Papież odsunął bp. Janiaka od kierowania diecezją

Polska
Papież odsunął bp. Janiaka od kierowania diecezją
Polsat News
Sytuacja sedne plene ma najczęściej miejsce, kiedy poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi

Ojciec Święty mianował administratora apostolskiego sede plena dla diecezji kaliskiej. Został nim metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś - poinformowało Radio Watykańskie. Sytuacja sedne plena ma najczęściej miejsce, kiedy poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi, najczęściej przez chorobę biskupa lub dłuższą nieobecność, rzadziej przez uwięzienie.

W sytuacji sede plena, a więc gdy diecezja ma urzędującego biskupa diecezjalnego, administrator diecezji może być powołany w razie zaistnienia przeszkody w działaniu stolicy biskupiej, którą dokładniej definiuje kanon 412. W praktyce najczęściej chodzi tu o długotrwałą chorobę biskupa diecezjalnego, rzadziej jego wymuszoną okolicznościami dłuższą nieobecność lub np. uwięzienie.

 

Pielgrzymował na rowerze do Santiago de Compostela

 

Abp Grzegorz Ryś pochodzi z Krakowa. Urodził się 9 lutego 1964 r. W dzieciństwie często grał z kolegami w piłkę, do tej pory można oglądać "niepowtarzalne" mecze z udziałem biskupa np. w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, w których od wielu lat bierze udział. Lubi jeździć na rowerze: w 2010 r. pielgrzymował na rowerze do Santiago de Compostela z okazji Roku Jubileuszowego św. Jakuba.

 

ZOBACZ: Abp Ryś: pogubiliśmy się. Odpowiedzialność, w jakiejś mierze, odnosi się do nas wszystkich

 

Jeszcze przed pójściem do seminarium był członkiem Ruchu Światło-Życie i animatorem. Po święceniach kapłańskich (22 maja 1988 r.) przez rok pracował na parafii w Kętach, by później powrócić na studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej - tutaj uzyskał doktorat i habilitację. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, językiem angielskim i włoskim.

 

28 września 2011 r. odbyła się konsekracja biskupia ks. Grzegorza Rysia. 14 września 2017 r. został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą archidiecezji łódzkiej. Ingres odbył się 4 listopada 2017 r. 

 

Zastąpi w obowiązkach biskupa Edwarda Janiaka, który na początku czerwca miał trafić do szpitala kompletnie pijany.

 

- Obecnie oczekujemy na rzetelne wyjaśnienie doniesień medialnych w sprawie tego zdarzenia, które – jeszcze raz zaznaczam – nigdy nie powinno mieć miejsca, szczególnie wśród ludzi Kościoła - mówił po tych informacjach rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.  

 

Milczenie Episkopatu 

 

- Stolica Apostolska wyznaczyła mnie 26 maja do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego "w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych". Z tego powodu, do czasu zakończenia postępowania nie będę wypowiadał się w tej sprawie - podkreślił w czwartek metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

ZOBACZ: Biskup Janiak trafił pijany do szpitala? Episkopat odpowiada

 

Metropolita poznański przypomniał, że do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na niego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

 

Abp Gądecki zaznaczył jednocześnie, że w czwartek papież Franciszek mianował metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej.

 

Antybohater filmu Sekielskich

 

Wcześniej wobec biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka pojawiło się oskarżenie, że tuszował czyny pedofilskie. Po emisji filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich, 16 maja delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że "trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy". Zaznaczył, że "nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności".

 

ZOBACZ: Abp Gądecki przeprowadzi dochodzenie ws. zaniedbań biskupa z filmu Sekielskich

 

Zwrócił się wówczas za pośrednictwem nuncjatury do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.

 

Bp Janiak skrytykował działania prymasa

 

Bp Janiak 15 czerwca rozesłał do biskupów w kraju list, w którym skrytykował działania prymasa Wojciecha Polaka oraz poddał w wątpliwość wybór i działania Fundacji Św. Józefa KEP, której celem jest wspomaganie istniejących inicjatyw i podejmowanie nowych działań na rzecz różnorakiej pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne.

 

ZOBACZ: Kościół, czyli zbiór rozedrganych frakcji. Zaremba o sprawie biskupa Janiaka

 

- Podjęte przeze mnie działanie jest wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła, a także realizacją misji ochrony dzieci i młodzieży, powierzonej mi przez Konferencję Episkopatu Polski – odpowiedział abp Polak.

grz/pgo/ KAI, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie