Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Wzrasta liczba chorych zakażonych koronawirusem w Polsce. W Europie najdramatyczniej sytuacja wygląda we Włoszech, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło 420 osób. Najnowsze informacje z Polski i ze świata.

zdr/grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd Kanady oferuje wsparcie firmom, które przestawią produkcję na potrzeby walki z koronawirusem i będzie zawracać ubiegających się o azyl, którzy nielegalnie przekroczą granicę. To kolejne próby ograniczenia zasięgu pandemii w Kanadzie.

Rząd od piątku, czyli od 20 marca aż do odwołania wprowadził w Polsce stan epidemii w związku zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wchodzi wżycie z dniem ogłoszenia. 

Wybrani 29 lutego br. członkowie słowackiego parlamentu złożyli w piątek ślubowanie poselskie. Przewodniczącym jednoizbowej Rady Narodowej Republiki Słowackiej (NRSR) został lider ruchu Jesteśmy Rodziną (Sme rodina) Boris Kollar. Prezydent Zuzana Czaputova przyjęła dymisję gabinetu Petera Pellegriniego.

Przy wejściu do gmachu parlamentu politykom mierzono temperaturę. Ślubowanie składano w maseczkach na twarzy i w ochronnych rękawiczkach. W sali posiedzeń zainstalowano dystrybutor płynu do dezynfekcji rąk.

Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 33 osoby, a od początku epidemii - 177, natomiast liczba wykrytych zakażeń wzrosła w minionych 24 godzinach z 3269 do 3983, poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Senat Brazylii zatwierdził w piątek prezydencki dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego w związku z pandemią koronawirusa. Pozwoli to rządowi zwolnić środki budżetowe na walkę z pandemią, która do tej pory zabiła w Brazylii siedem osób. Zakażonych jest 621 osób.

Ministerstwo zdrowia Izraela poinformowało w piątek o pierwszym w tym kraju zgonie na Covid-19. Zmarły mężczyzna miał 88 lat i cierpiał też na inne choroby. Mężczyzna trafił do szpitalu przed tygodniem w poważnym stanie.

W Zimbabwe, kraju pogrążonym w kryzysie gospodarczym, gdzie system ochrony zdrowia jest na skraju przepaści, ogłoszono w piątek wykrycie pierwszego przypadku koronawirusa.

W ustawie antykryzysowej wprowadzamy zmiany, które pozwolą przedłużyć orzeczenia o niepełnosprawności osobom, którym one wygasają - poinformowała w piątek szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zarządził w piątek, aby wszyscy pracownicy firm, które nie są najbardziej istotne dla funkcjonowania stanu, pozostawali w domach. Uzasadniał zaostrzone restrykcje batalią z koronawirusem.

- Wszyscy jesteśmy teraz objęci kwarantanną. Wszyscy znajdujemy się na różnych poziomach kwarantanny, co jest trudne - powiedział.

 

Włosi uprawiający sport na wolnym powietrzu będą mogli robić to wyłącznie w pojedynkę i w pobliżu domu. Nakazuje to nowe, wydane w piątek rozporządzenie rządu Giuseppe Contego w sprawie zahamowania koronawirusa. Nie wprowadzono jednak drakońskich kroków.

Mieszkańcy Hiszpanii masowo składają doniesienia na innych obywateli w związku z panującym od niedzieli w tym kraju stanem zagrożenia epidemicznego z powodu koronawirusa. Do piątkowego wieczora policja otrzymała blisko 32 tys. zgłoszeń o rzekomym złamaniu przepisów.

W związku z epidemią koronawirusa od soboty 21 marca obowiązują zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju.

Kilkudziesięciu węgierskich nauczycieli zasygnalizowało Demokratycznemu Związkowi Zawodowemu Pedagogów (PDSZ), że kuratoria chcą z nimi rozwiązać umowę po wprowadzeniu zdalnego nauczania – informują w piątek węgierskie portale.

Prezydent Madagaskaru Andry Rajoelina poinformował w piątek w oświadczeniu telewizyjnym, że na wyspie zanotowano trzy pierwsze przypadki koronawirusa. Potwierdził je Instytut Pasteura na tej wyspie u wybrzeża Afryki.

W kościołach katolickich w Anglii i Walii wstrzymane zostało w piątek do odwołania odprawianie mszy z udziałem wiernych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował w piątek o wyleczeniu z Covid-19 czwartej osoby. Powiedział też, że w kraju są 833 zakażone koronawirusem osoby. Vojtiech wyraził przekonanie, że chociaż rośnie liczba zakażonych, będzie też więcej wyleczonych.

Izraelska firma farmaceutyczna Teva ogłosiła w piątek, że dostarczy za darmo do USA 10 mln dawek hydroksychlorochiny, czyli znanego od lat 50. leku na malarię. Jest on wymieniany jako jedna z eksperymentalnych opcji wczesnego leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem.

Jeżeli będzie taka konieczność, to oczywiście Wojsko Polskie zostanie wykorzystane w większej niż dotychczas skali do działań mających zwalczyć pandemię koronawirusa - oświadczył w piątek w programie "Gość Wydarzeń" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Były premier zmienił się w hejtera". Błaszczak o Tusku w "Gościu Wydarzeń"

 

Możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych - podało w piątek wieczorem MEN. Nowe przepisy, związane z obecną epidemią koronawirusa, będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19 zalecamy ograniczenie lub zaniechanie osobistych wizyt w poszczególnych oddziałach terenowych straży miejskiej - poinformowała w piątek SM.

Na znak solidarności z walczącymi z epidemią koronawirusa Włochami siedziba władz miejskich w Kijowie została piątek wieczorem podświetlona w barwach włoskiej flagi. Mer stolicy Witalij Kliczko podkreślił, że to wyraz wsparcia dla Włoch i włoskiego narodu.

Budapeszt potrzebuje kilka milionów masek ochronnych z powodu pandemii koronawirusa – oświadczył w piątek burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony. Pojawiają się doniesienia o rozpoczęciu produkcji masek na Węgrzech.

Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu specjalnego wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy opiekują się osobami zakażonymi.

Dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan oświadczył w piątek, że potrzebne będą mosty powietrzne, by przewozić personel i dostarczać środki medyczne do krajów, które tego potrzebują.

Wprowadzenie stanu epidemii pozwala na szereg ograniczeń, m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddania się obowiązkowi badań.

W najbliższych dniach będziemy mieli tysiąc, dwa tysiące zakażonych koronawirusem. Natomiast w ciągu kilkunastu dni ta liczba może się zwiększyć do 10 tys. osób - uważa minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

Brytyjski rząd nakazał w piątek po południu zamknięcie tak szybko, jak to możliwe, wszystkich pubów, klubów, restauracji, kin, muzeów, siłowni i wszelkich miejsc rozrywki, by zatrzymać epidemię koronawirusa. Jednocześnie ogłosił kolejny pakiet pomocy dla gospodarki.

Ministerstwo Zdrowia: 425 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce; nowych - 14. 

Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w piątek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 78 - do 450. Liczba zakażonych we Francji wynosi 12 612; dzień wcześniej było to 10 995 osób.

Resort zdrowia Irlandii poinformował w piątek wieczorem, że liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 136 - do 683. Jak dotychczas z powodu Covid-19 zmarły trzy osoby.

W tej chwili zleciliśmy analizy, jak w ogóle kształtowały się ceny poszczególnych kategorii produktów w ciągu ostatniego roku. Dostaniemy je niezwłocznie i będziemy przymierzali się wtedy do publikacji cen regulowanych odgórnie - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

Urządzenie, które umożliwi niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Informują, że pierwsze sto sztuk ma powstać w ciągu trzech tygodni.

Na 387 przypadków przeprowadzaliśmy 344 testy na milion mieszkańców. Ilość testów na etap, na którym jesteśmy, jest stosunkowo dobra w porównaniu z innymi krajami. Oczywiście tych testów przybywa i będzie ich przybywało - mówił w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

Projekt specustawy ws. tarczy antykryzysowej jest już gotowy w MR, we współpracy z innymi ministerstwami są szlifowane ostatnie jego zapisy; weekend chcemy poświęcić na jego przegląd, konsultacje - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

"To dla nas czarny scenariusz". Pandemia koronawirusa sparaliżowała turystykę

Decyzja o ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce jest trudna, ale pozwoli ratować ludzkie życie - podkreślił w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwrócił także uwagę na prostsze procedury dotyczące osób powracających z kwarantanny.

Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

Armia może włączać się do walki z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa - zdecydował w piątek parlament Bułgarii. W miastach wprowadza się posterunki kontrolne. Sklepy mają być otwarte w ciągu dwóch porannych godzin wyłącznie dla osób powyżej 60. roku życia.

- Ogłoszenie stanu epidemii w Polsce nie zmienia terminarza egzaminów w szkołach - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

W związku z przedłużeniem okresu zawieszenia lekcji zostanie też wydłużony 14-dniowy zasiłek na opiekę nad dziećmi - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii - oświadczył w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

Grupa ponad 20 krawcowych oraz pochodzących z Afryki uchodźców mieszkających w Portugalii wspólnie szyje maseczki ochronne w mieście Fundao na północnym wschodzie kraju. Krawcowe twierdzą, że ich “produkt ochronny” jest atrakcyjniejszy wizualnie i lepszy od powszechnie dostępnych na rynku.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na swoich stronach internetowych apelują o oddawanie krwi, nawet w sytuacji pandemii koronawirusa. Zapotrzebowanie na nią nie zmniejsza się.

Premier: Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów.

Stan epidemii, szkoły zamknięte do Wielkanocy. Transmisja konferencji premiera

- W ciągu kilku dni spodziewamy się nawet 10 tysięcy zachorowań - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Stan epidemii, szkoły zamknięte do Wielkanocy. Transmisja konferencji premiera

- Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Stan epidemii, szkoły zamknięte do Wielkanocy. Transmisja konferencji premiera

Te najbliższe, kolejne 2, 3 tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Na jednorazową wypłatę do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia będą mogli liczyć przewodnicy z Muzeum Auschwitz, którzy po zamknięciu placówki ze względu na zagrożenie epidemiczne, stracili źródło dochodu – dowiedziała się PAP w ministerstwie kultury.

Z prośbą o wsparcie częstochowskich szpitali w związku z zagrożeniem koronawirusem zwrócili się prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk oraz dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciech Konieczny. Chodzi m.in. o maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące.

Władze kilku stanów w Indiach wprowadzają pierwsze ograniczenia w podróżach z powodu epidemii koronawirusa. Turyści z kraju i zagranicy na polecenie władz stanu Uttarkhand, nie mogą wjechać do Riszikeszu, popularnego na świecie centrum nauki jogi i medytacji.

Dwa zakłady niemieckiego koncernu Mahle w Ostrowie Wlkp. i Krotoszynie wstrzymały w piątek produkcję do odwołania. Sytuacja dotyczy około 6 tys. pracowników.

Od poniedziałku zatrudniająca ok. 22 tys. osób Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zmienia organizację pracy górników dołowych, wprowadzając trzy sześciogodzinne zmiany robocze. Chodzi m.in. o maksymalne ograniczenie kontaktów większych grup pracowników w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Jeśli jesteście objęci kwarantanną poczekajcie na SMS - dopiero po jego otrzymaniu, uaktywnicie aplikację - apeluje resort cyfryzacji. Z aplikacji korzysta już ponad tysiąc osób.

W Serbii zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - 59-letni mężczyzna, który cierpiał też na inne choroby, poinformowała w piątek premier Ana Brnabić.

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Dwóch poznańskich policjantów zostało objętych kwarantanną po tym, jak zatrzymany przez nich mężczyzna powiedział, że jest zarażony koronawirusem. Mężczyzna trafił na oddział szpitalny, a funkcjonariusze do specjalnego ośrodka.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zainaugurował w piątek kampanię #zostajęwdomu w weekend. Kwarantanna ma sens, gdy jest ciągła. Nie zmarnujmy naszej dotychczasowej pracy - podkreślił.

W Finlandii rodzice uczniów klas 1-3 mogą wysyłać dzieci do szkół, mimo obowiązującego w stanie wyjątkowym ogólnego zarządzenia o zamknięciu tych placówek w związku z pandemią koronawirusa - przekazał w piątek resort edukacji i kultury w Helsinkach.

Z powodu koronawirusa koncern BSH producent sprzętu AGD zawiesza produkcję w swoich zakładach w Europie, Turcji i Ameryce Północnej. Dotyczy to także wszystkich sześciu polskich fabryk - poinformował Dariusz Bogacz z BSH.

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy - poinformował szef rządu Mateusz Morawiecki.

Wprowadzamy dziś stan epidemii - poinformował premier Mateusz Morawiecki

Parkingi przy terenach rekreacyjnych i parkach zamknął w piątek do odwołania samorząd Katowic. Prezydent miasta Marcin Krupa zaapelował do mieszkańców, którzy w ostatnich dniach licznie gromadzili się w takich miejscach, o rozsądek i pozostanie w czasie zagrożenia w domach.

Marszałek województwa mazowieckiego zwrócił się w piątek do ministerstwa zdrowia o wytyczne ws. testów na SARS-CoV-2. "Chcemy kupić dodatkowe testy, ale musimy mieć informację, które testy są przez ministra rekomendowane" - mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego ws. koronawirusa.

Premier o koronawirusie [TRANSMISJA]

Rząd Holandii pożyczy na rynkach dodatkowo 45-65 mld euro, czyli więcej niż oczekiwano, by sfinansować pomoc dla firm, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa - poinformował w piątek holenderski minister finansów Wopke Hoekstra w liście do deputowanych.

W Polsce hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest 898 osób, a 47 tys. 115 osób zostało poddanych kwarantannie – wynika z najnowszych danych resortu zdrowia przekazanych w piątek wieczorem.

Fundacja Orlen przekaże dla mieszkańców Płocka, powiatu płockiego oraz Płońska i Sierpca na Mazowszu łącznie ponad 2 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk, który wytwarza Orlen Oil, spółka zależna PKN Orlen - podał koncern. Pierwszą partię płynu otrzymał w piątek Urząd Miasta Płocka.

Ponad 60 przypadków złamania zasad kwarantanny domowej wykryli w czwartek policjanci w woj. małopolskim. W sumie skontrolowali ponad 4,2 tys. adresów. Nieobecne w domach osoby zlokalizowano m.in. u sąsiada, na parkingu z zamiarem wyjazdu na zakupy czy w szpitalu na wizycie.

Przedsiębiorcy, stowarzyszenia i indywidualne osoby przekazują pracownikom Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu środki ochrony osobistej – poinformowała w piątek rzeczniczka lecznicy Karolina Gajewska. Do lecznicy na Józefowie trafiły m.in. rękawiczki i maseczki.

Na stan Nowy Jork z 6-procentową populacją kraju przypada ponad 40 proc. potwierdzonych w USA przypadków koronawirusa. W samym mieście było ich w piątek ponad 4 tys. Burmistrz Bill de Blasio wystąpił do prezydenta Donalda Trumpa o wprowadzenie wojska.

Do 4032 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem, zanotowano w ciągu doby 627 zgonów.

Polska będzie jednym z pierwszych państw, do których Hiszpania wyśle samoloty po swoich obywateli, chcących powrócić do kraju w związku z pandemią koronawirusa. Akcja sprowadzania Hiszpanów do ojczyzny ruszy w sobotę - poinformowała w piątek szefowa hiszpańskiego MSZ Arancha Gonzalez Laya.

WOŚP kupi 150 łóżek do intensywnej terapii, głównie dla 19 szpitali jednoimiennych, powołanych przez Ministerstwo Zdrowia do walki z koronawirusem - podała w piątek fundacja. Mają one trafić do wytypowanych we współpracy z resortem zdrowia szpitali z końcem kwietnia.

Przyszłotygodniowe posiedzenia ministrów ds. europejskich i ministrów spraw zagranicznych państw UE zostały odwołane - przekazały w piątek źródła dyplomatyczne w Brukseli. Powodem jest pandemia koronawirusa.

Sztab Kryzysowy Pomorskich Pracodawców zaapelował w piątek o podjęcie w trybie pilnym działań mających na celu wsparcie i ochronę mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw przed negatywnymi skutkami związanymi z zagrożeniem koronawirusem.

Samolot linii China Eastern przywiózł w piątek do Pragi 1,1 mln filtrujących masek ochronnych przeciwko koronawirusowi, zakupionych przez czeskie władze w Chinach za 75 mln koron (12,4 mln zł). Dodatkowe 8 mln koron (1,3 mln zł) wyniosła opłata przewozowa.

Ok. 2,6 tys. osób z amerykańskiego personelu wojskowego, w tym cywili, przebywa obecnie w Europie w izolacji - przekazała w piątek armia USA. Wśród tych osób jest 35 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

Brytyjski rząd zwrócił się do 65 tys. emerytowanych lekarzy i pielęgniarek, aby wrócili do pracy i pomogli w walce z pandemią koronawirusa. Do pomocy zostaną też włączeni studenci ostatnich lat uczelni medycznych i pielęgniarskich.

Test na koronawirusa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dał negatywny wynik - poinformował w piątek PAP rzecznik KE Eric Mamer. Niemka musiała zostać przebadana po tym, gdy okazało się, że zakażony jest główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.

Władze Paryża zamknęły w piątek o godz. 15 bulwary nad Sekwaną i Pola Marsowe wokół wieży Eiffla oraz trawniki przy kompleksie Les Invalides, by ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa. Zakaz będzie obowiązywał przez weekend - poinformowała paryska prefektura.

Rząd obejmie organizacje pozarządowe działaniami osłonowymi w ramach tarczy antykryzysowej w związku ze skutkami epidemii - zapowiedział w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który pełni także funkcję przewodniczącego komitetu ds. pożytku publicznego.

Wystawienie zwolnienia chorobowego osobie zdrowej przebywającej na kwarantannie jest niezgodne z prawem – wskazują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Dodają, że zaświadczenie o kwarantannie wystawia inspekcja sanitarna.

Tymczasem, jak poinformowała prezes PPOZ Bożena Janicka, z informacji wysyłanych przez powiatowych inspektorów sanitarnych do placówek podstawowej opieki zdrowotnej, to właśnie lekarze rodzinni powinni wystawiać zwolnienia (druk ZUS ZLA) osobom zdrowym objętym kwarantanną.

Odprawiana zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg - takie są zalecenia Watykanu w związku z epidemią koronawirusa.

W piątek o godz. 20 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie telewizyjne - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

W piątek na terenie targów IFEMA w Madrycie oraz Fira w Barcelonie rozpoczęto prace przy tworzeniu prowizorycznych szpitali dla pacjentów zakażonych koronawirusem. W budowę obu obiektów włączyło się wojsko. Liczba zgonów w Hiszpanii przekroczyła już 1000.

Pracownicy ukraińskiej służby zdrowia w kilku miastach będą mogli skorzystać z darmowych przewozów do pracy pojazdami firmy Uber - poinformowało w piątek ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy. Uzgodniono, że Uber wykona 10 tys. przejazdów.

Rząd Szwajcarii zapowiedział w piątek wdrożenie drugiego pakietu pomocowego, wartego 32,6 mld dolarów (32 mld franków) i mającego wesprzeć firmy, pracowników oraz osoby zatrudnione w związku z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym, wywołanym pandemią koronawirusa.

Republikańscy senatorowie Richard Burr oraz Kelly Loeffler sprzedali akcje o wartości milionów dolarów po otrzymaniu niejawnych informacji na temat możliwych skutków epidemii Covid-19 - donoszą media w USA. Politycy publicznie podważali powagę zagrożenia.

Robimy wszystko, aby zwiększyć liczbę wykonywanych testów - podkreślił w piątek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Jak dodał, "celem jest utworzenie kilku współpracujących ze sobą punktów badań, co spowoduje, że będziemy dużo szybciej wykrywać przypadki koronawirusa".

Krajowa Administracja Skarbowa przekazała już na potrzeby dezynfekcji 10 tys. litrów spirytusu, który pochodzi z przestępstwa; dostały go szpitale, Straż Graniczna i Straż Pożarna - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa KAS Anita Wielanek.

Od soboty straż miejska w Rzymie będzie kontrolować kierowców wszystkich samochodów jeżdżących po ulicach. Rygorystycznym kontrolom poddani zostaną też piesi. To nowe rozporządzenie zaostrzające walkę z epidemią koronawirusa.

Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel planuje uruchomić ok. 500 mld euro dla firm oraz dodatkowe 40 mld euro dla mikroprzedsiębiorców na pomoc w przetrwaniu kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię Covid-19 - informuje "Der Spiegel".

Stwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w naszym regionie — powiedział PAP w piątek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Łączna liczba potwierdzonych zachorowań w województwie wynosi 14.

W Płocku (Mazowieckie) do Szpitala Miejskiego św. Trójcy oraz do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego trafiła w piątek pierwsza partia 150 maseczek ochronnych, których szycie koordynuje Urząd Miasta. Akcja, w której biorą udział m.in. wolontariuszki, będzie kontynuowana.

Wydaliśmy wytyczne dla wojewodów dotyczące wsparcia dla osób bezdomnych w okresie trwającej pandemii koronawirusa - poinformowało w piątek MRPiPS. Działania wojewodów mają polegać m.in. na koordynacji służb w przekazywaniu informacji o bezdomnych z podejrzeniem koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia: 411 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce; nowych - 33.

O 50 proc., do 15 zł za dzień choroby, została podniesiona stawka zasiłku chorobowego w KRUS. Ponadto rolnicy będą mogli szybciej nabyć prawo do tego zasiłku, jeżeli zachorują na koronawirusa. Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie w tej sprawie - podał resort rolnictwa.

Ministerstwo Finansów koryguje prognozy makro, spadek wzrostu PKB do 2 proc. w br. byłby bardzo dobrym wynikiem - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Prokuratura w Zgierzu wszczęła w piątek śledztwo dot. sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego przez 54-latka, który uciekł ze szpitala, gdzie był z powodu podejrzenia koronawirusa. Mężczyzna został zatrzymany po kilku godzinach. Obecnie, w odosobnionej celi, czeka na wynik badania.

Pierwszy w Polsce pacjent, u którego zdiagnozowano koronawirusa, opuścił w piątek Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze (woj. lubuskie). 66-letni Mieczysław Opałka przybywał w placówce od początku marca.

Pacjent zero opuścił szpital. "Dziękuję, że dostałem dar życia"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w piątek, że w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 2,7 tys. żołnierzy, z czego blisko 1,3 tys. wojskowych patroluje granice Polski.

Rząd Szwecji ogłosił w piątek kolejny pakiet kryzysowy, w ramach którego zwiększy wartość kredytów i gwarancji pożyczek dla małych oraz średnich firm. Takie wsparcie będzie udzielane za pomocą państwowych instytucji. Działania mają związek z epidemią koronawirusa.

Z powodu zagrożenia koronawirusem dezynfekcję przeprowadza się w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) w Trójmieście. Szczegółowe odkażanie wagonów jest skuteczne nawet przez 10 dni.

Rząd Arabii Saudyjskiej zasili gospodarkę kraju sumą 31,93 mld dolarów, aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. Środki pomocowe mają wesprzeć sektor finansowy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa - poinformował w piątek saudyjski resort finansów.

3 szpitale w woj. śląskim były zmuszone czasowo zamknąć swoje szpitalne oddziały ratunkowe po tym jak trafili tam pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Przed przywróceniem ich normalnego działania przechodzą gruntowną dezynfekcję.

Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie zamknął izbę w czwartek o godz. 20.00 po tym, jak karetką przewieziono tam kobietę z objawami, które początkowo nie wskazywały na zakażenie koronawirusem. Kiedy badania wskazały, że podłożem jej kłopotów ze zdrowiem może być koronawirus, została przetransportowana do szpitala zakaźnego w Tychach.

Dopiero w sobotę mają ponownie otworzyć swoje izby przyjęć szpitale w Częstochowie i Chorzowie.

 

Decyzją marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka powstaną na Pomorzu trzy nowe laboratoria do wykrywania koronawirusa - poinformował w piątek rzecznik UMWP Michał Piotrowski.

Jeleniogórski sanepid prosi o kontakt osoby, które w dniach 9-13 marca podróżowały autobusem PKS Tour Jelenia Góra na trasie Jelenia Góra – Szklarska-Poręba. U kierowcy tego autobusu wykryto zakażenie koronawirusem.

W poniedziałki urzędy będą czynne do godz. 16 ze względu na stan zagrożenia epidemicznego - poinformował stołeczny magistrat w piątek. Ograniczenie pracy urzędów będzie obowiązywało od najbliższego poniedziałku do odwołania.

Wojsko wyszło w piątek na ulice Mediolanu w Lombardii, na północy Włoch, by wzmocnić presję na mieszkańców, aby przestrzegali zakazu wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu. To decyzja szefa władz regionalnych Attilio Fontany.

Działający przy Kancelarii Premiera Zespół GovTech Polska apeluje do publicznych rad i komitetów, aby przeniosły swoje spotkania do przestrzeni cyfrowej. "Pokażmy, że da się obradować i podejmować decyzje zdalnie" - wzywa pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska.

Urządzenia z uczelni medycznych takie jak respiratory, defibrylatory, aparaty tlenowe będzie można wykorzystać w szpitalach na potrzeby leczenia osób zarażonych koronawirusem - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire zaapelował w piątek do firm o wypłatę 1000 euro premii, aby zachęcić pracowników do pracy w czasie epidemii koronawirusa. Rząd i część przedsiębiorców wywierają presję na ubezpieczycieli, by uczestniczyli w działaniach solidarnościowych.

Na trzy miesiące został aresztowany 39-latek z Morąga, który rozpowszechniał fałszywe informacje, że jest zarażony koronawirusem, chociaż wykluczyły to badania - podała warmińsko-mazurska policja. Zarzucono mu, że zakłócił przez to pracę szpitala i innych służb.

W Rosji odnotowano w ciągu minionej doby 54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 33 w Moskwie - podał w piątek sztab monitorujący sytuację wokół pandemii. Tym samym liczba zakażeń w tym kraju wzrosła do 253.

W piątek gubernator Dżakarty ogłosił w stolicy Indonezji stan wyjątkowy po tym, gdy w kraju potwierdzono 60 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

W czwartek z obydwu linii podziemnej kolejki skorzystało łącznie 107 tys. pasażerów, tj. o 565 tys. mniej niż na początku marca – poinformowała w środę rzecznik prasowy metra Anna Bartoń.

Dwaj hiszpańscy dziennikarze sportowi zmarli z powodu koronawirusa – poinformowało w piątek Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS), powołując się na miejscowe media.

Pielęgniarka z Radomskiego Centrum Onkologii jest zarażona koronawirusem. Szpital wszczął odpowiednie procedury. Osoby, które miały kontakt z kobietą, zostały poddane kwarantannie i czekają na wyniki badań.

Do 12 godzin zwiększył się czas oczekiwania ciężarówek na wjazd z Węgier do Rumunii na przejściu granicznym Csanadpalota w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wybuchu pandemii koronawirusa – poinformowała w piątek rzeczniczka policji komitatu (województwa) Csongrad.

Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk zwrócił się z prośbą do dyrektorów placówek oświatowych w regionie o wydanie zakazu wstępu na teren szkół, przedszkoli i placówek osobom niebędącym ich pracownikami.

Mieszkańcy hiszpańskich wsi boją się powszechnych w tym kraju w okresie przedświątecznym podróży ludzi z miast w swoje rodzinne strony. W niektórych miejscowościach rodziny zakażonych koronawirusem są stygmatyzowane, a przyjezdni uznawani za roznosicieli "wirusa z miasta".

Wobec skali kryzysu epidemiologicznego w Hiszpanii lekarze będą musieli wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia oraz "wartość społeczna" osoby.

Rząd Jordanii poinformował w piątek, że od soboty w ramach walki z pandemią Covid-19 wprowadzi godzinę policyjną, która będzie obowiązywała od godz. 7.

- To będzie długa epidemia we Włoszech - tak o obecnej fali zakażeń koronawirusem mówi epidemiolog Pierluigi Lopalco. W piątkowym wywiadzie dla agencji Ansa wyraził opinię, że być może przełom nastąpi latem.

- Także wobec zmniejszenia się nowych przypadków zakażeń hamowanie podjętych kroków należy wprowadzać z najwyższą ostrożnością, na pewno jeszcze nie w najbliższych miesiącach - uważa Lopalco.

Pomimo wprowadzonego w czwartek zakazu opuszczania domów, część Izraelczyków jest do tego zachęcana, jako że w piątek uruchomiono pierwszy punkt testujący na obecność koronawirusa dla zmotoryzowanych. Docelowo sześć takich punktów w Izraelu będzie testować 15 tys. osób na dobę.

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 534 - do 2994. 30 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 106 - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Wśród 2994 zakażonych 725 osób to pracownicy służby zdrowia. Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat. Łącznie 643 pacjentów było lub jest hospitalizowanych.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaapelował w piątek na konferencji prasowej do mieszkańców miasta, by "nie dzwonić z idiotycznymi pytaniami do sanepidu".

- Sanepid nie jest od tego, by państwa informować, czy Castorama jest czynna, czy też nie - podkreślił wzburzony.

- Ja wręcz będę chciał zaapelować do wojewody, czy ewentualnie do rządu, by w sytuacji, gdy ktoś tak durne pytania kieruje do sanepidu, który w tej chwili jest przeciążony – żeby takie osoby za tego typu blokowanie linii były karane jakimiś mandatami – zaznaczył.

Nawet 10 tys. połączeń dziennie odbierają konsultanci infolinii NFZ, gdzie pod numerem 800 190 590 uzyskać można informacje dot. koronawirusa. Z pomocą przychodzą przeszkoleni konsultanci firm i instytucji.

W czwartek infolinię obsługiwało jednocześnie ponad 300 osób.

Zamknięcie granic z powodu koronawirusa uniemożliwia sezonowym pracownikom z Europy, w tym z Polski oraz z Afryki Północnej, przyjazd do Francji na zbiory truskawek, wiśni, szparagów i pomidorów. Rolnicy apelują o wsparcie państwa w celu ratowania plonów.

Prezydent Poznania oświadczył w piątek, że jest przeciwny zaleceniom, by zamknąć miejskie targowiska. - Dyscyplina mieszkańców Poznania i tych, którzy dojeżdżają by na tych rynkach zrobić zakupy przekonuje mnie do tego, by robić wszystko, by te nadal działały - mówił Jacek Jaśkowiak.

Zalecenia o zamknięciu miejskich targowisk władze Poznania otrzymały od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

W SPZOZ w Mławie (Mazowieckie) czasowo wstrzymano pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), po tym jak w nocy z czwartku na piątek zgłosił się tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto inne osoby, które w tym czasie przebywały na SOR.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje do krwiodawców o oddawanie krwi. Instytucja posiada obecnie zapas, ale obserwuje zmniejszenie liczby dawców z powodu pandemii koronawirusa. Wprowadzono specjalne zabezpieczenia w związku z tym zagrożeniem.

- Szczególnie obawiamy się ograniczenia dostępności koncentratu krwinek czerwonych i koncentratu krwinek płytkowych, czyli składników krwi o krótkim terminie ważności - wskazała dyrektor Centrum Jolanta Raś.

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii wykryto 952 zakażenia koronawirusem, w sumie jest ich już 4840; liczba ofiar epidemii wzrosła o 10, na Covid-19 umarły już 43 osoby - poinformowało w piątek w południe Federalne Biuro Zdrowia Publicznego (BAG).

Drugi dzień z rzędu odnotowano w Szwajcarii największy dobowy wzrost liczby zainfekowanych koronawirusem.

- To jest narodowy kryzys, to nie jest zabawa. Obrazy, jakie napływają z Mediolanu czy Bergamo to nie jest film, to dzieje się naprawdę, tam umierają ludzie - mówił burmistrz Bari Antono Decaro chodząc po mieście i przeganiając młodych ludzi do domu. 

- Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Z chwilą uznania przez KE, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony - dodała.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk w opakowaniach 1-litrowych dociera już na stacje paliw spółki. Jak informował wcześniej płocki koncern, płyn o działaniu wirusobójczym wytwarza jego spółka zależna Orlen Oil w swym zakładzie w Jedliczu.

Wsparcie finansowe dla firm w formie gwarancji pożyczkowych oraz zabezpieczenie dochodu przedsiębiorców i freelancerów przewiduje plan ratunkowy fińskiego rządu dla krajowej gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa. Ratunkowy pakiet gospodarczy warty jest 15 mld euro.

O pierwszych takich próbach pisaliśmy tu: Przebrani w kombinezony oferują płyny dezynfekujące. Później okradają

- Jeśli rządzący uprą się, to wybory będą w terminie, ale być może członków komisji wyborczych, którzy ze strachu przed koronawirusem wycofają się, będą musieli zastąpić żołnierze WOT, albo oddelegowani urzędnicy - stwierdził w piątek kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, której testy prowadzone są w USA na kilku ochotnikach, będzie dostępna do użycia nie wcześniej, niż w połowie 2021 r. - informuje "BBC News".

"Razem ze Szczepanem Twardochem zastanawialiśmy się co by tu zrobić, aby rozjaśnić te smutne dni sobie, ale i Wam wszystkim. W ten sposób narodził się detektyw Zdzisław Zarazek" - mówi pisarz Łukasz Orbitowski, który wspólnie z innym autorem zdecydował się publikować w internecie powieść "pisaną na spontanicznie, epizodycznie i podług rozkazów serca".

Szczegóły: Twardoch i Orbitowski piszą książkę. Chcą w ten sposób wesprzeć lekarzy

Zdaniem ostrzeszowskiej policji, 21-latek "wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością" i może zostać ukarany kwotą 10 tysięcy złotych.

Bank Pekao zwiększył wysokość limitu dla płatności zbliżeniowych bez PIN do 100 zł - poinformował w piątek bank. Dodał, że to kolejne działania, które mają na celu wspomaganie profilaktyki rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. - Bezpośrednią przyczyną śmierci nie był COVID-19, a sepsa - powiedział w "Wydarzeniach 12:50" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia. 27-letnia kobieta była w stanie ciężkim. Na oddział zakaźny trafiła prosto z oddziału położniczo-ginekologicznego.

Rząd Austrii postanowił przedłużyć do Niedzieli Wielkanocnej, czyli do 13 kwietnia, obowiązywanie wprowadzonych przed tygodniem restrykcji, które mają zahamować szerzenie się koronawirusa - poinformował urząd kanclerski w Wiedniu.

Zamknięte są szkoły wszystkich szczebli i wyższe uczelnie. Obwiązuje zakaz imprez na wolnym powietrzu z udziałem ponad 500 osób oraz imprez w obiektach zamkniętych z udziałem ponad 100 osób.

Czynne są tylko sklepy zaspokajające podstawowe potrzeby obywateli i stacje benzynowe, jak również banki. Zakłady gastronomiczne zamyka się już o godzinie 15.

W miejscowości Vo koło Padwy w regionie Wenecja Euganejska na północy Włoch zanotowano w piątek nowy przypadek koronawirusa po kilku dniach, w których nie było tam żadnych zakażeń - podały miejscowe media. Miasteczko to było pierwszym ogniskiem wirusa w regionie.

Więcej o sytuacji we Włoszech: Nowe ogniska koronawirusa we Włoszech. Na północy - katastrofa

Wszystkie przebadane do tej pory osoby, które w Centrum Zdrowi Dziecka w Warszawie kontaktowały się z zakażonym koronawirusem lekarzem mają wyniki ujemne – poinformowała w piątek rzecznik prasowy CZD Katarzyna Gardzińska.

- Do tej pory przebadano 75 osób i wszystkie wyniki są ujemne - zapewniła Gardzińska. Lekarz-naukowiec z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, u którego w poniedziałek został rozpoznany COVID-19, miał kontakt z 6 pacjentami.

Specjalne pociągi PKP Intercity dla osób przylatujących do kraju samolotami czarterowymi. 

Biedronka od piątku wprowadza możliwość zapłaty zbliżeniowej za zakupy do 100 zł bez konieczności potwierdzania kodem PIN - poinformowała firma. Jak dodano, ponad 6,7 tys. terminali zostało dostosowanych do nowego limitu, a kolejne dołączą w weekend.

Udogodnienia są wprowadzone "z troski o bezpieczeństwo klientów i pracowników".

Pomiędzy czwartkowym a piątkowym popołudniem w Hiszpanii przybyło 235 nowych ofiar śmiertelnych Covid-19, co oznacza, że łącznie zmarły już w tym kraju 1002 osoby z koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia w Madrycie.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 2833 przypadki zakażenia koronawirusem, a od początku epidemii zarejestrowano już blisko 20 tys. infekcji.

Do piątkowego popołudnia najwięcej zachorowań zanotowano na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu – 6777, gdzie zmarło już 498 osób.

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa, szczególnie zalecenie maksymalnej izolacji społecznej, spowodowało, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy - poinformował Krzysztof Trębski z biura prasowego Lasów Państwowych.

Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne.

Wojsko utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej na potrzeby walki z koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo obrony po spotkaniu szefa tego resortu Mariusza Błaszczaka z komendantami szpitali wojskowych.

Polacy coraz częściej naruszają reżim kwarantanny. 

- Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 44 tys. osób poddanych kwarantannie - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. W 299 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania.

Pojazdy komunikacji miejskiej są dezynfekowane, a klimatyzacja wyłączona – zapewnił w piątek podczas chatu z mieszkańcami stolicy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Środki komunikacji są dezynfekowane, oddzieliliśmy kierowców od pasażerów. W związku z tym, że obłożenie komunikacji jest na poziomie 20-kilku procent, można zachować odpowiedni dystans od innych pasażerów" – powiedział Trzaskowski.

- Liczby mówią nam, że jest wysoce prawdopodobne to, że pojawiły się inne ogniska - zaznaczył ekspert. Przypomniał, że najgorsza sytuacja panuje w Lombardii, zwłaszcza w rejonie Bergamo i Brescia.

Główne parkingi przy tłumnie odwiedzanych w ostatnich dniach terenach rekreacyjnych zamknęły samorządy Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Spacerować można; chodzi o to, aby nie tworzyć skupisk – wyjaśnił prezydent drugiego z tych miast.

Na Litwę dotarła w piątek z Chin pomoc humanitarna. 20 tys. maseczek ochronnych i 120 tys. par rękawiczek zostanie przekazanych dla pracowników medycznych powstrzymujących epidemię koronawirusa – poinformował litewski rząd.

Ładunek został opłacony przez Chińską Izbę Handlową a przetransportowany nieodpłatnie przez czarterowego przewoźnika KlasJet.

Posiedzenie Sejmu w gmachu parlamentu możliwe, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Takie są rekomendacje GIS przekazane do Kancelarii Sejmu. 

Przed posiedzeniem posłowie będą poproszeni o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego stanu ich zdrowa. Na podstawie odpowiedzi służy medyczne Sejmu będą mogły oszacować ryzyko.


Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował w liście do premiera, by maksymalnie uprościć wnioski do ZUS w związku z zawieszeniem płatności składek. Jego zdaniem obecna biurokracja wyeliminuje wiele firm z możliwości otrzymania pomocy.

Adam Abramowicz w opublikowanym w piątek liście do premiera Mateusza Morawieckiego podkreślił, że pandemia koronawirusa "pustoszy gospodarkę" i polskie firmy odczuwają to już bardzo dotkliwie. "Wielu obawia się bankructwa, nie ma przychodów, nie ma też znaczących oszczędności, a stałe koszty są, trzeba również utrzymać rodzinę" - dodał.

W Republice Zielonego Przylądka wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowały w piątek władze tego państwa.

Zakażony to 62-letni Brytyjczyk, który przyjechał do kraju 9 marca, a tydzień później zaczął wykazywać niepokojące symptomy.

Według danych agencji Reutera z czwartku wieczorem w Afryce zanotowano ponad 700 zakażeń w 36 państwach, w tym najwięcej w Egipcie, RPA, Algierii i Maroku. 

ZNP zwraca się z apelem do firm, koncernów i ludzi dobrej woli z prośbą o rozważenie możliwości przekazania szkołom sprzętu komputerowego, urządzeń mobilnych, które trafiłyby do najbardziej potrzebujących uczniów, by mogli się uczyć zdalnie.

Od poniedziałku do 25 marca wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte.

Włoski hymn został nadany w piątek o godzinie 11 przez wszystkie stacje radiowe w Włoszech. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii kraju, a celem tego gestu było wyrażenie wsparcia dla narodu podczas epidemii koronawirusa. 

Włoski hymn, "Il Canto degli Italiani" napisał młody poeta Goffredo Mameli w 1849 roku. Tak jak w polskim hymnie znajduje się nawiązanie do Włoch, tak w ostatniej zwrotce włoskiego jest odniesienie do Polski w czasach zaborów. Jest tam mowa o "polskiej krwi".

W związku z zagrożeniem koronawirusem od najbliższej soboty do 3 kwietnia mieszkańcy Fryburga w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia na południowym zachodzie Niemiec nie będą mogli przebywać w miejscach publicznych w grupach - poinformowały miejskie władze.

Na otwartym terenie będzie można przebywać tylko w pojedynkę, w parach lub z osobami z własnego gospodarstwa domowego.

Policjanci ustalili personalia chłopców wieku od 10 do 14 lat, którzy w Łukowie (Lubelskie) na ulicy zaatakowali Wietnamkę i ubliżali jej. Nagranie z tego zdarzenia zostało zamieszczone w internecie. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.

Szczegóły sprawy: "Ma koronawirusa". Dzieci zaatakowały Wietnamkę w Łukowie

W szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.

Zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.

13 957 zakażonych koronawirusem odnotował w piątek na terytorium Niemiec Instytut Roberta Kocha (RKI). To o 2 958 przypadków więcej zidentyfikowanych infekcji w porównaniu z czwartkiem. Łącznie zmarło dotąd 31 zakażonych osób, w tym 11 w ciągu ostatniej doby.

- To tylko oficjalnie zarejestrowane dane, prawdziwa liczba przypadków będzie większa - mówił na konferencji prasowej szef RKI Lothar Wieler. - Obserwujemy gwałtowny wzrost - opisał tendencję rozwoju wirusa w RFN.

W związku z wyjątkową sytuacją epidemiologiczną spowodowaną koronawirusem Bank Millennium umożliwia klientom indywidualnym zawieszenie spłaty rat kredytu na trzy miesiące. Jest jeden warunek. Szczegóły w tekście.

OSTRZEŻENIE: PGE Obrót z Rzeszowa, zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii do odbiorców końcowych ostrzega swoich klientów przed fałszywymi SMS-ami z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami.

- Nadawca tych wiadomości, wykorzystując trudną sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem, podszywa się pod PGE i wysyła informacje o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami - wyjaśnia rzecznik prasowy spółki Mariusz Majewski.

Gwałtownie i nieustająco zwiększa się liczba zakażeń koronawirusem w Europie.

W czterech krajach UE najbardziej dotkniętych epidemią: we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji, odnotowano dotąd łącznie ponad 85 tys. zakażeń koronawirusem, czyli więcej niż w Chinach – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na całym świecie zarejestrowano prawie 250 tys. infekcji SARS-CoV-2 oraz ponad 10 tys. zgonów.

Pandemia koronawirusa w najczarniejszym scenariuszu może spowodować, że polskie PKB w 2020 r. skurczyłoby się o 4,7 proc. - oceniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W optymistycznym wariancie przewidują, że wzrost gospodarczy istotnie zwolni, ale nadal będzie na plusie.

- Obecnie objętych naszą kontrolą jest ponad 5,5 tys. osób będących na kwarantannie; wobec 7 z nich prowadzone są czynności przez policjantów w związku z naruszeniem zasad kwarantanny - powiedział rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Dziecko z powiatu białostockiego, u którego w piątek potwierdzono koronawirusa, jest z rodziny pierwszego w Podlaskiem pacjenta z tym wirusem - poinformował w piątek urząd wojewódzki w Białymstoku.

- Dziecko jest z rodziny pierwszego pacjenta w woj. podlaskim. Stan dziecka jest dobry. Decyzje o jego hospitalizacji podejmie lekarz na oddziale zakaźnym. Rodzina jest objęta kwarantanną domową - powiedziała rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Dzierszko.

Bądź jak Kevin, #zostańwdomu.  Dzisiaj na antenie Telewizji Polsat o godzinie 20:00.
W ramach społecznej akcji #zostanwdomu Grupa Polsat udostępnia kolejne bonusy zachęcające do pozostania w domu. Operator sieci Plus bezpłatnie podnosi prędkość internetu stacjonarnego, a dla użytkowników internetu mobilnego wyłącza naliczanie opłat za transmisję danych przy korzystaniu z serwisu muzycznego TIDAL. Jest też 90-dniowy bezpłatny dostęp do serwisu dla jego nowych użytkowników.

Szczegóły: Szybszy internet i 3 miesiące muzykai za darmo od sieci Plus. #zostanwdomu

9. zakażonym koronawirusem w Zachodniopomorskiem jest uczeń trzeciej klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, który z 15 innymi uczniami i dwoma opiekunami był na praktyce w Maladze w Hiszpanii. 

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od soboty zawieszone będą wszystkie połączenia lotnicze między Gruzją i innymi krajami - ogłosił w piątek rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani. Wyjątek mają stanowić uzgodnione z rządem rejsy linii Georgian Airlines.

W czwartek pracę wstrzymały lotniska w Batumi i Kutaisi.

#zostańwdomu

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, którym wprowadził ograniczenia podczas uroczystości pogrzebowych.

Zgodnie z zaleceniem abp. Głódzia, na terenie archidiecezji gdańskiej uroczystości pogrzebowe powinny zostać ograniczone do jednej stacji na cmentarzu. - Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej - dodał hierarcha.

33 osoby - personel i pacjenci – ze szpitala w Chełmie (Lubelskie) zostali objęci kwarantanną, po tym jak w czwartek u pacjenta na oddziale pulmonologii tego szpitala potwierdzono koronawirusa. Został on przewieziony do szpitala w Puławach.

- Na chwilę obecną w warunkach kwarantanny domowej i szpitalnej przebywa 20 pracowników oraz 13 pacjentów w oddziałach szpitalnych. Oddziały, w których zastosowano kwarantannę, funkcjonują w trybie nadzoru epidemiologicznego - poinformował w piątek szpital. 

Mieszkaniec Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) został ukarany 500-złotowym mandatem za nieprzestrzeganie rygoru kwarantanny - podała w piątek policja. Ukarany tłumaczył się, że wyszedł na spacer z psem.

Jak poinformował kom. Krzysztof Nowacki z policji w Elblągu, mężczyzny nie było w domu, gdy jego obecność przyjechał sprawdzić policyjny patrol.

Szef MKOl Thomas Bach przyznał w rozmowie z "New York Times", że są rozważane różne scenariusze dotyczące igrzysk olimpijskich w Tokio, ale żaden z nich nie zakłada odwołania imprezy . Otwarcie zaplanowane jest na 24 lipca, ale ze względu na pandemię koronawirusa, stoi pod znakiem zapytania.

Ministerstwo potwierdziło zakażenie koronawirusem u wiceministra i podało, że chodzi o Ryszarda Kamińskiego.
Prosi, by z resortem kontaktować się droga e-mailową. Całe kierownictwo resortu przechodzi kwarantannę. 

Koleje Śląskie testują innowacyjne metody czyszczenia i dezynfekcji pojazdów z wykorzystaniem dwutlenku tytanu – poinformowała w piątek rzeczniczka tego regionalnego przewoźnika Magdalena Iwańska.

Testowany produkt wspomaga tradycyjne metody dezynfekcji pojazdów. Likwiduje bakterie, wirusy oraz ich przetrwalniki, budując osłonę, która pozostaje aktywna przez co najmniej rok. Aktywna powłoka działa na zasadzie zjawiska fotokatalizy, tworząc powierzchnię wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych – bakterie, grzyby oraz wirusy są dezintegrowane.

Fot. Flickr/Dariusz Sieczkowski

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą rozmawiać z Polakami na antenie Radia Maryja. Od poniedziałku do piątku od godz. 13.10 do godz. 13.40, a w niedzielę po Koronce do Miłosierdzia Bożego.

- Decyzja dotycząca przedłużenia terminu zamknięcia uczelni, o ile zapadnie, będzie podjęta nie później niż na początku przyszłego tygodnia - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zaznaczył, że będzie skoordynowana z decyzją dotyczącą zamknięcia szkół.

- Respiratorów nie brakuje, jesteśmy w stanie realizować zapotrzebowanie - zapewnił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W Agencji Rezerw Materiałowych znajdują się zapasy, zamówione są też kolejne partie respiratorów - dodał.

Wiceprezes PSL, europoseł Adam Jarubas poinformował w piątek na Twitterze, że poddał się testowi na obecność koronawirusa, który okazał się pozytywny. "Jestem w szpitalu i czuję się dobrze" - dodał Jarubas na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na ulice ukraińskich miast i miejscowości, w których obowiązuje stan sytuacji nadzwyczajnej, skierowano Gwardię Narodową. Dotychczas na Ukrainie odnotowano 26 przypadków SARS-CoV-2, w tym trzy śmiertelne.

Stan sytuacji nadzwyczajnej wprowadzono w obwodach kijowskim, czerniowieckim i żytomirskim. Jak informuje Gwardia Narodowa, specjalne środki ostrożności obowiązują też na wjazdach do miast: Kijów, Winnica, Dniepr, Czerkasy.

Również na dwóch czynnych przejściach granicznych ze Słowacją w Barwinku i Chyżnem nie ma żadnych kolejek na wjazd do Polski. Wszystkie pojazdy, w większości tiry, odprawiane są na bieżąco – poinformowała straż graniczna.

Odcinki niemieckich autostrad A4 i A12 przy granicy z Polską są przejezdne i dostępne zarówno dla ciężarówek, jak i samochodów osobowych – informują w piątek lokalne oddziały policji w Niemczech.

Potwierdza to korespondent Polsat News z Niemiec Tomasz Lejman. 

W Rosji rozpoczęto testowanie prototypów szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował w piątek państwowy urząd Rospotriebnadzor. Specjaliści oceniają, że wprowadzenie szczepionki jest możliwe już w czwartym kwartale 2020 r.

Prototypy szczepionki zostały opracowane w państwowym centrum wirusologii Wektor. Naukowcy "rozpoczęli badania immunogenności na zwierzętach laboratoryjnych", przede wszystkim na myszach - podał Rospotriebnadzor.

Izba przyjęć Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha jest otwarta – poinformował w piątek rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś. Dodał, że obecnie na kwarantannie przebywają 72 osoby, które miały kontakt z zakażonym pracownikiem.

Nie ma planów zamknięcia warszawskiego metra - zapewnił w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że samorządowcy robią wszystko, aby zabezpieczyć miasta przed epidemią.

YouTube pójdzie za radą Komisji Europejskiej i obniży domyślną jakość wyświetlania filmów na swojej platformie - poinformowała spółka w piątek. Powodem decyzji są obawy o przeciążenie sieci w związku z epidemią koronawirusa.

Jak podaje Reuters, YouTube podjął tę decyzję po spotkaniu szefowej firmy Susan Wojcicki oraz dyrektora zarządzającego spółki Alphabet (właściciela YouTube) Sundara Pichaia z unijnym komisarzem ds. jednolitego rynku Thierrym Bretonem.

367 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce; 12 nowych

 

"Nie lękajcie się" - to tytuł wywiadu z papieżem Franciszkiem dla włoskiego dziennika "La Stampa", udzielonego w związku z pandemią koronawirusa. Jak podkreślił, teraz jest czas płaczu, "bo się cierpi". "Z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem" - dodał.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA 

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina:

Firmy z Podkarpacia przekażą sprzęt do walki z koronawirusem szpitalowi w Łańcucie. Kupione zostaną m.in. dwa kardiomonitory i środki ochrony dla personelu. Placówka od poniedziałku jest szpitalem jednoimiennym, który leczy tylko pacjentów zarażonych SARS-CoV-2.

Z inicjatywą pomocy łańcuckiemu szpitalowi wyszła firma G2A.COM, która jest marketplacem dedykowany graczom oraz miłośnikom nowych technologii i gadżetów. Przyłączyły się do niej inne przedsiębiorstwa z regionu.

Ostatniej doby strażacy działający w 63 punktach kontroli sanitarnej na granicach kraju zmierzyli temperaturę u ponad 50 tys. osób - poinformował w piątek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

Pochodzący z przestępstwa spirytus, który był przeznaczony do zniszczenia, zostanie wykorzystany do przygotowania preparatów dezynfekujących. Ttrafił do olsztyńskich szpitali i straży pożarnej - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa KAS Anita Wielanek.

Jak podała Wielanek, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie przekazała dwóm olsztyńskim szpitalom - Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu i Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Szpitalowi Dziecięcemu w Olsztynie - 1,5 tys. litrów spirytusu. Spirytus pochodził z przestępstwa i był przeznaczony do zniszczenia.

- W tej chwili sytuacja jest taka, że Rada Ministrów pracuje głównie zdalnie w trybie wideokonferencji, kontakty są ograniczane i to jest uzasadnione, ponieważ jeden z ministrów Michał Woś jest chory. Natomiast wczoraj okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa również jest chory i w konsekwencji całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa zostało poddane kwarantannie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Wydaje się raczej pewne, że czas, kiedy uczniowie nie uczą się w szkołach, zostanie przedłużony. Wydaje się logiczne, że niedługo premier będzie ogłaszał, czy i na jak długo ta przerwa zostaje wydłużona - powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Nie będę uprawiał żadnej polityki, ale patrzę ze zdziwieniem na tych, którzy w czasie tego, co się dzieje, odwiedzają zakład pracy żeby sprawdzić, jak się produkuje płyn dezynfekcyjny. To jest kompletnie niepoważne. Oczekuję od rządu, że będzie zachowywał się w sposób racjonalny - Bartosz Arłukowicz w "Graffiti" o wiceministrze resortu rolnictwa, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Wiceminister rolnictwa zakażony. Całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało poddane kwarantannie.

Szef KPRM: w czwartek okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem, w konsekwencji całe kierownictwo MR jest poddane kwarantannie.

Skraca się czas oczekiwania na przekroczenie granicy.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy stan na godz. 07:00:

z Niemcami:
- Jędrzychowice - samochody ciężarowe na bieżąco, na bieżąco osobowe
- Zgorzelec - na bieżąco - ruch do 7,5 tony
- Świecko - samochody ciężarowe na bieżąco, samochody osobowe kierowane są do Słubic
- Kostrzyn nad Odrą - na bieżąco - ruch do 7,5 tony
- Słubice - na bieżąco - ruch do 7,5 tony
- Olszyna - na bieżąco
- Gubin - na bieżąco do 3,5 tony
- Kołbaskowo - 5 godzin (19.03.2020 godz.20:00)
Krajnik Dolny - 1,5 godziny (19.03.2020 godz.20:00)

z Czechami:
- Lubawka - na bieżąco do 7,5 tony
- Kudowa Słone - na bieżąco
- Jakuszyce - na bieżąco

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 69 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Wyzdrowiało 15 osób - dodano.

W szpitalach przebywają 42 osoby z zakażeniem potwierdzonym testami, ale niewykazujące objawów. 12 osób ma symptomy infekcji.

Wszyscy Polacy objęci od tygodnia 14-dniową kwarantanną w pięciogwiazdkowym hotelu na Cyprze Północnym czują się dobrze. Wśród ok. 800 osób przebywających w tym hotelu potwierdzono już 18 przypadków koronawirusa. Tylko od wtorku wykryto go u 13 osób.

- Wszyscy czujemy się dobrze. Od dziś obowiązuje nas ścisły zakaz opuszczania pokojów - powiedziała jedna z polskich turystek przebywająca w hotelu Salamis Bay Conti, który znajduje się niedaleko Famagusty.

- Epidemia koronawirusa przyspieszy rozwój sprzedaży samochodów online – przewiduje Dariusz Balcerzyk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Spadnie też import samochodów używanych.

- Amerykański Ford jeszcze przed epidemią ogłosił, że będzie rezygnować ze stacjonarnych salonów dealerskich na rzecz salonów wirtualnych, tyle że to był proces zaplanowany na dłuższy czas - zauważył Balcerzyk.

Jedna ze znanych włoskich firm produkujących odzież dla kolarzy i triathlonistów na całym świecie w dobie walki z pandemią koronawirusa przestawia się z produkcji sportowej na medyczną, by pomagać państwu i współobywatelom. Będzie wytwarzać maseczki ochronne.

Szefowie Santini mają nadzieję zapewnić produkcję 10 tysięcy maseczek medycznych dziennie.

Malezyjscy żołnierze od niedzieli wesprą policję w egzekwowaniu przepisów o ograniczeniach w ruchu osób w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w piątek minister obrony kraju Ismail Sabri Yaakob.

W czwartek o zaangażowaniu żołnierzy w działania związane z kryzysem wywołanym koronawirusem podjął polski resort obrony.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w czwartek o rozpoczęciu udostępniania aplikacji "Kwarantanna domowa" na smartfony. Dzięki aplikacji osoby poddane kwarantannie będą mogły w prosty sposób potwierdzić, że dotrzymują jej warunków.

Wielu skandynawskich hokeistów grających w NHL zdecydowało się powrócić do Finlandii i Szwecji, aby tam przeczekać epidemię koronawirusa. Z USA i Kanady wracają wynajętymi prywatnymi samolotami, które poza możliwością bezpośredniego lotu dają większe bezpieczeństwo .

- Ograniczenia w lotach rejsowych, zamykanie granic i zatłoczone terminale spowodowały, że wracamy samolotami prywatnymi, których koszt podzielony na ilość pasażerów wcale nie jest taki wysoki, biorąc pod uwagę, że lecimy jakby w klasie VIP - powiedział Rasmus Ristolainen z Buffalo Sabres kanałowi fińskiej telewizji YLE.

Dziś najważniejsze jest by nie ulec panice; dlatego stosujmy się do zasad bezpieczeństwa zalecanych przez instytucje ochrony zdrowia - apelują w liście otwartym liderzy Lewicy. Chrońmy siebie i innych, dbajmy o podstawowe zasady higieny i unikajmy zgromadzeń - podkreślają.

- Czy odroczenie płatności do ZUS oznacza, że fryzjerka za trzy miesiące będzie musiała zapłacić skumulowaną zaległość 4,5 tys. zł? Skąd weźmie na to pieniądze? - mówi lider PO Borys Budka w wywiadzie opublikowanym w piątkowej "GW".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany ile osób w Polsce zachoruje odparł, że "na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 1–1,5 tys. zakażeń". - Oczywiście w kolejnych dniach ta liczba będzie rosła, może do kilkunastu tysięcy. Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne, jak zamknięcie szkół, przedszkoli czy galerii handlowych i liczba nowych zakażeń wyhamuje - dodał w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Rzecznik KEP poinformował, że dzięki transmisjom on-line wiele osób może łączyć się duchowo w rozważaniu Drogi Krzyżowej. Lista różnych transmisji jest dostępna na stronie Konferencji Episkopatu Polski: https://episkopat.pl/transmisje-drogi-krzyzowej/

Szerząca się epidemia koronawirusa stwarza idealne warunki dla cyberprzestępców, jeśli więc dostaniemy np. sms-a, że sprawdza nas bank, a my nie składaliśmy wniosku o kredyt, to znak, że trzeba szybko reagować - ostrzega ChronPESEL.pl, partner Krajowego Rejestru Długów.

W Korei Południowej spadła w czwartek, w porównaniu z poprzednimi dniami, liczba nowych zakażeń koronawirusem. Jak podały w piątek służby sanitarne tego kraju, w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano kolejnych 87 przypadków infekcji.

Koronawirus to cios dla planów NASA, by w 2024 roku człowiek ponownie wylądował na Księżycu - przyznał w czwartek administrator tej amerykańskiej rządowej agencji Jim Bridenstine.

W ciągu ostatniej doby, tak jak poprzedniej, nie zarejestrowano w Chinach nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem - podała w piątek w Pekinie państwowa komisja zdrowia.

Portugalia: od piątku zamknięte zostaną wszystkie sklepy, które nie oferują dóbr podstawowych, a także placówki gastronomiczne. Wyjątek stanowią obiekty sprzedające posiłki na wynos.

Granica Kanady ze Stanami Zjednoczonymi zostanie zamknięta najprawdopodobniej już w nocy z piątku na sobotę – poinformował w czwartek szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau.

Z powodu pandemii koronawirusa prezydent USA Donald Trump odwołał zaplanowany na czerwiec szczyt G7. Jak poinformował w czwartek Biały Dom, zamiast spotkania przywódców w Camp David będzie jedynie wideokonferencja z ich udziałem.

W trakcie epidemii koronawirusa w ślubach powinno uczestniczyć tylko pięć osób, czyli minimum, jakie jest wymagane dla jego ważności - para młoda, pastor i dwoje świadków, przy czym wszyscy poza parą młodą powinni zachowywać dystans - ogłosił Kościół Anglii.

Minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamaczek zapowiedział, że dzięki środkom ochrony osobistej, które mają zostać dostarczone z Chin, w przyszłym tygodniu wszyscy mieszkańcy kraju powinni otrzymać maseczki ochronne.

Paryżanie tłumnie robią zakupy na targach, mieszkańcy południa Francji ruszyli natomiast na plaże. Prezydent Emmanuel Macron ocenił podejście rodaków do obowiązującego od wtorku nakazu pozostawania w domu jako "zbyt lekkie" i "bez troski o bliskich".

Do tej pory w Niemczech potwierdzono 15 030 przypadków zakażenia koronawirusem; 44 osoby zmarły - podała w czwartek późnym wieczorem agencja dpa, uwzględniając aktualne dane z wszystkich niemieckich krajów związkowych.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie