Nastolatki zamordowane przez rodzinę. To kara za rozmowę z obcym mężczyzną

Świat
Nastolatki zamordowane przez rodzinę. To kara za rozmowę z obcym mężczyzną
Flickr/Anuradha Sengupta/CC BY-ND 2.0; Zdj. ilustracyjne
Nastolatki zabite, bo nagrały 52-sekundowy filmik

Dwie Pakistanki w wieku 16 i 18 lat, mieszkające w północno-zachodniej części kraju, zostały zastrzelone przez członków rodziny - poinformowała lokalna policja. Zabójstwo honorowe zostało popełnione, po tym, gdy w internecie opublikowano nagranie, na którym widac, jak dziewczyny spędzają czas w towarzystwie młodego mężczyzny.

Do tragedii doszło w ostatni czwartek. Jako pierwsza informację o zdarzeniu odebrała policja w Razmak w Północnym Wazirstanie. Region ten zamieszkiwany jest głównie przez Pasztunów.

 

Policja ochrania pozostałą dwójkę

 

Jedną z nastolatek miał zastrzelić jej własny ojciec. "Sprawiedliwość" w przypadku drugiej ofiary miał wymierzyć jej brat. - Obydwaj mężczyźni przyznali się do zarzucanych czynów. Zostali aresztowani - przekazał pakistańskim mediom w niedzielę rzecznik policji Mohammad Nawaz.

 

ZOBACZ: "Zakażeni zostaną zastrzeleni". Celnicy zatrzymali parę z bagażnikiem pełnym broni

 

Sami zatrzymani zapewniali, że dokonali "honorowych zabójstw". Nastolatki miały zhańbić rodzinę, nagrywając 52-sekundowy film, który następnie zyskał popularność w internecie. Z policyjnych raportów wynika, że na nagraniu widać, jak trzy młode dziewczyny spędzają czas z młodym mężczyzną w "zacisznym miejscu". Część mediów podaje, że jedynie rozmawiali, inne z kolei informują, że mężczyzna całował dziewczyny.

 

Policja informuje, że po śmierci nastolatek, służby próbują zapewnić bezpieczeństwo pozostałym osobom, które pojawiły się na tym nagraniu.

 

Tam prawa kobiet nie istnieją

 

Emiracka gazeta "Gulf News" podkreśla, że społeczności mieszkające nieopodal afgańskiej granicy stosują się do bardzo restrykcyjnych zasad plemiennych. Nie istnieją tam prawa kobiet. - W tych społecznościach nie ma miejsca dla dziewcząt i mężczyzn, którzy zniesławiają dobre imię rodziny - przekazał Mohammad Nawaz.

 

ZOBACZ: Ciało obdarte ze skóry i rozczłonkowane. Wstrząsające szczegóły zbrodni na Pomorzu

 

Organizacja Humans Rights Watch wyjaśnia, że zabójstw honorowych dokonuje się najczęściej, gdy kobieta nie zgodzi się na zaaranżowane małżeństwo, jest ofiarą napaści seksualnej bądź gwałtu, dopuściła się lub jest podejrzewana o pozamałżeńskie stosunki seksualne.

 

HRW wyjaśnia, że czasami motywacje kierujące zabójcami są bardziej trywialne. Kobieta może narazić się nieodpowiednim strojem, bądź nieposłuszeństwem względem rodziny.

bas/luq/ Gulf News, BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie