Przekraczali granicę mimo kwarantanny. Dane Straży Granicznej

Polska
Przekraczali granicę mimo kwarantanny. Dane Straży Granicznej
PAP/Wojtek Jargiło

Przez ostatnie 10 dni do Polski wjechało 275 osób, które w ogóle nie powinny opuszczać kraju, gdyż były skierowane do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - poinformowała z rozmowie z rzecznik prasowa Komendanta Głównego SG por. Agnieszka Golias.

Rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias zaznaczyła, że dane osób przekraczających polską granicę i kierowanych na obowiązkową 14-dniową kwarantannę są wprowadzane przez funkcjonariuszy SG bezpośrednio do elektronicznej ewidencji sanitarnej. Następnie są automatycznie przekazywane właściwym służbom, które weryfikują, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

 

275 takich przypadków

 

- Podczas kontroli funkcjonariusze otrzymują z ewidencji sanitarnej informację, że kontrolowana osoba wjeżdżała do Polski w minionych 14 dniach i jest objęta obowiązkową kwarantanną, co oznacza, że łamie zasady kwarantanny - zaznacza Golias.

 

ZOBACZ: Gigantyczne korki na granicach. Podróżnym brakuje wody, jedzenia i benzyny

 

Jak poinformowała, w ciągu minionych 10 dni odnotowano 275 takich przypadków, w tym 227 na granicy wewnętrznej. Zdecydowaną większość przypadków odnotowano na granicy z Niemcami.

 

- Funkcjonariusze SG o wszystkich informują policję, która nakłada mandat w wysokości 500 zł. Informacja o naruszeniu kwarantanny przekazywana jest także inspekcji sanitarnej, który za tego typu przewinienia nakłada karę grzywny nawet do 30 tys. zł - zaznacza rzeczniczka SG.

 

Obowiązkowa kwarantanna

 

Straż Graniczna przypomina, że obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie muszą poddać się wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać funkcjonariuszowi SG adres, pod którym będzie odbywał kwarantannę.

 

- Może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie chce lub nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania. Należy pamiętać, że w przypadku odbywania kwarantanny w miejscu zamieszkania, kwarantanna obejmuje wszystkich domowników - przypomina por. Agnieszka Golias.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie