Śmierć wśród przechodniów. Nikt nie pomógł umierającemu 84-latkowi

Polska
Śmierć wśród przechodniów. Nikt nie pomógł umierającemu 84-latkowi
KMP w Gliwicach
84-letni mężczyzna zmarł, bo nikt w porę nie udzielił mu pomocy

Mężczyzna w tłumie przechodniów chwyta się za serce i upada na chodnik na wysepce przejścia dla pieszych. Ludzie spoglądają i idą dalej. Kierowcy samochodów nie wysiadają. W końcu przyjeżdża wezwana przez kogoś Straż Miejska, ale na pomoc jest już za późno. 84-letni mężczyzna zmarł, bo nikt w porę nie zareagował.

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek w centrum Gliwic. Przechodzący przez przejście dla pieszych 84-latek upadł na chodnik. Wcześniej złapał się za klatkę piersiową.

 

Chociaż wokół byli ludzie, a na światłach stały samochody, nikt nie pomógł potrzebującemu pomocy człowiekowi. W końcu ktoś zadzwonił pod numer alarmowy.

 

Jako pierwszy na miejscu zjawił się patrol straży miejskiej. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do reanimacji. Chwilę później pojawiła się karetka pogotowia. Niestety było już za późno. Życia 84-latka nie udało się uratować.

 

WIDEO: śmierć wśród przechodniów. Nikt nie pomógł umierającemu 84-latkowi

  

Nie bać się pomagać

 

Policjanci z Gliwic nagłośnili sprawę, aby przypomnieć, że w sytuacji 84-latka może się znaleźć każdy z nas lub ktoś z naszych bliskich.

 

Dlatego tak ważne jest aby natychmiast reagować na podobne przypadki. Policja podkreśla, że nie powinniśmy bać się pomagać, bo szansa na uratowanie życia maleje z każdą sekundą.

 

ZOBACZ: Policjant miał ratować potrąconego pieszego. Okazało się, że było inaczej

 

"Musimy wyrobić w sobie przekonanie, że w chwili zatrzymania czynności życiowych osoby znajdującej się obok nas natychmiast rozpoczynamy resuscytację oddechowo-krążeniową (przynajmniej masaż serca - uciskanie klatki piersiowej). Nie powinno się jej przerywać do przyjazdu karetki" - informują policjanci. 

 

Do udzielenia pomocy obligują nas również przepisy. Zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu karnego: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

 

WIDEO: Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy możemy zobaczyć na filmie poniżej

dk/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie