Jak zagłosuje Porozumienie ws. wyborów? Poseł zdradził szczegóły

Polska
Jak zagłosuje Porozumienie ws. wyborów? Poseł zdradził szczegóły
KPRM/Rafał Guz

- Porozumienie jest jednością, ale jeśli chodzi o ustawę ws. głosowania korespondencyjnego zagłosuje bez dyscypliny - poinformował w środę poseł tej partii Kamil Bortniczuk (klub PiS). Zapowiedział, że on zgodzi się na przyjęcie ustawy.

Senat we wtorek wieczorem odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Niewykluczone, że Sejm zajmie się stanowiskiem Senatu już w środę.

 

ZOBACZ: Senat zdecydował ws. wyborów korespondencyjnych. Nie głosowało 13 senatorów Zjednoczonej Prawicy

 

Kamil Bortniczuk z Porozumienia został zapytany w RMF FM, jak posłowie jego ugrupowania zagłosują w sprawie wniosku Senatu, powiedział, że Porozumienie głosuje bez dyscypliny. Zapowiedział, że on akurat zagłosuje za ustawą.

 

- Nie przyłożę ręki, by rozbijać jedność Zjednoczonej Prawicy - zapewnił.

 

Bortniczuk: nie będę szefem Porozumienia

 

Pytany, czy Porozumienie rozpadło się na "rozum" i "mienie", odpowiedział: "muszę to zdementować. Porozumienie cały czas jest i jest jednością".

 

ZOBACZ: Wybory korespondencyjne. Sejm przyspieszy głosowanie

 

Dodał, że "nie ma takiego scenariusza, by Jarosław Gowin odchodził ze Zjednoczonej Prawicy". Zaprzeczył, że zostanie szefem Porozumienia, jeżeli obecny lider odszedłby jednak z obozu rządzącego.

 

Bez porozumienia w Porozumieniu

 

Obecnie klub PiS liczy 235 posłów; spośród nich 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia - w którym nie ma jednomyślności w kwestii odrzucenia senackiego weta ws. wyborów.

 

We wtorek poseł tej partii Włodzimierz Tomaszewski, a wraz z nim wiceprezes partii Arkadiusz Urban oraz były poseł i członek zarządu Porozumienia Jacek Szczot zapewnili, że "dla nich najważniejsze jest to, by trwała Zjednoczona Prawica".

 

- Dlatego zwracamy się do posłów, zwłaszcza posłów Porozumienia, ale także wszystkich posłów, by zdecydowali o przyjęciu ustawy, która pozwalać będzie na powszechne głosowanie korespondencyjne w maju - niezależnie, który to będzie termin maja, ale żeby to głosowanie było w maju - mówił Tomaszewski.

 

ZOBACZ: Dwugłos w Porozumieniu. "Wybory powinny odbyć się jak najszybciej"

 

Rzecznik Porozumienia: to indywidualna opinia Tomaszewskiego

 

Od słów Tomaszewskiego odcięła się rzeczniczka partii Magdalena Sroka. "Stanowisko zaprezentowane przez posła Włodzimierza Tomaszewskiego jest jego indywidualna opinią. Stanowisko partii Porozumienie reprezentuje jej Prezes Jarosław Gowin" - napisała na Twitterze. Gowin jest z kolei przeciwny przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w czasie epidemii koronawirusa. 

 

 

Natomiast w środę Sroka dodała: "zagłosuję zgodnie z rekomendacją Jarosława Gowina (czyli przeciw wyborom korespondencyjnym 10 maja - red.). Jest nas wielu".

 

 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie