Obrady Sejmu przez internet. Dostęp otrzymali nie tylko posłowie

Polska
Obrady Sejmu przez internet. Dostęp otrzymali nie tylko posłowie
PAP/Marcin Obara
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otrzymał dostęp do obrad Sejmu online

"Właśnie otrzymałem login i hasło do posiedzenia Sejmu. Tak właśnie rządzący chcą profesjonalnie zapewnić bezpieczeństwo obrad" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "PS W tej kadencji nigdy nie byłem posłem" - przypomniał.

- Mając na uwadze bezpieczeństwo i posłów podjęliśmy uchwałę pozwalającą na zdalny udział posłów w posiedzeniach Izby w stanach epidemii - poinformowała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Posłowie w piątek będą mogli oddać głos nad specustawą przez internet.

 

ZOBACZ: Posłowie zagłosują zdalnie? Prezydium Sejmu podjęło decyzję

 

Marszałkowie powołali się m.in. na praktykę Parlamentu Europejskiego, w którym zadecydowano o możliwości zdalnego głosowania oraz uznanie obecnej sytuacji za stan pandemii przez WHO.

 

Możliwość uczestniczenia online w obradach Sejmu ma także prezydent Warszawy, który nie jest posłem. Trzaskowski otrzymał SMS od Kancelarii Sejmu, w którym załączono login i hasło do logowania.

 

Twitter/Rafał Trzaskowski

Okazało się, że prezydent Warszawy otrzymał dane posła Konfederacji Michała Urbanka. Sam zainteresowany przekazał, że na szczęście "Kancelaria Sejmu zadziałała dość szybko", a poseł otrzymał nowy login i hasło. "Nie powinno się ich rozsyłać w jednej wiadomości i jednym kanałem komunikacji. Kanc. zmieni metodę wysyłki w przyszłości. Takie dostałem zapewnienie" - dodał.

 

 

"Sposób zabezpieczenia logowania posłów do systemu jest taki, że spokojnie Putin może za nas wszystkich zagłosować" - napisała z kolei Katarzyna Lubnauer. Była przewodnicząca Nowoczesnej poinformowała, że do systemu można zalogować się przy pomocy "dowolnego IPhone'a".

 

msl/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie