Schetyna: ws. głosowania zawiedli młodzi szefowie klubów - Budka, Gawkowski, Kosiniak-Kamysz

Polska
Schetyna: ws. głosowania zawiedli młodzi szefowie klubów - Budka, Gawkowski, Kosiniak-Kamysz
Polsat News
Grzegorz Schetyna w programie "Gość Wydarzeń"

- Opozycja zawiodła. Przepraszam we własnym imieniu i nas wszystkich. Wszystkie głosowania są ważne. Ten dystans do koalicji nie jest duży, więc pełna mobilizacja jest ważna, szczególnie w przypadku ustawy dot. sądów - mówił w programie "Gość Wydarzeń" lider PO Grzegorz Schetyna. Jednocześnie wskazał, że "młodzi szefowie klubów nie poradzili sobie z odpowiedzialnością".

Sejm w czwartek skierował do komisji sprawiedliwości i praw człowieka projekt PiS dotyczący zmian w ustawach sądowych. Opozycja chciała zablokować przeprowadzenie I czytania projektu na poziomie zgłaszania porządku obrad, ale zabrakło jej 10 głosów. W głosowaniu nie wzięło udziału 30 posłów KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15. Szef klubu KO, Borys Budka, zapowiedział "najwyższe kary finansowe" dla nieobecnych parlamentarzystów, wynoszące po tysiąc złotych.

 

ZOBACZ: Projekt ustawy ws. sądów skierowany do komisji. 10 posłów opozycji nie głosowało

 

"Nie poradzili sobie z odpowiedzialnością"

 

Na antenie Polsat News przewodniczący PO stwierdził, że "w tej sprawie mógł zawieść brak doświadczenia". - Młodzi szefowie klubów parlamentarnych jak Borys Budka, czy Krzysztof Gawkowski, ale też Władysław Kosiniak-Kamysz nie poradzili sobie z odpowiedzialnością - mówił Schetyna.

 

WIDEO: Grzegorz Schetyna przeprasza w imieniu całej opozycji. Zapowiada wyciągnięcie konsekwencji

 

  

 

Na pytanie Doroty Gawryluk, czy wyciągnie konsekwencje wobec Borysa Budki, Schetyna odpowiedział, że temat zostanie poruszony na piątkowym zarządzie krajowym.

 

- Jeśli chodzi o relacje wewnątrz Platformy, to uważam, że trzeba wyciągać wnioski, trzeba bardzo twardo wiedzieć, jakie są konsekwencje takich głosowań i braku dyscypliny. Osoby, które nie pojawiły się na głosowaniu zostały pociągnięte do odpowiedzialności finansowej. Teraz będą pamiętać i będą pojawiać się 15 minut przed następnymi ważnymi głosowaniami - mówił Schetyna.

 

Po emisji programu do słów Schetyny odniósł się szef parlamentarnego klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. "Prośba do Borysa Budki. Zmień jak najszybciej Grzegorza Schetynę na funkcji szefa PO. On sobie nie poradził z odpowiedzialnością za Polskę i przegrywa wybory za wyborami! - napisał Gawkowski na Twitterze.

 

 

"Winni zostaną ukarani"

 

- W Senacie będziemy naprawiać tę ustawę, będziemy zgłaszać też własną ustawę o KRS-ie. Będziemy mieli inicjatywę broniącą niezależności sądów - zapewnił Scheytna, dodając, że potrzebny jest mechanizm, który pozwoli na uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości.

 

Lider PO zapewnił, że bierze na siebie odpowiedzialność, ale z wpadek "trzeba wyciągać wnioski". Schetyna zapewnił, że w podobnych przypadkach niezbędna będzie ponadpartyjna współpraca.


ZOBACZ: Opozycji nie udało się zablokować prac Sejmu nad projektem PiS ws. sądownictwa, choć miała szansę

 

- Nie można się tłumaczyć tym, że i tak doprowadzonoby do reasumpcji, czy zmienianoby porządek obrad. Kilkadziesiąt tysięcy protestujących liczyło wczoraj na opozycję i się zawiodło. To jest bardzo mocno żółta kartka, którą zobaczyli ci, którzy doprowadzili do tej sytuacji - mówił.

 

- Winni zostaną ukarani, a polityczna odpowiedzialność pozostaje do wyciągnięcia - zapewnił Schetyna.

 

Decyzja o kandydowaniu w styczniu

- W styczniu będę komunikował, czy wystartuję w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Jestem namawiany i proszony o to, by kandydować - mówił Schetyna.

 

- Wiem co udało się zrobić przez cztery lata. Wiem w jakim stanie otrzymywałem partię 26 stycznia 2016 r. Wtedy mieliśmy między 9, a 11 proc. poparcia i ile nam zajęło ustawienie jej na poziomie 27 proc. Wiem, że to jest proces i nie życzę nikomu przechodzić przez te trudne cztery lata - dodał.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

bas/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie