za powrotem dzieci do szkół od 1 września, przeciwnego zdania jest już tylko 30,5 proc. zapytanych.

 

Polacy zmęczeni zdalną nauką

 

"22 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii" - powiedziała "Rzeczpospolitej" Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research. Według niej podobnie wypowiadają się na ten temat kobiety i mężczyźni.

 

"Za powrotem uczniów do szkół są częściej osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia (54 proc.), badani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (52 proc.), zarabiający od 1001-2000 zł (54 proc.) oraz mieszkańcy w miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (56 proc.)" - wyjaśniła w "Rzeczpospolitej" Wiktoria Maruszczak.

 

Sondaż został przeprowadzony we wtorek i środę, a więc jeszcze przed trzema największymi od początku epidemii dobowymi wzrostami liczby osób zakażonych.

 

Nauka przez internet będzie wracać 

 

Nadal nie została ogłoszona decyzja rządu w sprawie powrotu uczniów do szkół od 1 września. Jednak eksperci uważają, że wiąże się to z zagrożeniem epidemicznym i będzie wymagać od dyrektorów dobrej organizacji w celu zapobiegania zakażeniom.

 

"W pewnych sytuacjach, czy jakiś radykalnych wzrostach zachorowań, na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej" - zapowiedział w niedzielę w Polskim Radiu 24 rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar i dodał, że "nie ma większych przeciwskazań, żeby normalnie rozpocząć naukę".

 

Rzecznik GIS wyjaśnił, że resort edukacji przygotowuje wytyczne dla szkół dotyczące zapobiegania występowaniu nowych ognisk COVID-19. "GIS pomaga, doradza. Wskazujemy obszary, które naszym zdaniem powinny być ujęte w tych wytycznych" - powiedział Bondar.

 

"Chodzi o rozrzedzenie uczniów w miarę możliwości, przesunięcie lekcji w czasie tak, żeby nie dochodziło do kumulacji uczniów w danym momencie" - wskazał Bondar. Zaznaczył, że "w pewnych sytuacjach czy jakichś radykalnych wzrostach zachorowań na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej".

 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28.07-29.07.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

hlk/ rp.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie