Rosną ceny żywności. Minister: nie ma zgody na nieuzasadnione podwyżki

Polska
Rosną ceny żywności. Minister: nie ma zgody na nieuzasadnione podwyżki
Pixabay.com/Squirrel_photos/Zdj. ilustracyjne
Minister uspokaja, że żywności mamy pod dostatkiem

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że nie ma powodów do wzrostu cen żywności. W Polsce surowce rolne są tanie i jest ich pod dostatkiem. - Nieuzasadnione podnoszenie cen produktów spożywczych jest działaniem na szkodę obywateli i naszego państwa - podkreśla szef resortu.

- Nie ma zgody na nieuzasadnione podwyżki cen żywności - stwierdził Ardanowski odnosząc się do sygnałów o podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych. Jego zdaniem, spekulowanie cenami żywności i wykorzystywanie sytuacji spowodowanej pandemią jest podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie.

 

Według resortu rolnictwa, w tej chwili obserwuje się wzrost cen mięsa drobiowego i produktów mleczarskich.

 

ZOBACZ: Koronawirus a żywność. Europejski urząd wyjaśnia

 

- Ceny żywności płacone za surowce rolne są jednymi z niższych w Europie i podwyżki cen w sklepach nie są spowodowane przez rolników. Polska należy do państw o dużym potencjale produkcji rolnej, tak dużym, że musimy eksportować, aby rolnictwo mogło się rozwijać. Nieuczciwi kontrahenci, którzy chcieliby mniej płacić rolnikom, chcą jednocześnie zarobić podwyższając ceny - argumentuje minister.

 

- Żywności mamy pod dostatkiem, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Chwilowe braki w zaopatrzeniu spowodowane były wzmożonymi zakupami, których nie przewidzieli handlowcy - tłumaczy Ardanowski i dodaje, że braki towarów uzupełniane są na bieżąco.

 

Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony konsumenta i Konkurencji będą sprawdzać zmiany cen żywności w sklepach i w przypadku nadużyć nakładać sankcje karne - zapowiedział Ardanowski. 

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze