Witek zaskoczona, że sędzia Juszczyszyn nie zobaczył list poparcia do KRS

Polska
Witek zaskoczona, że sędzia Juszczyszyn nie zobaczył list poparcia do KRS
Polsat News

Cofnięcie delegacji do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi i niewydanie mu list poparcia do KRS zaskoczyło mnie; myślę że Kancelaria Sejmu będzie prowadziła jakąś korespondencję, by tę sprawę sprawdzić - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

We wtorek rano sędzia Juszczyszyn przyjechał do Kancelarii Sejmu, gdzie miał dokonać oględzin list poparcia dla sędziów - kandydatów do KRS. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, wycofanie przez prezesa Sądu Rejonowego w Olszynie delegacji do Warszawy sędziemu Juszczyszynowi uniemożliwiło przedstawienie żądanych list.

 

"To nie jest moja odpowiedzialność"

 

Witek pytana była w środę na konferencji prasowej w Sejmie, czy pojawiają się pod jej adresem i adresem całej Kancelarii Sejmu zarzuty, że niewydanie list poparcia do KRS sędziemu Juszczyszynowi jest złamaniem prawa. - Pod moim adresem raczej nie, ponieważ tutaj stroną jest Kancelaria Sejmu, a nie marszałek Sejmu; gdyby to był marszałek Sejmu, to ja bym brała odpowiedzialność za podejmowanie decyzji - odpowiedziała Witek.

 

ZOBACZ: Wiceminister sprawiedliwości o Juszczyszynie: czarna owca

 

Podkreśliła, że ta sprawa ją zaskoczyła. - Ja wiedziałam o tym, że szefowa Kancelarii Sejmu jest przygotowana na to, żeby spotkać się z sędzią Juszczyszynem i udostępnić mu materiały. Dowiedziałam się, będąc już w drodze do Auschwitz, że jest jakiś problem, ale to nie jest w tym momencie moja odpowiedzialność - zaznaczyła Witek.

 

- Jak państwo sami widzicie, także w środowisku sędziowskim są jakieś różnice zdań (...) myślę że Kancelaria (Sejmu) będzie prowadziła jakąś korespondencję, żeby to sprawdzić, bo ja prawnikiem nie jestem i trudno mi jest odpowiedzieć uczciwie i szczerze na to pytanie, czy cofnięcie delegacji, to jest tylko cofnięcie delegacji na przyjazd, czy to jest cofnięcie delegacji do prowadzenia tych postępowań - mówiła marszałek Sejmu.

 

Cofnięcie delegacji

 

Sędzia Juszczyszyn rozpatrując w listopadzie 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie (gdzie był delegowany z Sądu Rejonowego w Olsztynie) apelację w sprawie cywilnej uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Rady. Gdy ta odmówiła, tłumacząc swą decyzję możliwością narażenia się na odpowiedzialność administracyjną i cywilnoprawną z tytułu naruszenia ochrony danych osobowych obywateli, Juszczyszyn wezwał szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską na 24 stycznia na przesłuchanie do sądu w celu wyjaśnienia odmowy.

 

ZOBACZ: Cofnął Juszczyszynowi delegację ws. list poparcia do KRS. Jest zawiadomienie do prokuratury

 

Jednak w ubiegłym tygodniu Kancelaria Sejmu zawnioskowała o przeprowadzenie przez sędziego Juszczyszyna oględzin oryginałów dokumentów zgłoszeń oraz list poparcia sędziów - kandydatów na członków KRS w swojej siedzibie w Warszawie.

 

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie o godz. 6.30 we wtorek wysłał do sądu odręcznie napisane zarządzenie, że anuluje zgodę na wyjazd do Warszawy

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie