Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Roncoroni
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Do 10 169 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Do tej pory zmarło 426 pacjentów. Rusza kolejny mobilny punkt badań na koronawirusa w Warszawie, a w Wielkiej Brytanii od dzisiaj testowana jest na ludziach szczepionka na COVID-19. Ostatnia doba była tragiczna dla USA - 2751 nowych zgonów z powodu epidemii.

msl/hlk/grz/bia/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Kanadzie w ciągu minionej doby odnotowano 37 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa i 510 nowych zakażeń. W sumie zmarło 1871 osób, a potwierdzonych przypadków zakażenia jest już 38,9 tysięcy - poinformowały w środę przed południem kanadyjskie służby medyczne.

18 pacjentów zakażonych koronawirusem z Zakładu Opieki Paliatywno-Hospicyjnej i z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, prowadzonych przez SPZOZ w Nowogrodźcu, zostało przewiezionych do innych placówek medycznych na Dolnym Śląsku. W zakładach opieki w Nowogrodźcu pozostało 10 pacjentów z COVID-19.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio przedstawił w środę swój plan "ostatecznego zwalczenia" koronawirusa w mieście. Mają temu służyć testy wykrywające koronawirusa, prowadzone przez specjalne ośrodki w najbardziej dotkniętych epidemią dzielnicach.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w środę wytyczne, jak w trakcie epidemii COVID-19 powinny funkcjonować zakłady przemysłowe. Procedury mają m.in. zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz kontrahentom, a także utrzymać możliwości funkcjonowania zakładów.

W związku z epidemią koronawirusa na Białorusi wykorzystywane jest obecnie poniżej 10 proc. miejsc w szpitalach i poniżej 10 proc. respiratorów - poinformował w środę minister zdrowia Białorusi Uładzimir Karanik.

Ślady materiału genetyczego koronawirusa stwierdzono w ściekach w Mediolanie i Rzymie - poinformował w środę włoski Instytut Zdrowia. Zapewniono, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi. Podobnego odkrycia dokonano wcześniej w Paryżu.

ZOBACZ: Koronawirus w paryskich ujęciach wody niezdatnej do picia

Słynny walijski piłkarz Gareth Bale przekazał 500 tys. funtów (569 tys. euro) szpitalowi w Cardiff, w którym 30 lat temu przyszedł na świat. Chce wspomóc tę placówkę w walce z pandemią koronawirusa.

Nie należy się spodziewać, że liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii wkrótce gwałtownie spadnie, a utrzymywanie dystansu społecznego będzie konieczne jeszcze przez dłuższy czas - ostrzegł w środę naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

ZOBACZ: Wielka Brytania boi się drugiego szczytu epidemii. Restrykcje "jeszcze przez dłuższy czas"

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, poparła w środę decyzję rządu premiera Pedra Sancheza o przedłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego, który w związku z tym będzie obowiązywał do 9 maja.

Litwa, Łotwa i Estonia będą koordynowały działania dotyczące otwarcia granic, zamkniętych w marcu z powodu szerzenia się koronawirusa – poinformował w środę litewski rząd po wideokonferencji premierów trzech państw bałtyckich.

Prof. Horban: obecnie możemy mieć w Polsce 40-50 tys. zakażonych koronawirusem

- 80 proc. osób może przechodzić zakażenie koronawirusem bezobjawowo i nie zgłasza się do lekarza, stąd ta liczba, którą podajemy: 40-50 tys. rzeczywiście zakażonych w Polsce - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

Cała rozmowa tutaj.

fot. Polsat News

Żołnierze ewakuowali podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie

W środę po południu zakończyła się ewakuacja podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie (woj. łódzkie). Do szpitali przewieziono 55 pensjonariuszy. To czwarta wspólna operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych.

Łącznie w ewakuacji brało udział 29 żołnierzy z 9. Łódzkiej Brygady OT i podchorążych WAT oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a także policjanci, personel medyczny z Tomaszowa i Łodzi oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi.

Aktor stracił pracę przez koronawirusa. Zatrudnił się jako kurier

Z powodu pandemii koronawirusa aktor teatralny i wokalista Marcin Januszkiewicz zatrudnił się jako kurier i namawia kolegów z branży, by także poszukali pracy. - Manna z nieba nie spadnie - mówił w rozmowie z Polsat News.

Więcej informacji tutaj.

fot. Polsat News

Wolontariusze odkażą warszawską Białołękę

Ok. 30 wolontariuszy z organizacji propoborowej Combat Alert przeprowadzi w czwartek w nocy akcję dezynfekcji na stołecznej Białołęce. Będą oni odkażali poręcze, windy, domofony, ciągi komunikacyjne.

Białołęka jest pierwszą dzielnicą Warszawy, w której prowadzone będą działania w ramach projektu #SekcjaDezynfekcja. W całym kraju w akcję zaangażowało się ok. 300 osób z organizacji proobronnych

fot. Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

W Turcji zmarło kolejnych 117 osób zakażonych koronawirusem

Liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem wzrosła w Turcji w ciągu ostatniej doby o 117, do łącznie 2376 - poinformował w środę turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

W tym samym czasie zarejestrowano kolejne 3083 potwierdzone przypadki zakażenia, co zwiększyło ich całkowity bilans do 98674.

Pod względem liczby wykrytych nosicieli koronawirusa Turcję wyprzedzają tylko USA, Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania.

fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA 

Tak za niespełna pół roku mogą wyglądać wnętrza samolotów

Zaproponowane zmiany mają zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia różnymi wirusami.

Włoska firma złożyła już wnioski patentowe na oba projekty.

Więcej informacji tutaj.

fot. Aviointeriors

544 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w szpitalach i domach pomocy w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę resort zdrowia.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi 21 340.

Równocześnie spadła o 215 liczba chorych leczonych na oddziałach intensywnej terapii i wynosi ona 5 218. Liczba osób leczonych w szpitalach spadła o 365, do 29 741 - przekazał dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Bilans koronawirusa w Polsce: liczba zakażeń przekroczyła 10 tys.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych zakażeniach i 25 zgonach. Zakażenie potwierdzono dotąd w sumie u 10 tys. 169 osób, z których 426 zmarło.

Więcej informacji tutaj.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Saksonia wspiera Dolny Śląsk w walce z epidemią koronawirusa

Transport 100 tys. masek ochronnych dotarł w środę z niemieckiej Saksonii do Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. To pomoc przekazana przez rząd RFN oraz Wolne Państwo Saksonia - partnerski region Dolnego Śląska.

Maseczki mają trafić do dolnośląskich placówek medycznych.

Rośnie liczba zmarłych na Covid-19 w stanie Nowy Jork

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarły 474 osoby. To najniższy bilans ofiar od 1 kwietnia. Zapowiedział też obejmujący trzy stany projekt lokalizowania osób zakażonych, który pozwoli ograniczyć rozwój epidemii.

Łączna liczba chorych hospitalizowanych z powodu Covid-19 w stanie Nowy Jork w środę spadła poniżej 16 tys. pacjentów.

Złożono już ponad 1,7 mln wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej – poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zdecydowana większość z nich - 1 106 857 wniosków - dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące (marzec-maj).

Złożono również 297,3 tys. wniosków o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 40,3 tys. wniosków dla umów cywilnoprawnych.

Ponad 82 tys. nowych bezrobotnych zarejestrowano w Bułgarii od 13 marca, kiedy w kraju wprowadzono stan nadzwyczajny i zamknięto wiele firm - poinformowała w środę minister pracy i polityki socjalnej Denica Saczewa. Największe straty odnotowuje turystyka.

Jednocześnie w tym czasie pracę znalazło 15 tys. osób. Dzięki pomocy państwa, które wypłaca 60 proc. wynagrodzeń i ubezpieczeń osobom zatrudnionym przez tych pracodawców, którzy nie zwalniają personelu, pracę zachowało 72 tys. osób - podała Saczewa.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 437 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych w ciągu dwóch miesięcy epidemii wzrósł do 25085.

Obecnie zakażonych jest 107 tys. osób; o 10 mniej niż we wtorek. Liczba potwierdzonych dotąd przypadków koronawirusa w kraju wynosi 187 tysięcy.

Wyleczonych zostało już ponad 54,5 tysięcy osób. Padł nowy rekord dobowego wzrostu liczby ozdrowieńców: prawie 3 tysiące.

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarły tam 474 osoby. Dzień wcześniej bilans zgonów wyniósł 482.

Łączna liczba chorych hospitalizowanych z powodu Covid-19 w stanie Nowy Jork w środę spadła poniżej 16 tys. pacjentów, we wtorek było 16076.

Cuomo ostrzegł podczas swojej codziennej konferencji prasowej, że jeśli restrykcje dotyczące ograniczania kontaktów społecznych będą lekceważone, to liczba hospitalizowanych wzrośnie ponownie już w ciągu 3 do 5 dni.

Na zdjęciu prezydent USA Donald Trump i jego zastępca Mike Pence słuchają nagrania gubernatora Cuomo podczas konferencji prasowej w Białym Domu, fot. PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL

Brema, jako ostatni niemiecki kraj landowy, ogłosiła w środę wprowadzenie od poniedziałku obowiązku noszenia maseczek ochronnych ze względu na pandemię Covid-19.

Władze Bremy mają przegłosować odpowiednie przepisy w piątek. Tak, jak w większości pozostałych krajów związkowych obowiązek zakrywania ust i nosa ze względu na epidemię koronawirusa zacznie obowiązywać od poniedziałku 27 kwietnia i będzie dotyczył sklepów oraz środków transportu publicznego.

Czytaj więcej: Obowiązkowe maseczki ochronne w całych w Niemczech

Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Pacjentom chorym na Covid-19 bardzo często towarzyszą zmiany na skórze stóp. Problemy dermatologiczne u zakażonych koronawirusem dotyczą przede wszystkim młodych osób - twierdzą hiszpańscy lekarze, z którymi rozmawiał madrycki dziennik "El Pais" oraz radio Cope.

Ministerstwo Zdrowia: 135 nowych zakażeń koronawirusem, kolejne 22 zgony.

Czytaj więcej: Ponad 20 kolejnych ofiar koronawirusa w Polsce

Rumunia zniesie po 15 maja wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa zakaz wychodzenia z domu bez istotnej potrzeby, ale towarzyszyć temu będzie obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych - poinformował w środę prezydent Klaus Iohannis.

Obecnie mieszkańcy Rumunii mogą opuszczać swe domy tylko w celu zrobienia zakupów, wykonywania pracy lub z innych uzasadnionych powodów. Muszą przy tym legitymować się zaświadczeniem od pracodawcy lub być w stanie wiarygodnie wytłumaczyć, dlaczego wyszli na wolne powietrzne. Wymogi te zostaną za trzy tygodnie zniesione, ale utrzymany będzie zakaz gromadzenia się większej liczby ludzi.

Fot. PAP/EPA/DRAGOS ASAFTEI / HANDOUT

W Oostduinkerke w belgijskiej Flandrii 103-letnia kobieta pokonała infekcję koronawirusową - informuje serwis telewizji VRT. Na Covid-19 zachorowała w ośrodku rekonwalescencyjnym, gdy wracała do zdrowia po operacji stawu kolanowego.

Czytaj więcej: Przeżyła dwie wojny światowe, teraz pokonała koronawirusa

Fot.Facebook/John Crombez

Należy zajmować się jednocześnie pandemią koronawirusa i kryzysem klimatycznym - powiedziała szwedzka aktywistka Greta Thunberg w środę podczas rozmowy z okazji 50. Dnia Ziemi. Dodała, że wybuch epidemii nie oznacza, że przestał istnieć kryzys klimatyczny.

Czytaj więcej: Greta Thunberg przypomina o kryzysie klimatycznym. "Nie przestał istnieć"

Fot. PAP/EPA/Jessica Gow

Brytyjski rząd podtrzymuje cel, jakim jest przeprowadzanie do końca kwietnia 100 tys. testów na obecność koronawirusa dziennie - oznajmił w środę w Izbie Gmin zastępujący premiera Borisa Johnsona minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Fot. PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT / HANDOUT

Według prognozy Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) na skutek pandemii koronawirusa globalne emisje dwutlenku węgla spadną w tym roku o 6 proc. To największy roczny spadek emisji od II wojny światowej, ale nie wystarczy, by zatrzymać zmiany klimatu.

Litwa przedłużyła o kolejne dwa tygodnie kwarantannę z powodu szerzenia się koronawirusa - postanowił w środę rząd. Kwarantanna będzie obowiązywała do 11 maja. Jednak coraz bardziej łagodzone są jej warunki.

Już od czwartku zostanie wznowiona praca wszystkich sklepów, również tych znajdujących się w dużych centrach handlowych. Częściowo zostaną otwarte targowiska. Można tam będzie handlować sadzonkami, roślinami, nasionami i nawozami.

Od poniedziałku rozpoczną działalność ogródki kawiarniane, muzea, biblioteki i zakłady fryzjerskie; zostaną otwarte parki, ogrody zoologiczne; sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich wznowią treningi.

W miejscach publicznych nadal będą obowiązywały nakaz noszenia maseczek ochronnych i przestrzeganie odległości między ludźmi.

Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu przekazała łącznie 105 tys. zł na rzecz sześciu wielkopolskich szpitali. Darowizny mają pomóc w zwalczaniu epidemii koronawirusa - poinformowano w wydanym w środę komunikacie Izby.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z pracowników oddziału neurologii szpitala w Sandomierzu (Świętokrzyskiego). Placówka czeka na wyniki badań 60 osób. Do tego czasu nikt z personelu i pacjentów nie może opuścić oddziału.

To, ilu pacjentów zarażonych koronawirusem będzie można leczyć osoczem ozdrowieńców, zależy przede wszystkim od liczby dawców - powiedział kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz. W klinice tej rozpoczęto terapię pacjentów z infekcją Covid-19 wykorzystującą osocze pobrane od ozdrowieńców - osób po przebytym już zakażeniu. W terapii wykorzystywane są przeciwciała, które wytworzył układ immunologiczny tej osoby w odpowiedzi na zakażenie.

Prof. Tomasiewicz powiedział, że w klinice podano osocze ozdrowieńca pierwszemu pacjentowi. - Zdecydowaliśmy podać osocze pacjentowi, który miał narastające objawy chorobowe. Mówimy tu o drugiej, środkowej, fazie zakażenia wirusem, jeszcze przed rozwojem niewydolności oddechowej, z narastającymi parametrami zapalnymi - powiedział.

Kilkanaście godzin po podaniu pierwszej dawki, zauważono nieznaczną poprawę, ale - jak podkreślił profesor - jest zbyt wcześnie, aby wyciągać daleko idące wnioski.

O 759 wzrosła liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, łącznie zmarło tam już 18 100 zakażonych - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w poniedziałek a godz. 17 we wtorek. To nieco mniej niż we wtorek, gdy bilans nowych zgonów wynosił 823. 

Czytaj więcej: Już ponad 18 tys. ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły działalność dwa kolejne izolatoria - we Wrocławiu w domu studenckim "Ślężak" i w Szczawnie-Zdroju w budynku sanatorium "Azalia". Oba prowadzone są przez szpitale. W województwie jest już pięć tego typu obiektów.

W Holandii w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 138 osób, a od początku epidemii już 4054; potwierdzono też prawie 35 tys. przypadków infekcji koronawirusem - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Od wtorku wykryto 708 nowych zakażeń, łącznie stwierdzono ich 34842. Instytut zaznacza jednak, że rzeczywista liczba infekcji jest prawdopodobnie wyższa, gdyż nie wszystkie osoby z objawami są poddawane testom.

Władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zamknęły oddział wewnętrzny. Powodem są pozytywne wyniki testów na koronawirusa u dwóch byłych pacjentów.

Przebywający na oddziale pacjenci są poddani kwarantannie, a cały personel oddziału przeszedł badania pod kątem zakażenia koronawirusem. Do czasu otrzymania wyników testów pozostają na oddziale.

Lekarze potwierdzili, że bezpośrednią przyczyną zgonu pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej "Polanki" było zakażenie koronawirusem - poinformowała rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. Jest to trzecia śmiertelna ofiara koronawirusa w regionie.

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował w środę o śmierci dwóch podopiecznych Domu Pomocy Społecznej "Polanki", z których jeden był zarażony koronawirusem. Pierwotnie informowano, że zakażenie nie było bezpośrednią przyczyną zgonu pensjonariuszki - kobieta cierpiała na inne schorzenie. Tuż przed godziną 14.00 lekarze z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku potwierdzili jednak, że pacjentka zmarła z powodu COVID-19.

Proces przeprowadzania testów na obecność koronawirusa w woj. śląskim nie jest zagrożony mimo zawieszenia działalności zabrzańskiego laboratorium - zapewniła w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Takie badania prowadzą w regionie jeszcze cztery inne laboratoria - w Sosnowcu, Gliwicach oraz dwa w Katowicach. - Pulę badań wykonywanych dotąd w Zabrzu rozdysponowano między te placówki - wyjaśniła rzeczniczka.

Ministerstwo Zdrowia zawiesiło we wtorek laboratorium przy Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu w wykonywaniu obowiązków na rzecz państwa w związku z dość dużą liczbą błędnych testów. Uzyskane tam fałszywie dodatnie wyniki spowodowały zakłócenia w pracy dwóch śląskich szpitali - w Jastrzębiu-Zdroju i Katowicach.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Zbigniew Konwiński żądają od wojewodów podjęcia działań ws. nielegalnych placówek świadczących opiekę całodobową. Ich zdaniem brak kontroli nad tymi placówkami jest "zaproszeniem dla koronawirusa".

W środę NIK opublikowała na stronie internetowej wyniki kontroli dotyczącej działalności placówek świadczących opiekę całodobową w latach 2015-2018. Z kontroli wynika, że w tym przedziale czasu bez wymaganego zezwolenia w kraju funkcjonowało ponad 200 placówek oferujących opiekę całodobową. Połowa - mimo wykrycia ich nielegalnej działalności i nałożenia kar pieniężnych - nadal bez większych problemów świadczyła usługi. Koszty dostosowania działalności do obowiązujących standardów były bowiem znacznie wyższe od orzeczonych kar, których w dodatku większość właścicieli i tak nie płaciła.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby w przypadku zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia i zachęca do odwiedzenia strony jakrzucicpalenie.pl oraz kontaktu ze specjalną infolinią. 

W Szwajcarii liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 1200 - poinformował w środę szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Od wtorku odnotowano kolejnych 30 zgonów. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł do 1217.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracują narzędzie informatyczne, które w oparciu o konkretne dane kliniczne pacjenta pomoże w ocenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Projekt takich badań klinicznych zarekomendowała Agencja Badań Medycznych (ABM) - poinformował w środę Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

- Efektem badań ma być aplikacja, narzędzie informatyczne oparte na danych klinicznych i wyniku badania genetycznego pacjenta - poinformował kierujący badaniami prorektor UMB ds. nauki i rozwoju, prof. Marcin Moniuszko.

Dzięki temu narzędziu lekarze zajmujący się pacjentami z koronawirusem będą mogli szybko ocenić ryzyko przebiegu choroby i jak najszybciej zidentyfikować osoby najbardziej narażone na powikłania. To ważne dla organizacji ochrony zdrowia oraz planowania kosztów leczenia.

Jeszcze w kwietniu co najmniej cztery szczepionki przeciwko Covid-19 testowane będą na ludziach. Od czwartku badania kliniczne rozpoczynają specjaliści brytyjscy, a pod koniec tego miesiąca nad innym preparatem będą one prowadzone w Australii. Wcześniej podobne prace zainicjowano w USA i Chinach.

Czytaj więcej: Kolejne szczepionki przeciwko Covid-19 będą testowane na ludziach

Kolejnych tysiąc osób zakaziło się koronawirusem w ciągu ostatniej doby w Singapurze, w którym stwierdzono jak dotąd najwięcej zakażeń w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Najwięcej ofiar odnotowano w Indonezji, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło 19 chorych.

Ministerstwo zdrowia Singapuru poinformowało w środę o 1016 nowych zakażeniach, łącznie wykryto ich tam 10 141. Przeważającą większość zakażeń stwierdzono u przebywających w Singapurze zagranicznych pracowników, często mieszkających w zatłoczonych wspólnych salach sypialnych. Od środy wszelkiego rodzaju hostele i sale sypialne, w których mieszkają zagraniczni pracownicy, objęte są izolacją.

Chociaż w Singapurze stwierdzono najwięcej zakażeń w całym regionie, na Covid-19 umarło tam do tej pory 11 osób. Znacznie więcej ofiar pandemii odnotowano w innych krajach Azji Płd.-Wsch. Władze Indonezji powiadomiły w środę o 283 nowych zakażeniach i 19 zgonach. Od początku epidemii koronawirusem zainfekowało się tam 7 418 osób, spośród których 635 zmarło.

Na zdjęciu jeden z hosteli pracowniczych objętych izolacją w Singapurze, fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Urząd pocztowy w wielkopolskim Żelazkowie w powiecie kaliskim został zamknięty. Przyczyną jest wykrycie koronawirusa u jednego z pracowników - powiedziała w środę rzecznik prasowa Poczty Polskiej SA w Poznaniu Justyna Siwek.

Norweżka Astrid Uhrenholdt Jacobsen - mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich i w swoim czasie rywalka Justyny Kowalczyk - poinformowała w środę, że zakończyła karierę i poświęci się medycynie.

W okresie świąt wielkanocnych biegaczka, która uczy się na ostatnim roku studiów medycznych, pracowała w szpitalu i teraz stwierdziła że praca lekarza stała się dla niej prawdziwym powołaniem.

Żona prezydenta Agata Kornhauser-Duda podziękowała siostrom dominikankom, które podjęły posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni - w ośrodku, w którym z powodu zakażenia koronawirusem personel medyczny musiał nagle opuścić swoje stanowiska pracy.

Co najwyżej 300 osób będzie mogło przebywać na stadionach podczas meczów niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej – poinformował magazyn "Der Spiegel", powołując się na dokument przygotowany przez komisję medyczną tamtejszej futbolowej federacji (DFB).

Już wcześniej ogłoszono, że do końca sierpnia w Niemczech zabronione są wszelkie imprezy masowe ze względu na pandemię koronawirusa. Gdyby rozgrywki Bundesligi udało się wznowić w maju, spotkania będą rozgrywane przy pustych trybunach.

W ciągu ostatniej doby na Litwie stwierdzono rekordowo niski odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa: ok. 0,3 proc. na 100 wykonanych testów – poinformował w środę minister zdrowia Aurelijus Veryga. Ogólna liczba zakażeń w kraju wynosi 1370; zmarło 38 osób.

- Wskaźnik zachorowań jest rekordowo niski - powiedział podczas konferencji prasowej minister.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przedłużył do końca maja dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. na terenie archidiecezji. Jednocześnie zachęcił korzystających z dyspensy do udziału we mszach w dni powszednie, z zachowaniem roztropności i wzajemnej troski o siebie.

Wyjaśnił, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na niedzielnej mszy we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In ogłosił w środę plan pomocy krajowej gospodarce wart 40 bln wonów (32 mld dolarów). Fundusz ma pomóc kluczowym branżom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa i chronić miejsca pracy – podała agencja Yonhap.

Na całym świecie z Netflixa korzystają ponad 182 miliony użytkowników. Ich liczba rekordowo - o 15,77 mln osób - wzrosła w pierwszym kwartale bieżącego roku. Powodem stała się pandemia koronawirusa zmuszająca do zostania w domach większość ludzi na świecie. Na konto platformy streamingowej wpłynęło również 709 mln dolarów zysku netto - poinformowała firma.

Bezrobocie wzrosło w Hiszpanii w połowie kwietnia do poziomu 14,9 proc. Bez pracy pozostaje obecnie 3,73 mln osób - poinformowała w środę minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Dias.

Przedstawicielka rządu Pedra Sancheza stwierdziła, że z danych jej resortu wynika, że najtrudniejszym okresem dla krajowego rynku pracy w związku epidemią koronawirusa była druga połowa marca, kiedy zaczęły obowiązywać restrykcje związane ze stanem zagrożenia epidemicznego.

Przez ostatnią dobę w Iranie zmarły 94 osoby zakażone koronawirusem, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 do 5 391 - podało w środę irańskie ministerstwo zdrowia. Według prezydenta Iranu spadek cen ropy nie wpłynie aż tak na gospodarkę, jak w innych krajach.

Firma Biontech z Moguncji będzie mogła przeprowadzić badania kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi na grupie zdrowych wolontariuszy. Instytut im. Paula Ehrlicha (PEI) poinformował w środę o udzieleniu pierwszej zgody na tego rodzaju badania w Niemczech.

Badanie stowarzyszenia konsumentów UFC-Que Choisir potwierdza odczucia wielu konsumentów we Francji - podczas kwarantanny w kraju wzrosły ceny produktów pierwszej potrzeby i zmniejszyła się ich oferta.

Dotyczy to szczególnie jarzyn i owoców. Również dlatego, że zabrakło polskiej marchewki i innych jarzyn importowanych zwykle znad Wisły.

Dziewięć osób z personelu szpitala jednoimiennego zakaźnego w Grudziądzu jest zakażonych koronawirusem - poinformowała w środę rzecznik prasowa placówki Izabela Hirsch-Lewandowska. Dodała, że wyniki reszty próbek pobranych wśród personelu są ujemne.

Wśród zakażonych osób są: jeden lekarz, cztery pielęgniarki, dwóch pielęgniarzy, opiekun medyczny oraz pracownik gospodarczy.

W kolejnych miesiącach można oczekiwać spadku sprzedaży detalicznej o ok.10 proc. - oceniło Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do środowych danych GUS. Zdaniem analityków resortu najsilniejszym ograniczeniem zakupów zostaną dotknięte dobra trwałego użytku.

fot. PAP/EPA/TONI GALAN

67 proc. mieszkańców Francji twierdzi, że w czasie kwarantanny wykonuje codziennie pełną toaletę. Przed kwarantanną odsetek ten wynosił 76 proc. - wynika z opublikowanego w środę sondażu Ifop dla portalu 24matins.

„Ten brak codziennej toalety, podobnie jak w poprzednich badaniach, jest raczej zjawiskiem dotyczącym mężczyzn, przede wszystkim seniorów, których praktyki higieniczne zostały zaszczepione w czasach, gdy podstawowe udogodnienia sanitarne (jak bieżąca woda, łazienka, prysznic) nie były tak rozpowszechnione” - podkreślili autorzy badania.

fot. pixabay

W środę testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7 osób, zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej "Polanki" w Gdańsku. Dotąd COVID-19 zdiagnozowano u 15 podopiecznych i 11 pracowników DPS-u. W ciągu ostatniej doby zmarło dwóch pensjonariuszy, z których jeden był zakażony koronawirusem.

Naukowcy ze szpitala zakaźnego w Rzymie wyizolowali koronawirusa z łez pacjentki - poinformowano na łamach naukowego pisma Annals of Internal Medicine. Według badaczy oczy są nie tylko miejscem, przez które dostaje się wirus, ale i potencjalnym źrodłem zakażeń.

fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

W 2020 r. świat będzie zmagać się nie tylko z pandemią wirusa, ale i "pandemią głodu" - ostrzegł szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) David Beasley. Jak dodał, skutki ekonomiczne pandemii mogą pochłonąć więcej ofiar niż sam wirus.

Tutaj przeczytasz więcej.

Komisja Europejska zaproponowała w środę pakiet pomocy makrofinansowej w wys. 3 mld euro na wsparcie dziesięciu krajów sąsiadujących z UE, aby pomóc im w ograniczeniu skutków ekonomicznych pandemii koronawirusa.

Propozycja, po wstępnej ocenie potrzeb finansowych, przewiduje, że Albania otrzyma 180 mln euro, Bośnia i Hercegowina - 250 mln, Gruzja - 150 mln, Jordania - 200 mln, Kosowo - 100 mln, Mołdawia - 100 mln, Czarnogóra - 60 mln, Macedonia Północna - 160 mln, Tunezja - 600 mln, a Ukraina - 1,2 miliarda euro.

fot. Polsat News

Mimo panującej pandemii koronawirusa prace przy budowie tunelu pod Świną są kontynuowane – wynika z informacji służb prasowych obsługujących inwestycję. Wszystkie spotkania kadry biurowo-technicznej wykonawcy odbywają się w formie wideokonferencji, a pracownicy kontaktują się ze sobą telefonicznie.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Lekarz Oscar Ros zmarł z powodu koronawirusa. Miał 61 lat. Mieszkał w Vimercate, w regionie Lombardii. Francesco Sartini, burmistrz włoskiej miejscowości żegna specjalistę i przypomina o jego zaangażowaniu w pracę. Z kolei w Bolonii, zmarł doktor Manuel Efraim Perez. Do 142 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy - podała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich.

Tutaj więcej informacji.

fot. PAP/EPA/Alessandro di Marco

Wyniki testów potwierdziły zakażenie koronawirusem u 12 kolejnych podchorążych; łącznie zakażonych jest 77 osób - poinformował w środę Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania SGSP.

Tutaj więcej informacji.

Lekarze z WIM w dniach 22-24 kwietnia będą przebywać w Republice Słowenii w celu wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie sposobów i warunków udzielania pomocy ofiarom epidemii SARS-CoV-2 oraz dzielenia się dobrymi, wypracowanymi wzorcami - poinformował Wojskowy Instytut Medyczny.

Świat nie uporał się jeszcze z pandemią Covid-19, tymczasem eksperci ostrzegają, że czeka nas jeszcze druga fala zakażeń, najprawdopodobniej jesienią i zimą. Dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) twierdzi, że drugi atak może być groźniejszy - z powodu nałożenia się zakażeń koronawirusem na grypę sezonową.

fot. PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

W związku z koronawirusem ponad połowa Polaków już odczuła i spodziewa się dalszego spadku dochodów; w związku z tym ogranicza zakupy lub wstrzymuje wydatki – wynika z badania nastrojów konsumenckich przeprowadzonego przez firmę doradczą McKinsey.

W przyszłym tygodniu powinna zostać wyprodukowana pierwsza partia 10 tys. sztuk polskiego testu na obecność koronawirusa – poinformował w środę dyrektor poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN prof. dr hab. Marek Figlerowicz .

Tutaj więcej informacji.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Przesyłki dla osób objętych zakazem wychodzenia z domu są przechowywane w placówkach do czasu zakończenia przymusowej izolacji ich adresatów. Wyjątkiem są przekazy pieniężne, które są doręczane pod adresy objęte kwarantanną - poinformowała w środę Poczta Polska.

Więcej dowiesz się tutaj.

fot. pixabay

Do 21 Domów Pomocy Społecznej w całym kraju trafią w tym tygodniu przekazane przez Grupę Orlen środki higieny i ochrony osobistej niezbędne do walki z koronawirusem, m.in. maski i kombinezony. Zabezpieczą one podopiecznych i pracowników tych placówek, w tym medycznych - podał PKN Orlen.

Na bieżąco współpracujemy z wojewodami ws. kontroli placówek zapewniających całodobową opiekę; na początku roku weszły w życie opracowane przez nas przepisy, które mają ograniczyć skalę nieprawidłowości - podkreśliła w odpowiedzi na raport NIK wiceszefowa MRPiPS Iwona Michałek.

O raporcie przeczytasz tutaj.

Myślę, że w przyszłym tygodniu skierujemy testy antygenowe na obecność koronawirusa do placówek medycznych - powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że obecnie przechodzą one walidację.

Podczas środowej konferencji prasowej Andrusiewicz powiedział, że "testy antygenowe na koronawirusa obecnie przechodzą walidację w Państwowym Zakładzie Higieny i w dwóch warszawskich szpitalach - MSWiA oraz Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym". "Tam są weryfikowane wyniki tych testów i myślę, że w tym tygodniu powinniśmy podać informację i skierować te testy do placówek medycznych" - powiedział.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła program pożyczek i gwarancji w Polsce o wartości 500 milionów złotych (około 110 milionów euro) na wsparcie gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa.

Mimo epidemii koronawirusa Białoruś przygotowuje się do ogólnokrajowego czynu społecznego, który odbędzie się w najbliższą sobotę. „Nie widzę powodów do przeniesienia czy odwołania” – powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka.

We wtorek prezydent Białorusi wyjaśnił, że ludzie i tak pracują w piątek, więc mogą przyjść do pracy także w sobotę.

Ogólnokrajowy czyn społeczny, czyli „subotnik”, odbywa się na Białorusi co roku i – podobnie jak w czasach sowieckich – w jego trakcie pracownicy zakładów i instytucji uczestniczą w różnych pracach społecznych, porządkowaniu przestrzeni publicznej, malowaniu płotów itp. Ci, którzy fizycznie nie biorą udziału w pracach, przekazują na wskazany przez państwo cel jednodniową wypłatę.

fot. PAP/EPA/MAKSIM GUCHEK / POOL

435 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Przybyło też 4211 nowych przypadków infekcji. Oznacza to, że łączny bilans epidemii to 21 717 ofiar śmiertelnych i 208 389 zakażonych.

fot. PAP/EPA/RAMON DE LA ROCHA

Wpłynęło do nas czwarte doniesienie ws. zakażeń koronawirusem w miejskim szpitalu - poinformował w środę rzecznik prasowy toruńskiej prokuratury Andrzej Kukawski. Przyznał, że złożył je mąż jednej z chorych na COVID-19. Śledczy czekają na dokumentację medyczną pacjentów.

Aktualnie na kwarantannie przebywa 50 pracowników medycznych warszawskiego pogotowia – poinformowała w środę rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" i koordynator zespołu ratownictwa medycznego Elżbieta Weinzieher. Dodała, że u pięciu osób wynik testów jest dodatni.

Przez ostatnie 10 dni do Polski wjechało 275 osób, które w ogóle nie powinny opuszczać kraju, gdyż były skierowane do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - poinformowała z rozmowie z rzecznik prasowa Komendanta Głównego SG por. Agnieszka Golias.

Tutaj więcej informacji w tej sprawie.

- Udało nam się ograniczyć tę transmisję poziomą koronawirusa, czyli nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich. Nie ma transmisji od człowieka do człowieka na ulicy - powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, w ciagu ostatniej doby wykonano 14 tys. testów na obecność Covid-19.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 88 tys. osób poddanych kwarantannie; w ok. 200 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w środę rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

W środę przeprowadzona zostanie ewakuacja zakażonych koronawirusem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie (Łódzkie) – poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. Ponad 50 mieszkańców placówki trafi do szpitali w Łodzi, Zgierzu, Bełchatowie i Radomsku.

Dostęp poszczególnych podmiotów do danych powinien być ograniczony do niezbędnego minimum, a środki ochrony przetwarzania danych muszą być dostosowane do skali ryzyka - zaleca UODO odnośnie przetwarzania danych osób, które testowano na obecność koronawirusa.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Rzecznik MZ: udało nam się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa; nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, nie ma transmisji od człowieka do człowieka na ulicy

Mamy 178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarły 3 kolejne osoby. W sumie liczba zakażonych w Polsce wynosi 10 034. Do tej pory z powodu koronawirusa życie straciło 404 pacjentów.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Nawet 18 lat działały bez zezwolenia placówki, które świadczyły usługi całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku - brzmi treść opublikowanego w środę raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy zwracają uwagę na "zaniedbania wojewodów i nieprecyzyjne przepisy". W ocenie Izby, nadzór państwa nad tego rodzaju placówkami jest tylko pozorny.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził opinię publiczną w błąd w kwestii konieczności noszenia maseczek nawet przez dwa lata, przekopiował ten termin z propozycji Jarosława Gowina, a nie z żadnych analiz – ocenił w środę kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Uruchomienie drugiego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa nastąpi prawdopodobnie w pierwszej połowie maja - poinformował w środę w rządu Piotr Müller.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News

Od środy do urzędów administracji publicznej wróciła część zadań związanych z obsługą obywateli, którą zamrożono w związku z epidemią koronawirusa. To efekt poprawki do rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Tutaj przeczytasz więcej.

Za kilka dni poinformujemy, jaki będzie plan otwierania szkół; trwają rozmowy z ministrem zdrowia i premierem, gdy dopracujemy wszystkie szczegóły, wtedy poinformujemy o nich - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca 26 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone; od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość.

Wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przekazała 2,5 tys. litrów alkoholu do walki z COVID-19. To kolejna partia wyrobów alkoholowych z nielegalnego obrotu, które trafiły na ten cel.

Metoda testowania populacji badaniami wykrywającymi przeciwciała, czyli dająca obraz tego, w jakim stopniu jest ona już odporna na COVID-19 i tym samym bezpieczna ma sens, ale jeszcze nie w tym momencie - poinformował w środę w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister pytany o przeprowadzanie testów przesiewowych polegających na wykrywaniu przeciwciał (testy serologiczne), czyli dających obraz tego, kto już zyskał odporność na chorobę powiedział, że ma to sens, pod warunkiem, że „będziemy mieli więcej przypadków na milion mieszkańców”.

fot. PAP/Mateusz Marek

Przeznaczone zwykle na buty wiernych półki w przedsionku jednego ze stambulskich meczetów są wyłożone makaronem, ciastkami i butelkami oleju. Zamknięta z powodu koronawirusa świątynia została przekształcona w bezpłatny minimarket dla osób pozbawionych środków do życia.

Więcej przeczytasz tutaj. 

fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA

Wkład NATO i udział Polski w walce z pandemią, wdrażanie ustaleń ostatniego szczytu, utrzymanie zdolności do odstraszania i obrony będą w środę tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Rozmowa ma się zacząć o godzinie 12.00

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W poniedziałek w SGSP odbyły się ponowne testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 u funkcjonariuszy, pracowników i podchorążych; łącznie koronawirusa potwierdzono u 65 podchorążych - poinformował Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania SGSP.

Jak przekazał Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, podchorążowie, którzy otrzymali wynik dodatni testu przebywają w izolatorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz izolatkach w SGSP, a także innych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. SGSP informuje, że stan zakażonych jest dobry.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

281 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w Niemczech do 4 879.

Limity osób na plaży, duże odległości między parasolami, kontrole prowadzone przez straż miejską i drony - tak we Włoszech zapowiadane są wakacje nad morzem podczas epidemii. Lokalne władze i najemcy plaż przygotowują się do najtrudniejszego sezonu w historii.

Dowiedz się więcej.

fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE

W czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi stworzonej przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie, powiedział w czwartek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Naukowcy oceniają jej szanse na sukces na 80 proc.

Hancock podczas codziennej rządowej konferencji prasowej na temat walki z epidemią powiedział też, że zespół z Oxfordu oraz drugi wywodzący się z Imperial College London dostaną z budżetu na badania po 20 milionów funtów.

Więcej dowiesz się tutaj.

W ciągu ostatniej doby w Chinach kontynentalnych stwierdzono 30 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 23 u osób, które powróciły z zagranicy. Podobnie jak w przeddzień nie zarejestrowano żadnych zgonów - poinformowała w środę Narodowa Komisja Zdrowia.

fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

W środę na parkingu w warszawskim centrum handlowym "Westfield Arkadia" rusza kolejny punkt drive-thru, w którym można wykonać testy pod kątem obecności wirusa SARS-Cov-2. W poprzednim, otwartym na Ursynowie, w ciągu tygodnia wykonano prawie 400 badań.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

 

Aż o 2751 zwiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w USA z powodu Covid-19 zmarło 44 845 osób.

W całych Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 24 godzin przybyło ok. 40 tys. przypadków potwierdzonej obecności SARS-CoV-2. W poprzednim dobowym bilansie odnotowano przyrost o ok. 25 tys.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie