Gowin: wezmę udział w obradach okrągłego stołu ws. sądownictwa

Polska
Gowin: wezmę udział w obradach okrągłego stołu ws. sądownictwa
Polsat News
Jarosław Gowin w programie "Gość Wydarzeń"

- Porozumienie w sprawie reformy sądów jest bardzo trudne, trzeba rozmawiać. Bardzo cieszę się z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk, która zaprasza przedstawicieli różnych środowisk do otwartej debaty o sądownictwie. Przy tym stole na pewno zasiądzie minister nauki - powiedział w Polsat News wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin był pytany przez prowadzącą program Dorotę Gawryluk, czy słowa prezydenta Dudy o sądownictwie, które wypowiedział w Zwoleniu "dolewają oliwy do ognia". - Pan prezydent wskazuje na to, że żaden sędzia nie może po pierwsze kwestionować konstytucyjnych prerogatyw prezydenta, a po drugie co jest o wiele ważniejsze - żadnemu sędziemu nie wolno dopuszczać do takiej sytuacji, w której dziesiątki tysięcy wyroków w sprawach spadkowych, sprawach rozwodowych i innych zostaną uchylone - mówił szef Porozumienia.

 

ZOBACZ: Duda: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce

 

"W żadnej kadencji sędziowie nie wyszli z propozycją reformy"

 

Wicepremier przypomniał, że gdy prezydent zawetował ustawę przygotowaną przez ministerstwo sprawiedliwości, to przedstawił "własny, kompromisowy projekt". - Ten projekt nigdy nie został zaakceptowany przez znaczną większość środowiska sędziowskiego. Rozumiem więc rozgoryczenie pana prezydenta - dodał.

 

- Mogę powiedzieć o tym, o co ja mam żal do środowiska sędziowskiego. Środowisko sędziowskie w żadnej kadencji nigdy nie wyszło z propozycją reformy wymiaru sprawiedliwości. Jedyne czego domagają się sędziowie to powrót do status quo sprzed 2016 r. To jest nieakceptowalne dla większości Polaków - mówił Gowin, dodając, że ponad sędziami "stoi suweren" i to on będzie decydował o reformie.

 

WIDEO: Wicepremier Jarosław Gowin był gościem programu "Gość Wydarzeń"

 

  

 

- Próbowałem reformować sądownictwo w sposób zupełnie odmienny od pana ministra Ziobry. Mam na myśli nie tylko szczegółowe rozwiązania, ale też kulturę reform. Czyli próbowałem reformować sądownictwo w taki sposób, w jaki skutecznie zreformowałem polskie uczelnie - poprzez dialog. Ze strony świata akademickiego było otwarcie na rozmowy, ze strony świata sędziowskiego, poza nielicznymi, wybitnymi sędziami, napotykałem na odrzucenie - dodał wicepremier.

 

"Decyzja opozycji w Senacie - eskalacja napięcia"


Gowin dodał, że w tym przypadku nie widzi innej możliwości rozwiązania problemu niż nawiązanie dialogu ze środowiskiem sędziowskim. - Albo się wypracuje jakieś rozwiązania, które będą skuteczne z punktu widzenia tego co jest ważne dla milionów Polaków, albo wymiar sprawiedliwości zupełnie straci autorytet wśród Polaków - dodał.

 

Wicepremier dodał, że w Senacie senatorowie Porozumienia zgłosili 15 poprawek, które "usuwały zdecydowaną większość zastrzeżeń opozycji". - Co się okazało? Okazało się, że opozycyjna większość w Senacie nie była w ogóle zainteresowana poprawianiem tej ustawy. Tak naprawdę podjęła decyzję obliczoną na eskalację napięcia. Dlatego wiążę pewne nadzieje z tym okrągłym stołem. Zobaczymy ile osób poproszonych o udział w tym okrągłym stole przez prezesów PAN przyjmie zaproszenie - podsumował wicepremier.

 
Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj. 

msl/bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie