Skandal w niemieckiej armii. Zniknęła amunicja i materiały wybuchowe

Świat
Skandal w niemieckiej armii. Zniknęła amunicja i materiały wybuchowe
bmvg.de/Zdj. ilustracyjne
Prawicowy ekstremizm i znikające materiały wybuchowe. Problemy w niemieckiej jednostce specjalnej

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer wezwała w środę żołnierzy Jednostki Sił Specjalnych (KSK) do współpracy przy reformowaniu tej elitarnej formacji. Powodem zmian są doniesienia o prawicowym ekstremizmie w jej szeregach oraz zaginięcie dużej ilości materiałów wybuchowych, które były na wyposażeniu jednostki.

Zajmująca się kontrwywiadem Wojskowa Służba Ochronna (MAD) poinformowała w styczniu, że 20 żołnierzy KSK podejrzewa się o prawicowy ekstremizm. Ich odsetek w tej jednostce pięciokrotnie przewyższał wtedy średnią dla całej Bundeswehry.

 

W środę niemiecka minister obrony poinformowała, że w związku z serią prawicowo-ekstremistycznych incydentów w szeregach jednostki zostanie ona zreformowana i ma przejść restrukturyzację. Annegret Kramp-Karrenbauer zaznaczyła, że nie należy tego traktować jako karę, lecz jako szansę na odzyskanie dobrej opinii.

 

ZOBACZ: Gotowość Bundeswehry "niezadowalająca". Brakuje m.in. namiotów i ubrań

 

Minister zwróciła również uwagę na inne "niepokojące" i "alarmujące" sytuacje w jednostce. Z raportu przygotowanego przez generalnego inspektora Bundeswehry Eberharda Zorna, wynika bowiem, że z magazynów jednostki zniknęło 85 tys. sztuk amunicji i 62 kilogramy materiałów wybuchowych.

 

Wstrzymanie operacji wojskowych

 

Minister zleciła w tej sprawie dodatkowe śledztwo, które ma wyjaśnić czy doszło do błędu przy ewidencji, czy może amunicję i materiały wybuchowe rozkradziono - poinformowało "Deutsche Welle". Według mediów na tę drugą możliwość wskazuje przypadek jednego z żołnierzy KSK o prawicowych przekonaniach, na którego działce policja znalazł niedawno broń, amunicję i materiały wybuchowe.

 

Minister obrony, która jest jednocześnie przewodniczącą współrządzącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), podkreśliła, że nie planuje całkowitego rozformowania sił specjalnych. Przypomniała, że KSK utworzono 24 lata temu w celu ratowania niemieckich obywateli z terenów objętych konfliktami zbrojnymi, co wcześniej nie było możliwe.

 

ZOBACZ: Autonomiczne łodzie z karabinami maszynowymi. Testuje je brytyjskie wojsko

 

Niemniej rozważa rozwiązanie KSK i utworzenie nowej jednostki specjalnej, jeśli do końca października działania na rzecz jej zreformowania nie przyniosą efektów. Przedstawiony we wtorek przez resort obrony plan przeprowadzenia takich reform przewiduje wstrzymanie wszystkich ćwiczeń i zawieszenie współpracy z analogicznymi formacjami innych państw, jak też rezygnację z wielu bieżących misji operacyjnych. Ponadto jedna z kompanii KSK zostanie całkowicie rozformowana, a dowództwo jednostki przestanie kierować szkoleniem jej żołnierzy.

dk/prz/ polsatnews.pl, bmvg.de, Deutsche Welle
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie