Prezydent w Polsat News: 500 plus ważniejsze niż projekt CPK i przekop Mierzei Wiślanej

Polska
Prezydent w Polsat News: 500 plus ważniejsze niż projekt CPK i przekop Mierzei Wiślanej
Polsat News
Andrzej Duda: nie można zrzucać całego ciężaru kryzysu na rodziny

- Może się okazać, że z powodu kryzysu pewne inwestycje opóźnią się, a środki na nie trafią w inne miejsce - przyznał prezydent Andrzej Duda w Polsat News. Zaznaczył, że priorytetem jest 500 plus. - Jeśli będę miał do wyboru, czy je wypłacimy, czy będziemy realizowali inwestycje w CPK lub przekop Mierzei Wiślanej, to powiem, że trzeba wypłacić 500 plus, bo to podstawa bytu rodziny - zapowiedział.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w poniedziałek, że w przypadku reelekcji nie podpisze ustaw o likwidacji 500+ i podwyższeniu wieku emerytalnego.

 

ZOBACZ: "Jeśli nadal będę prezydentem, z całą pewnością nie dojdzie do likwidacji 500 plus"

 

- Chciałbym, żebyście wszyscy zadali sobie państwo pytanie. Czy chcecie "Polski plus", czy "minus"? Chcę Polski plus niezależnie od tego, czy są czasy kryzysu - powiedział prezydent. - Zobowiązuję się, że jeżeli nadal będę prezydentem, z całą pewnością nie dojdzie do likwidacji 500 plus i podwyższenia wieku emerytalnego. Jestem za Polską plus - zapewnił. 

 

"Będę apelował do najbogatszych"

 

Swoją deklarację prezydent powtórzył w Polsat News. - Program 500 plus to jest dzisiaj materialna kotwica dla wielu polskich rodzin wychowujących dzieci. (...) Ja nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie to 500 plus odbierała, bo uważam, że nie można tego zrobić, bo jest to fundament bezpieczeństwa polskiej rodziny - powiedział Duda.

 

Wideo: prezydent w Polsat News: 500 plus ważniejsze niż projekt CPK i przekop Mierzei Wiślanej

  

 

Prezydent przyznał jednocześnie, że jeśli sytuacja gospodarcza kraju w związku z epidemią koronawirusa ulegnie znacznemu pogorszeniu, będzie apelował do najbogatszych obywateli, aby nie pobierali 500 plus.

 

ZOBACZ: Prezydent: to mnie najbardziej dotknął zakaz spotkań z wyborcami

 

- Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał 500 plus jeśli będzie trudna sytuacja w Polsce. Apelował, nie zabierał. Bo uważam, że państwo polskie nie może zabierać nikomu świadczeń - podkreślił. 

 

- Ktoś może świadomie nie pobierać 500 plus, ktoś może świadomie nie występować o to, żeby odroczono mu spłatę kredytu, bo jeżeli go stać na to, żeby spłacać kredyt, to lepiej byłoby, żeby go spłacał - stwierdził.

 

"Pewne procesy inwestycyjne będą musiały się trochę opóźnić"

 

Prezydent podkreślił jednocześnie, że "może się okazać, że pewne procesy inwestycyjne przez kryzys będą musiały się trochę opóźnić, bo trzeba będzie te środki przekierować chwilowo w inne miejsce". 

 

ZOBACZ: Prezydent Duda w PN: pomysł Budki nie mieści się w ramach konstytucji

 

- Jeśli będę miał do wyboru, czy w tym miesiącu wypłacimy 500 plus, czy będziemy realizowali inwestycje w Centralny Port Komunikacyjny lub przekop Mierzei Wiślanej, to powiem, że musimy przede wszystkim wypłacić 500 plus, bo to jest podstawa bytu rodziny - zapewnił.

 

Andrzej Duda podkreślił równocześnie, że "inwestycje muszą być realizowane dla przyszłego rozwoju Polski". 

dk/ml/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie