Otwarcie salonów fryzjerskich. Rzecznik rządu podał termin

Polska
Otwarcie salonów fryzjerskich. Rzecznik rządu podał termin
Polsat News
Piotr Müller w "Wydarzeniach i Opiniach"

- Otwieranie salonów fryzjerskich będzie tematem następnego etapu odmrażania gospodarki. Wszyscy chcielibyśmy uruchomienia kolejnych sektorów - mówił rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Wydarzenia i Opinie". Według niego salony powinny zostać otwarte najprawdopodobniej w połowie maja.

Müller był pytany przez prowadzącego program Piotra Witwickiego o akcję "Chcę Do Salonu" i możliwy termin otwarcia salonów fryzjerskich, kosmetycznych i masażu.

 

ZOBACZ: "Chcę do salonu". Fryzjerzy, kosmetyczki i ich klienci apelują do rządu

 

- W następnym etapie (odmrażania gospodarki - red.), na pewno znajdą się również zakłady fryzjerskie. Myślę, że połowa maja jest terminem, który jest realny. Liczymy na to, że jeżeli liczba zachorowań nie zwiększy się i wszyscy będziemy się stosować do tych standardów, które obowiązują, takich jak noszenie maseczek w miejscach publicznych, to fatycznie będzie to możliwe - mówił rzecznik rządu.

 

Piotr Witwicki zwrócił uwagę, że inicjatorzy akcji zapewniają, że w salonach "są zachowane" niezbędne standardy higieniczne podobne do tych w gabinetach lekarskich.

 

WIDEO: Piotr Müller był gościem "Wydarzeń i Opinii" 

- Tutaj trzeba spojrzeć na ten problem szerzej - żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się jakiekolwiek choroby, np. koronawirusa, należy ograniczać kontakty społeczne. Otwieranie każdego kolejnego sektora gospodarki to jest zwiększanie tej liczby. Musimy robić to na tyle rozsądnie, w sposób rozłożony w czasie, by weryfikować, czy służba zdrowia nadal jest w stanie pomagać wszystkim osobom, które są chore - mówił rzecznik rządu.

 

"W majówkę można spotkać się ze znajomymi"

 

Pytany co można, a czego nie można robić podczas majówki, Müller przypomniał, że sektor hotelarski pozostaje zamknięty do 4 maja.

 

- Wszystkie wcześniejsze decyzje nadal obowiązują. Zamknięte są galeria handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, czy sklepy budowlane w weekend. Ale już po weekendzie majowym faktycznie te nowe decyzje wejdą w życie - mówił rzecznik.

 

Prowadzący program upewnił się, czy może spotkać się w majówkę parku z "szóstką znajomych". - Panie redaktorze - może pan, ale utrzymując odpowiednią odległość. W tym wypadku, w przestrzeni publicznej są to dwa metry. Aczkolwiek, jeżeli spotkanie nie jest konieczne, to zalecamy, by tego nie robić - odpowiedział Müller. Dodał też, że od 4 maja przestaną obowiązywać tzw. godziny dla seniorów. W galeriach będzie obowiązywać ograniczenie 1 osoby na 15 m2.

 

Rzecznik rządu odniósł się też do podatku od platform VOD, przewidzianego w tzw. tarczy antykryzysowej 3,0. Środki miałyby trafiać do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - To są opłaty, które funkcjonują w wielu krajach na świecie. Wprowadzamy nowe rozwiązania, tak by zadbać o polską kulturę - mówił rzecznik.

 

Premier Mateusz Morawiecki informował w środę, że od 4 maja otwarte mogą być hotele i miejsca hotelowe. - Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności - mówił, dodając, że restauracje, także te hotelowe mają zostać otwarte w kolejnym etapie.

 

Wcześniejsze odcinki "Wydarzeń i Opinii" można obejrzeć tutaj.

pgo/bas/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie