"Trudeau bronił interesów, Tusk zostawił wszystko Rosji". Błaszczak porównał zachowania premierów

Polska
"Trudeau bronił interesów, Tusk zostawił wszystko Rosji". Błaszczak porównał zachowania premierów
Polsat News
- O przyszłości każdej misji NATO będziemy decydować wraz z sojusznikami - powiedział Mariusz Błaszczak w "Graffiti"

- Premier Kanady Justin Trudeau bronił interesów swojego kraju i obywateli. W przypadku Donalda Tuska tak nie było - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w programie "Graffiti". Porównał w ten sposób reakcje szefów rządów na katastrofę smoleńską oraz zestrzelenie boeinga przez Iran. Uznał, że w ich zachowaniu widać kontrast i "różnicę w podejściu do wyjaśniania tragedii".

Piotr Witwicki zapytał Mariusza Błaszczaka o wypowiedź premiera Kanady Justina Trudeau, który przekazał, że nikt nie poinformował go o planowanym ataku wojsk USA na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

 

ZOBACZ: Trudeau: USA nie uprzedziły nas o ataku na Sulejmaniego

 

Według szefa MON, "napięcia na Bliskim Wschodzie były, są i niestety będą". Przypomniał też, że wielu Kanadyjczyków zginęło w samolocie zestrzelonym przez Teheran. 

 

- Kontrastowe jest zachowanie Trudeau po tym zdarzeniu i zachowanie byłego premiera Polski Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej. Widać różnicę w podejściu do wyjaśniania tragedii - powiedział. 

 

Wideo: Błaszczak mówił, że o przyszłości każdej misji NATO Polska będzie decydować wraz z sojusznikami

 

  

 

"Trudeau wywierał presję"

 

Zdaniem ministra, premier Kanady zachował się właściwie, wywierając presję międzynarodową na Iran. - Tusk zostawił wszystko Rosji: śledztwo, postępowanie, dowody, wrak samolotu. Tu jest wyraźny kontrast - powiedział. 

 

Zapytany o sprawę szczątków Tu-154, który do dziś jest w Rosji, stwierdził, że Trudeau "wywarł presję i bardzo dużo uzyskał", ponieważ strona irańska przyznała się do zestrzelenia Boeinga.

 

ZOBACZ: Katastrofa ukraińskiego samolotu. Prezydent Iranu Hasan Rowhani poprosił o przebaczenie

 

- Pewnie będzie postępowanie międzynarodowe, czarne skrzynki zapewne zostaną zbadane we Francji. To była słuszna postawa, bo premier Kanady bronił interesów swojego kraju i obywateli. W przypadku Donalda Tuska tak nie było - powiedział szef MON. 

 

Zapewnił, że rząd jest w kontakcie z dowódcą polskich wojsk w Iraku. - Dowódca kontyngentu z ramienia NATO polecił dowódcom z poszczególnych krajów, aby przygotowali się do wznowienia misji szkoleniowej - powiedział. 

 

"O przyszłości każdej misji NATO będziemy decydować z sojusznikami"

Błaszczak skomentował słowa lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który stwierdził, że nasze oddziały mogą opuścić Irak po tym, jak porozumiemy się z sojusznikami. 

 

- Powinniśmy być solidarni. Kosiniak proponuje, by tę solidarność złamać, a wtedy w sytuacji, gdy bylibyśmy napadnięci, nie oczekujmy, że nasi sojusznicy zareagują - uznał Błaszczak. 


ZOBACZ: "Polacy wiedzieli o irańskim ataku i się ukryli". Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w "Graffiti"

 

Dodał, że o przyszłości każdej misji NATO będziemy decydować wraz z sojusznikami. Przypomniał, że polskie wojsko działa również na misjach Unii Europejskiej i ONZ.

 

- To jest solidarność i podwyższanie pozycji międzynarodowej Polski. Gdy jesteśmy aktywni, nasz głos jest bardziej słyszalny - powiedział szef MON. 

 

Umowa o zakupie F-35 w styczniu

 

Minister poinformował, że do końca stycznia zostanie podpisana umowa z USA dotycząca zakupu F-35, "czyli najnowocześniejszych samolotów piątej generacji".

 

- To jest modernizacja Wojska Polskiego przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Ich obecność, wynegocjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest istotna dla naszego bezpieczeństwa - uznał. 

 

Zapewnił, że Polska może dojść do wydatków na wojsko w wysokości 2,5 proc. PKB. - Budżet na zbrojenia jest rekordowy, wynosi niemal 50 mld złotych - oznajmił Błaszczak. 

 

Minister zaprosił dziennikarza do WOT

 

Podczas programu szef MON mówił o kolejnej edycji programu "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". Piotr Witwicki zapytał, czy ta kampania adresowana jest do młodych. 

 

- Przede wszystkim do młodych, ale pan redaktor też jest stosunkowo młodym człowiekiem, więc Wojska Obrony Terytorialnej czekają na pana - powiedział. 

 

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

luq/wka/msl/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie