Od soboty Słowacy mogą odwiedzać Polskę. Co z podróżami w drugą stronę?

Świat
Od soboty Słowacy mogą odwiedzać Polskę. Co z podróżami w drugą stronę?
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Słowacja wpisała Polskę na listę państw bezpiecznych

Od soboty, 20 czerwca od godziny 6:00 możliwe będą swobodne podróże obywateli Polski na Słowację- zapowiedział premier Igor Matovicz. Ostrzegł jednak swoich, by nie odwiedzali województwa śląskiego. Informację o otwarciu słowackiej granicy potwierdził polsatnews.pl Szymon Szynkowski vel Sęk, polski wiceminister spraw zagranicznych.

- Mogę z radością poinformować, że do państw bezpiecznych, do których będzie można bezpiecznie podróżować, dołącza nasz kluczowy partner, sąsiad i zarazem partner z Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska - ogłosił Matovicz na konferencji prasowej.

 

Zapewnienia słowackiego premiera potwierdził polsatnews.pl Szynkowski vel Sęk. Powołał się na informacje od ambasady Słowacji w Polsce.

 

Publikacja stosownych rozporządzeń

 

Aktualnie można przejechać przez terytorium Słowacji tranzytem, mając zgodę MSW, o którą trzeba występować dwa dni przed planowanym przejazdem. W innych przypadkach potrzebny jest negatywny test na koronawirusa i dwutygodniowa kwarantanna.

 

ZOBACZ: Rodzice z dziećmi pobłądzili i przeszli na Słowację. Trafili na kwarantannę

 

Przedstawiciel konsulatu RP w Bratysławie podkreślili, że po konferencji prasowej trzeba czekać na publikację przez słowackie urzędy stosownych rozporządzeń. Zapowiedzieli też, że informacje znajdą się na internetowym profilu polskiej placówki.

 

 

Polska obok Czarnogóry i Wysp Owczych

 

Na listę bezpiecznych państw obok Polski trafiły także Monako, Wyspy Owcze i Czarnogóra. Główny Inspektor Sanitarny Jan Mikas powiedział, że będzie dochodzić do zmian w liście państw bezpiecznych, w zależności od sytuacji epidemicznej. Według Matovicza, który wezwał do uwagi i ostrożności, sytuacja w różnych krajach może się pogorszyć.

 

ZOBACZ: Otwarcie granic a kwarantanna. Kancelaria Premiera wyjaśnia

 

Słowacki premier poinformował też o łagodzeniu od soboty innych ograniczeń związanych z pandemią. M.in. zniesiony zostanie obowiązek mierzenia temperatury przy wejściu do urzędów, także na basen i do salonów odnowy biologicznej. Pasażerowie taksówek będą mogli siedzieć na przednim siedzeniu, obok kierowcy. Maseczki i inna forma ochrony nosów i ust pozostaną obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach i komunikacji. Od 22 czerwca do szkół wrócą uczniowie.

 

Imprezy masowe dla ponad 1000 osób

 

Przywrócony będzie także handel w niedzielę, która dotąd przeznaczona była na wypoczynek i na obowiązkową dezynfekcję placówek. Mikas zapowiedział kontrole stanu higienicznego sklepów i restauracji oraz fast foodów.

 

Od 1 lipca będzie można organizować imprezy masowe dla ponad 1000 osób, ale tylko pod warunkiem zapewnienia odstępów między uczestnikami.

ac/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie