Katastrofa ukraińskiego samolotu. Wśród ofiar są obywatele siedmiu państw

Świat
Katastrofa ukraińskiego samolotu. Wśród ofiar są obywatele siedmiu państw
PAP/EPA/Abedin Taherkanareh
W katastrofie samolotu zginęło 176 osób

W katastrofie ukraińskiego samolotu w Iranie zginęli obywatele siedmiu krajów. Na pokładzie razem z załogą znajdowało się 176 osób - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy. Wśród ofiar nie ma Polaków.

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini. Maszyna miała wylądować w Kijowie o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce).

 

Lista pasażerów

 

Na liście pasażerów, którzy mieli znajdować się na pokładzie samolotu byli obywatele Ukrainy (11) - dwóch pasażerów i 9 członków załogi, Iranu (82) , Kanady (63), Niemiec (3),  Wielkiej Brytanii (3), Szwecji (10) i Afganistanu (4). 

 

ZOBACZ: Ukraiński samolot pasażerski spadł w Iranie. Zginęło 176 osób

 

Według ambasady Ukrainy bilet na lot wykupiło 168 osób. Oznaczałoby to, że jeden z pasażerów nie wsiadł na pokład samolotu.

 

Wśród ofiar nie ma Polaków

 

Wśród ofiar nie ma Polaków. "Składamy kondolencje wszystkim rodzinom ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego w Iranie" - napisał na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

WIDEO: prezes międzynarodowych linii lotniczych Ukrainy Jewgienij Dykhne złożył kondolencje rodzinom ofiar

  

Nowy samolot

 

Przedstawiciele linii Ukraine International Airlines oświadczyli tymczasem, że należący do nich Boeing 737-800 był sprawny i wykluczyli wstępnie, że przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi.

 

„Posiadamy dane, które mówią, że samolot osiągnął wysokość 2400 metrów, co oznacza, że błąd załogi jest mało prawdopodobny” - powiedział przedstawiciel UIA Ihor Sosnowski.

 

Dyrektor techniczny UIA Ołeksandr Szafijew poinformował z kolei, że samolot, który uległ katastrofie był stosunkowo nowy. - Samolot został wyprodukowany w 2016 roku. Dostaliśmy go bezpośrednio z fabryki Boeinga, wcześniej nigdzie nie był eksploatowany. Ostatnią kontrolę przeszedł 6 stycznia - oświadczył na konferencji prasowej.

 

Poinformowano także, że zawieszone zostały na czas nieokreślony loty do Iranu. 

 

Katastrofa w Iranie

 

Ambasada Ukrainy w Iranie poinformowała w środę, że katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego, do której doszło tego dnia w Teheranie, nie była aktem terroru. Jako przyczynę wskazano awarię silnika.

 

Przedstawiciel Irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Hasan Razaejfar, szef wydziału ds. badania wypadków lotniczych, przekazał w środę, że samolot nie sygnalizował awaryjnej sytuacji.

 

Morawiecki: składam wyrazy ogromnego współczucia

 

"Rodzinom wszystkich ofiar tragicznej katastrofy lotniczej w Teheranie składam wyrazy ogromnego współczucia. Jesteśmy myślami szczególnie blisko z Irańczykami, Kanadyjczykami, Ukraińcami, Niemcami, Brytyjczykami, Szwedami i Afgańczykami, którzy stracili przyjaciół i bliskich." - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

Kondolencje Putina

 

Prezydent Rosji Władimir Putin skierował kondolencje do przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w związku z katastrofą samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w środę rano w Iranie - poinformowały służby prasowe Kremla.

 

Putin wyraził "szczere kondolencje w związku z tragicznymi skutkami katastrofy" - głosi komunikat Kremla.

 

Rosyjski prezydent przekazał również słowa współczucia i poparcia bliskim osób, które zginęły w katastrofie. Ambasada Rosji w Teheranie potwierdziła, że wśród ofiar nie ma Rosjan.

pgo/hlk/ Reuters, polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!