"Nie ma oficjalnej, jednoznacznej decyzji ws. konwencji stambulskiej"

Polska
"Nie ma oficjalnej, jednoznacznej decyzji ws. konwencji stambulskiej"
Polsat News
Michał Dworczyk gościem "Graffiti".

- Dyskutujmy o faktach, a nie próbujmy wrzucić tego w politykę - mówił w "Graffiti" Michał Dworczyk pytany o stanowisko Rady Europy ws. planu wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Szef kancelarii premiera zwrócił uwagę, że "pod zapisami o absolutnie słusznej sprawie, jaką jest obrona praw kobiet, mogą być przemycane pewne ideologiczne zapisy".

- Polska ma bardzo dobrze funkcjonujące prawo chroniące kobiety - podkreślił gość Tomasza Machały. Jak dodał, w tej chwili "nie ma oficjalnej decyzji ws. konwencji stambulskiej".

 

ZOBACZ: Prace nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej? Ministerstwo wyjaśnia

 

- Wiele osób zwraca uwagę na problem, że pod zapisami o absolutnie słusznej sprawie, jaką jest obrona praw kobiet, są przemycane pewne ideologiczne zapisy - powiedział Dworczyk. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi złożenia wniosku o wypowiedzenie konwencji stambulskiej.

 

Wideo: Dworczyk mówił o decyzjach ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej

  

"Polska jest absolutnym liderem"

 

- Jeśli spojrzymy na rzeczywiste zapisy prawne, Polska jest absolutnym liderem, jeżeli chodzi o ofiary przestępstw, o prawa kobiet. Dyskutujmy o faktach, a nie próbujmy wrzucić tego w politykę - w taki sposób odniósł się do stanowiska Rady Europy ws. planów polskiego rządu.

 

Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej - uważa sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. "Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie" - oświadczyła w niedzielę.

 

- Fakty bronią nas i nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów - zapewnił. Jak mówił, nie ma na agendzie dyskusji na ten temat. 

 

Pytany o przyszłość zapowiedzianego przez ministra sprawiedliwości wniosku, Dworczyk poinformował, że będzie on "przedmiotem rozmów wewnątrz rządu". 

 

Walka z "resortowością"

 

Tomasz Machała zwrócił uwagę, że Michał Dworczyk mówił o "udzielnych księstwach" oceniając działanie niektórych ministerstw. - Ja nie chcę mówić o konkretnych resortach. PiS wskazuje od lat, że trzeba walczyć z "resortowością". Państwo to jest jeden organizm - mówił. 

 

ZOBACZ: Kopalnie, podziemne rejsy, koronki i regionalna kuchnia. #WybieramŚląskie

 

- Po pięciu latach funkcjonowania Zjednoczonej Prawicy jesteśmy przekonani, że można zwiększyć wydajność rządu redukując liczbę resortów. Takie decyzje jeszcze nie zapadły, trwają analizy - zapewnił. 

 

"Niczego nie można być pewnym"

 

- W czasie pandemii niczego nie można być pewnym na 100 proc. Jest plan, by 1 września dzieci wróciły do szkoły, natomiast sytuacja zmieniała się już wielokrotnie - przyznał szef KPRM pytany o działania rządu wz. w rosnącą liczbą zakażeń

 

- Mamy łącznie około 6,5 tys. miejsc w szpitalach jednoimiennych i zakaźnych. Tylko 25 proc. jest zajętych, a jeśli chodzi o respiratory - 9 proc. - poinformował. 

 

ZOBACZ: Kopalnia Bielszowice kolejnym ogniskiem koronawirusa

 

Pytany czy możliwa jest obowiązkowa kwarantanna dla turystów wracających z Hiszpanii Dworczyk powiedział, że "rząd będzie robił wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom". 

 

Co z muzeum Bitwy Warszawskiej?

 

W kontekście zbliżającej się rocznicy Bitwy Warszawskiej Dworczyk był pytany o plany budowy muzeum upamiętniającego to wydarzenie. Szef KPRM informował w 2017 r., że ma ono zostać otwarte w sierpniu 2020 r.

 

ZOBACZ: Prezydent: 100-lecie Bitwy Warszawskiej ma charakter prowspólnotowy

 

- W twitterowym wpisie prosiłem wówczas, by trzymać kciuki. Wtedy byłem wiceministrem obrony, który nadzorował ten obszar. Rozpoczęliśmy pracy, ale pewne projekty nie zostały zrealizowane - wyjaśnił Dworczyk.

 

- Jest pozwolenie na budowę, wyłoniony został wykonawca, rozpoczęły się prace ziemne. Jestem przekonany, że to muzeum powstanie - podkreślił. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie