Ponad 3000 ofiar koronawirusa na świecie. Covid-19 w 67 krajach [RELACJA]

Świat
Ponad 3000 ofiar koronawirusa na świecie. Covid-19 w 67 krajach [RELACJA]
PAP/EPA/YONHAP
W Korei Południowej jest ponad 4 tys. zarażonych

Liczba zakażonych koronawirusem w Chinach kontynentalnych przekroczyła 80 tysięcy - poinformowała w poniedziałek rano czasu lokalnego chińska państwowa komisja zdrowia. Kolejne 42 osoby zmarły tam w niedzielę. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2912, a na całym świecie - do ponad 3000. W Chinach zachorowało ponad 80 tysięcy ludzi. Na świecie - prawie 90 tys.

hlk/ms/bas/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Nowym Jorku zdiagnozowano pierwszą w tym mieście osobę z objawami koronowirusa - poinformował w poniedziałek gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Chora jest pracowniczką służby zdrowia, która niedawno wróciła z Iranu.

Mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne – podał w poniedziałek GIS.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował, ze PE na trzy tygodnie wprowadza ograniczenia w dostępie dla gości w ramach środków zapobiegawczych związanych z epidemią koronawirusa. W budynku nie będą odbywały się też seminaria czy wydarzenia kulturalne.

W Holandii odnotowano jak dotąd 18 przypadków koronawirusa. W poniedziałek chorobę zdiagnozowano u ośmiu nowych osób - informują holenderskie media.

Kara śmierci za zabójstwa w punkcie kontroli związanej z epidemią

Sąd w prowincji Junnan na południowym zachodzie Chin skazał 23-letniego mężczyznę na karę śmierci za zabicie nożem dwóch urzędników drogowego punktu kontroli ustawionego w związku z epidemią koronawirusa – poinformowały w poniedziałek miejscowe media.

Włochy/ Do 52 wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem, które zmarły, 1800 potwierdzonych przypadków.

Kolejne cztery przypadki koronawirusa potwierdzono w poniedziałek w Wielkiej Brytanii, w efekcie czego ich liczba wzrosła do 40. Wcześniej w poniedziałek premier Boris Johnson powiedział, że dalsze rozprzestrzenianie się choroby w tym kraju jest prawdopodobne.

fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Ministerstwo zdrowia oraz Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (SPCC) potwierdziły, że u pierwszego pacjenta na Łotwie stwierdzono obecność koronawirusa. Informację podało w poniedziałek łotewskie ministerstwo zdrowia na swojej stronie internetowej.

Najbardziej niepokojąca jest epidemia w Korei Płd., Włoszech i Japonii - ocenił w poniedziałek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba nowych przypadków koronawirusa była dziewięciokrotnie większa poza Chinami niż w tym kraju

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) przyznała, że decyzje o ewentualnym odwołaniu z powodu epidemii koronawirusa meczów, w tym barażowych o awans na Euro 2020, będą podejmowane przez rządy i instytycje ochrony zdrowia. "Jesteśmy z nimi w kontakcie" - dodała.

W Amsterdamie trwają obrady władz UEFA. Najpierw zebrał się Komitet Wykonawczy, a na wtorek zaplanowano coroczny kongres tej organizacji.

W poniedziałek zajęto się m.in. kwestią epidemii koronawirusa, która wpływa na zmiany w kalendarzu zawodów sportowych. Problem dotyczy również wydarzeń piłkarskich.

- Nie było wielkiej dyskusji na ten temat, ponieważ niewiele możemy na to poradzić. To wszystko jest w rękach ludzi, którzy są ekspertami w tej sytuacji - powiedział przedstawiciel biura prasowego UEFA, cytowany przez agencję Reuters. - Jesteśmy w kontakcie z władzami, zależymy od lokalnych administracji i zgodzimy się na to, co nam powiedzą - zaznaczył.

fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy poinformowały w poniedziałek, że gotowe są przyjść z pomocą krajom dotkniętym epidemią koronawirusa zarówno w sytuacjach, w których dochodzi do kryzysu humanitarnego, jak i wtedy, gdy epidemia grozi krachem finansowym.


W Watykanie z powodu koronawirusa szerzącego się we Włoszech zaostrzono kontrole sanitarne i ograniczono dostęp do niektórych budynków. Takie rozporządzenie wydał w ramach prewencji dowódca watykańskiej żandarmerii Gianluca Gauzzi Broccoletti.

Według portalu Il Sismografo w związku z podjętymi krokami prowadzone są bardziej skrupulatne kontrole przy bramach prowadzących do Watykanu.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa na Łotwie - podaje Reuters powołując się na informacje rządu tego kraju.

150 osób zakażonych koronawirusem przebywa na oddziałach reanimacji w szpitalach w Lombardii - podali w poniedziałek lekarze w tym regionie na północy Włoch, gdzie występuje najwięcej przypadków zachorowań i zgonów. Przyznają, że nie pamiętają takiego kryzysu.

fot. PAP/EPA/MATTEO CORNER

Pierwszy przypadek koronawirusa zdiagnozowano w Luksemburgu - podają belgijskie media. Pacjent wrócił z Włoch do kraju przez lotnisko Charleroi w Belgii.

Jak przekazują media, trwają badania „w celu identyfikacji osób”, z którymi pacjent miał kontakt.

Ministerstwo Obrony Włoch oddało do dyspozycji służby zdrowia 6600 miejsc w 80 koszarach na wypadek, gdyby było to konieczne w związku z szerzeniem się koronawirusa - podała w poniedziałek Ansa. Miejsca udostępniono w ośrodkach wojskowych w całym kraju. 

Placówki medyczne w regionach, gdzie najbardziej szerzy się wirus, zwłaszcza w Lombardii, zmagają się z coraz większym problemami z powodu braku personelu i koniecznością znalezienia dodatkowych łóżek szpitalnych - informują lokalne media.

Testy przesiewowe umożliwiające typowanie osób, u których mogło dojść do zakażenia koronawirusem zgłosiła do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lubelska firma. Wynik testu można odczytać po upływie 10 minut.

fot. PAP/EPA/MATTEO CORNER

W przypadku nadzwyczajnych okoliczności np. występowania koronawirusa w miejscu wycieczki, konsument ma prawo odstąpić od umowy z biurem podróży - podał w poniedziałkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tutaj przeczytasz więcej.

Laboratorium w Gdańsku bada już próbki w kierunku koronawirusa. To kolejne laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej, oprócz Olsztyna, Wrocławia, które bada próbki – wynika z poniedziałkowego wpisu instytucji na TT.

Pierwszymi laboratoriami w Polsce, które wykonywały badania diagnostyczne pod kątem wirusa SARS-CoV- 2 na zlecenie sanepidu było laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny oraz warszawskiego Szpitala Zakaźnego.

Lotnisko Chopina odnosi się do słów Kidawy-Błońskiej

Oświadczenie portu to reakcja na poniedziałkową wypowiedź Kidawy-Błońskiej, gdy kandydatka KO na prezydenta pytała: "Jak wytłumaczyć przypadek z soboty, kiedy pacjentka, która przyleciała z Korei, (...) mówiła na lotnisku, że się źle czuje, została wsadzona do samolotu i dopiero karetką zabrano ją w Krakowie".

"Jest nam niezmiernie przykro, że osoby publiczne, jak wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, dyskredytują działania tych, którzy dbają o bezpieczeństwo pasażerów" - oświadczyło stołeczne Lotnisko Chopina. Jak wskazało, nieprawdziwe informacje godzą w dobre imię pracowników.

Władze jordańskie potwierdziły w poniedziałek pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - podała agencja Petra. Chory mężczyzna jest obywatelem jordańskim i około dwóch tygodni temu wrócił z Włoch.

Iran i Korea Południowa, to po Chinach i Włoszech, kolejne państwa, z których pasażerowie muszą być - według zaleceń GIS - poddawani obowiązkowemu mierzeniu temperatury na polskich lotniskach - poinformował rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki.

Wojska Obrony Terytorialnej w gotowości do udzielenia wsparcia w walce z koronawirusem

W przypadku wsparcia organów administracji publicznej w zwalczaniu koronawirusa do tego celu zostaną skierowane specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz WOT - poinformował resort obrony.

Przedstawiciele rządu i PiS przekonywali w Sejmie, że służby są przygotowane na wypadek pojawienia się w Polsce koronawirusa. Opozycja oceniała m.in. że rząd niewystarczająco informuje, jak zachować się gdyby wybuchła epidemia i wyrażała wątpliwości czy rząd zapewni bezpieczeństwo lekowe.

Więcej przeczytasz tutaj.

"Dwie osoby, które przebywały w szpitalu w miejscowości Compiegne na północy Francji, zmarły na koronawirusa" - podał dziennik "Le Parisien" , powołując się na burmistrza tego miasta. We Francji zmarły wcześniej dwie osoby zakażone Covid-19.

Jeden z zakażonych zmarł w szpitalu w Amiens, dokąd został przewieziony z Compiegne, które leży w departamencie Oise w regionie Hauts-de-France.

Zakaz odwiedzin w jednym z największych szpitali pediatrycznych w Polsce.

"W związku z ogólną sytuacją epidemiologiczną" Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach wprowadziło zakaz odwiedzin.

Jak podała placówka, zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach szpitala ma zarówno związek z obecną zwiększoną zachorowalnością na grypę, jak i zagrożeniem koronawirusem. Zakaz nie dotyczy opiekunów pacjentów hospitalizowanych w GCZD, którzy przebywają z nimi stale w szpitalu, przy czym jednemu pacjentowi może towarzyszyć tylko jeden rodzic. Nie dotyczy też matki lub ojca dziecka leczonego w szpitalu na czas jego karmienia lub kangurowania.

Ze względu na mniejsze zainteresowanie rejsami do Włoch i Korei, LOT zdecydował tymczasowo o zmniejszeniu liczby rejsów z Warszawy do Mediolanu i Seulu - poinformowała w poniedziałek spółka.


Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział w poniedziałek, że UE jest gotowa do wdrożenia wszelkich możliwych środków w celu zaradzenia wpływowi epidemii koronawirusa na gospodarkę europejską.

Gentiloni oświadczył, że UE powinna być gotowa na "skoordynowaną reakcję fiskalną". Zaznaczył, że musiałaby być ona przeprowadzona "na czas". - Nie można jej podjąć zbyt wcześnie, nie można zbyt późno - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli. Nie sprecyzował jednak, o jakie działania może chodzić.

- Była to naturalna bariera chroniąca personel przed różnymi zarazkami. Pod wpływem mody i przy milczącej aprobacie nadzoru farmaceutycznego od wielu lat trwa proces ich demontażu – twierdzi Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych, który w obliczu zagrożenia koronawirusem chce obowiązku wyposażenia stołów ekspedycyjnych w aptekach w szyby oddzielające personel od klientów.

Tutaj przeczytasz więcej.

- Nie sądziłem, że to może się zdarzyć, nawet w moich snach. Ta epidemia to wielka katastrofa - mówił Lee Man-hee, lider religijnej sekty, z działalność jest łączona z dużą liczbą infekcji koronawirusem. Członkowie grupy siedzieli godzinami obok siebie w zamkniętym pomieszczeniu. Okazało się, że jeden z uczestników religijnych zgromadzeń mógł zarazić chorobą wielu innych wyznawców.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/YONHAP

- W Paryżu przestaniemy hospitalizować niektórych zakażonych pacjentów. Jest to jeden ze środków nadzwyczajnych podjętych w ten weekend, kiedy epidemia przeszła do drugiego etapu, kiedy mamy wiele ognisk zachorowań, a trzy czwarte zgłoszonych, leczonych jest w Paryżu – powiedział dyrektor generalny grupy szpitali AP-HP Martin Hirsch, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Les Echos".

Szpitale we Francji będą przyjmować tylko ciężkie przypadki związane z Covid-19

Mazowsze: 20 osób przebywa na obserwacji w szpitalach celem wykluczenia zarażenia koronawirusem; 987 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Komisarz oceniła, że sytuacja zmienia się bardzo szybko. "Różne kraje członkowskie stykają się z różnym wyzwaniami związanymi z epidemią koronawirusa. Włochy są w innej sytuacji niż inne kraje UE. (...) Musimy być przygotowani na to, co się może wydarzyć" - powiedziała dodając, że w tym przygotowaniu kluczowa jest koordynacja wewnątrz UE.

Kyriakides poinformowała, że jeszcze we wtorek skontaktuje się z ministrami zdrowia państw UE w tej kwestii. "Choć sytuacja rodzi oczywiste obawy, nie ma powodu do paniki i nie ma miejsca na dezinformację" - podsumowała

W Unii Europejskiej stwierdzono obecnie 2,1 tys. przypadków koronawirusa w 18 państwach członkowskich, a zmarło 38 osób - poinformowała na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Łódź: w szpitalu zakaźnym im. Biegańskiego są obecnie trzy osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W całym województwie nadzorem epidemiologicznym objętych jest 136 osób.

Papież Franciszek zrezygnował z wyjazdu na rekolekcje wielkopostne. Zapewnił, że śledzi rozważania z watykańskiego Domu Świętej Marty. "Towarzyszę wam stąd. Odbędę rekolekcje w moim pokoju śledząc rozważania księdza Bovatiego, któremu bardzo dziękuję. Modlę się za was; proszę róbcie to i za mnie" - napisał papież. (PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Płynący z pobliskiego Madagaskaru pod brytyjską banderą statek Sun Princess z ok. 2 tys. pasażerów dotarł na wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim w niedzielę rano. Kilkudziesięciu mieszkańców Reunionu próbowało zablokować pasażerom wyjście na ląd z obawy, że na pokładzie mogą znajdować się ludzie zakażeni koronawirusem. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko protestującym.

Mieszkańcy zamorskich terytoriów Francji, Martyniki i Reunionu, domagali się w weekend zablokowania wysp przed turystami z Włoch oraz Madagaskaru, w obawie przed koronawirusem. Doszło do starć z policją.

U pacjenta w Moskwie potwierdzono obecność koronawirusa. Młody mężczyzna mógł zachorować podczas urlopu we Włoszech. To pierwszy przypadek koronawirusa w Moskwie i szósty w Rosji.

Władze Lombardii na północy Włoch zaapelowały do mieszkańców w wieku powyżej 65 lat, by unikali wychodzenia z domy przez najbliższe dwa-trzy tygodnie z powodu koronawirusa. Według informacji Obrony Cywilnej zanotowano tam prawie tysiąc z łącznej liczby 1700 przypadków w całym kraju. Zmarło tam 31 osób. (PAP/EPA/MARCO LEZZI)

"ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) ogłosiło dziś (w poniedziałek), że poziom ryzyka wzrósł z umiarkowanego do wysokiego dla ludzi w Unii Europejskiej. Innymi słowy, wirus nadal się rozprzestrzenia" - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska podnosi poziom ryzyka z umiarkowanego do wysokiego w sprawie koronawirusa

Wirusa wykryto w Dżakarcie u 64-letniej Indonezyjki i jej 31-letniej córki, które miały kontakt z zakażoną Japonką mieszkającą w Malezji – powiedział dziennikarzom prezydent Indonezji Joko Widodo. Obie kobiety są w dobrym stanie, nie mają poważnych problemów z oddychaniem (PAP/EPA/MAST IRHAM)

Pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem w Indonezji

W poniedziałek w Iranie na koronawirusa zmarł członek rady doradzającej najwyższemu przywódcy duchowo-politycznemu ajatollahowi Alemu Chameneiowi - podało irańskie radio państwowe. 71-letni Mohammad Mirmohammadi zmarł w szpitalu na północy Teheranu i jest pierwszym tak wysoko postawionym przedstawicielem irańskich władz, który zmarł z powodu koronawirusa - wskazuje agencja AP.

Do 66 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa, a do 1501 liczba zakażonych tym patogenem w Iranie - poinformował w poniedziałek w irańskiej telewizji państwowej wiceminister zdrowia tego kraju Alireza Raisi. "Odnotowano 12 kolejnych ofiar śmiertelnych i 523 nowe przypadki zakażenia" - sprecyzował. Do tej pory wyleczono 291 osób. Najbardziej dotknięte koronawirusem zostały prowincje: stołeczna Teheranu, Kom w środkowej części kraju i Gilan na północy.

Władze Andory poinformowały w poniedziałek, że u 20-letniego mężczyzny, który przebywał ostatnio we Włoszech, wykryto koronawirusa. Jest to pierwszy w kraju przypadek zakażenia Covid-19 - podkreślono w oświadczeniu.

W Belgii potwierdzono sześć nowych przypadków koronawirusa - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Maggie De Block. Wszystkie infekcje zostały wykryte w weekend.

Islandzki Departament Ochrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego poinformował w poniedziałek, że w ostatnich dniach potwierdzono trzy pierwsze w tym kraju przypadki zakażenia koronawirusem. Wszystkie trzy osoby wróciły ostatnio z Włoch.

Po tygodniu otwarta została w poniedziałek katedra w Mediolanie, którą zamknięto w związku z szerzeniem się koronawirusa w Lombardii na północy Włoch. Świątynię, będącą symbolem miasta, udostępniono zwiedzającym przy zachowaniu środków ostrożności.

W centrum epidemii koronawirusa, chińskim mieście Wuhan, zamknięto jeden z 16 urządzonych naprędce tymczasowych szpitali dla zakażonych – podała w poniedziałek państwowa stacja CCTV. Liczba nowych infekcji wykrytych w mieście była najniższa od 26 stycznia.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w poniedziałek do 150 - poinformował Instytut Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Jeszcze w niedzielę takich przypadków było 129. Ponad połowę - 86 - przypadków zainfekowania stwierdzono w Nadrenii Północnej-Westfalii, najbardziej zaludnionym regionie RFN, gdzie w poniedziałek zamknięto kilka szkół i przedszkoli. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa po stwierdzeniu Covid-19 u kilku pracowników tych placówek. Na zdjęciu niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. (PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Zaplanowany na 22 marca drugi w sezonie wyścig motocyklowych mistrzostw świata w klasie MotoGP w Buriramie ze względu na epidemię koronawirusa w tym terminie się nie odbędzie - poinformował premier Tajlandii Anutin Charnvirakul.

Władze sanitarne Korei Południowej poinformowały w poniedziałek o 123 kolejnych przypadkach zainfekowania koronawirusem - podała agencja prasowa Yonhap. Łącznie w kraju odnotowano 4335 przypadków zarażenia wirusem Covid-19; zmarły 22 osoby.

- Pan minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny potwierdzili mi przed momentem, że do tej pory w naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem - przekazał prezydent Andrzej Duda na brefingu prasowym po spotkaniu w BBN.

Władze Białorusi poinformowały w weekend o dwóch kolejnych możliwych przypadkach koronawirusa w kraju. Chodzi o kobietę, która podróżowała do Włoch i mężczyznę, który miał kontakt z zakażoną osobą. Jak dotąd, oficjalnie potwierdzono w kraju jeden przypadek zakażenia.


Władze Korei Południowej opóźnią o dwa tygodnie, do 23 marca, rozpoczęcie kolejnego semestru w szkołach - poinformowała w poniedziałek na briefingu prasowym minister oświaty tego kraju Rju Eun Hi. Według najnowszych informacji w Korei Południowej zanotowano 22 ofiary śmiertelne koronawirusa.

Drugi przypadek śmiertelny koronawirusa odnotowano w USA - poinformowały w nocy z niedzieli na poniedziałek amerykańskie służby medyczne. Zmarł 70-letni mężczyzna z placówki opieki niedaleko Seattle, gdzie kilkanaście osób zostało zakażonych koronawirusem. Naukowcy stwierdzili wcześniej, że koronawirus mógł od kilku tygodni rozprzestrzeniać się niewykryty w stanie Waszyngton na północnym zachodzie USA. Według służb medycznych zakażony mężczyzna zmarł w sobotę.

Pierwszą ofiara śmiertelną Covid-19 jest mężczyzna po 50., który miała - podobnie jak drugi zmarły - dolegliwości zdrowotne. Obaj leżeli w tym samym szpitalu w Kirklan, na wschód od Seattle.

Polsat News: na całym świecie na koronawirusa zachorowały 89 tys. 73 osoby. Są to przypadki potwierdzone.

W Korei Południowej ludzie ustawiają się w kolejkach, aby kupić maseczki chroniące przed koronawirusem. PAP/EPA/Yonhap


Tokio i Pekin uzgodniły, że zaplanowana na początek kwietnia wizyta państwowa prezydenta Chin Xi Jinpinga w Japonii zostanie przesunięta, ponieważ oba kraje zmagają się z epidemią koronawirusa - poinformowało w poniedziałek źródło zaznajomione ze sprawą. Cytowana przez agencję Reutera osoba przekazała, że na razie nie zdecydowano o nowym terminie wizyty Xi Jinpinga w Japonii. Więcej szczegółów nie podano.

Odwołane Grand Prix Moto GP w Katarze. Odbędą się jedynie wyścigi Moto2 i Moto3. Winne obostrzenia wprowadzone przez władze w związku z epidemia koronawirusa.

Rosja: od poniedziałku chińscy studenci rosyjskich uczelni przechodzą na edukację zdalną. Do 1 marca studenci ci mieli przedłużone ferie. Od 20 lutego obowiązuje tymczasowy zakaz wjazdu obywateli chińskich podróżujących m.in. w celu nauki i pracy w Rosji.

Rosja: władze Moskwy potwierdziły, że w stołecznym szpitalu znajduje się pacjent z podejrzeniem koronawirusa. Według mediów osoba ta wróciła niedawno z Włoch. Władze zapewniły przy tym, że potwierdzonych przypadków zakażenia w Moskwie nie odnotowano. Pacjent jest poddawany badaniom.

Francja jest obecnie drugim po Włoszech krajem w Europie z największą liczbą przypadków Covid-19. W kraju odwołano wszystkie zgromadzenia powyżej 5000 osób w zamkniętych pomieszczeniach. Decyzja dotyczy również niektórych imprez plenerowych, takich jak półmaraton paryski. W niedzielę zamknięte było również Muzeum Luwru w Paryżu.

Władze w Paryżu podały w niedzielę, że o 30 osób wzrosła od soboty liczba zakażonych koronawirusem Covid-19 we Francji. W niedzielę potwierdzono także 130 przypadków zakażenia w 12 regionach kraju. 116 osób jest hospitalizowanych, w tym dziewięć jest w stanie ciężkim, 12 osób zostało wyleczonych, a dwie zmarły - głosił bilans podany w niedzielę na konferencji prasowej przez dyrektora generalnego ds. zdrowia w ministerstwie zdrowia i solidarności Jerome'a Salomona.

Z powodu epidemii koronawirusa odwołano paryskie targi książki, które miały się odbyć w dniach 20-23 marca - poinformowali w nocy z niedzieli na poniedziałek ich organizatorzy. W ubiegłym roku, podczas 39. edycji targów, do Paryża przyjechało około 3 tysięcy autorów i 1200 wystawców z prawie 50 krajów.

Według Koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC) w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 20 do 22. Większość dotychczasowych przypadków zakażenia wykryto w mieście Daegu znajdującym się w południowo wschodniej części kraju. Prezydent ogłosił "całkowitą mobilizację" w walce z epidemią.

W Korei Południowej potwierdzono 476 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jak poinformowały w poniedziałek rano czasu lokalnego w Seulu władze sanitarne, Covid-19 zakażonych jest już 4212 osób.

W niedzielę w Chinach zmarły z powodu koronawirusa kolejne 42 osoby - wszystkie w prowincji Hubei, gdzie epidemia miała swój początek i skąd rozprzestrzeniła się na około 60 państw. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2912, a na całym świecie - do ponad 3000. 

Liczba zakażonych koronawirusem w Chinach kontynentalnych przekroczyła 80 tysięcy - poinformowała w poniedziałek rano czasu lokalnego chińska państwowa komisja zdrowia. Według chińskich władz sanitarnych w niedzielę potwierdzono 202 nowe przypadki zarażenia koronawirusem - najmniej od końca stycznia, jeśli chodzi o dobowe statystyki.

Władze Hiszpanii i Portugalii rozpoczęły dochodzenie ws. zakażenia koronawirusem pisarza Luisa Sepulvedy. Rezydujący w Hiszpanii chilijski literat utrzymuje, że mógł zostać zainfekowany w sąsiedniej Portugalii, gdzie dotychczas nie potwierdzono jednak żadnego przypadku koronawirusa. Sepulveda brał udział w odbywających się od 18 do 23 lutego targach książki w mieście Povoa de Varzim na północy Portugalii.


Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w stolicy Niemiec, Berlinie - poinformowały w niedzielę późnym wieczorem władze Berlina. Na razie wiadomo tylko, że pacjent, u którego wykryto koronawirusa, został izolowany i poddany leczeniu. Sprawdzane są jego kontakty z innymi osobami. Na razie wiadomo tylko, że pacjent, u którego wykryto koronawirusa, został izolowany i poddany leczeniu. Sprawdzane są jego kontakty z innymi osobami.

W Europie koronawirus najszybciej rozprzestrzenia się we Włoszech, gdzie zmarły już 34 osoby, a 1577 jest obecnie zakażonych. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie