Wójcik: dużo ludzi mówiło mi, że musi być ustawa ws. sądów. Nie cofniemy się

Polska
Wójcik: dużo ludzi mówiło mi, że musi być ustawa ws. sądów. Nie cofniemy się
Polsat News
Wiceminister Michał Wójcik w programie "Gość Wydarzeń"

- Jeżeli będą poprawki do poselskiego projektu o sądach, to z całą pewnością nie zostanie obalony cel całego projektu - niedopuszczenie do anarchii w całym kraju. To rzecz niedopuszczalna, jeśli sędzia podważa status innego sędziego - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w programie "Gość Wydarzeń".

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik był pytany o słowa wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego o tym, że ministerstwo sprawiedliwości "już przygotowuje poprawki do poselskiego projektu o zmianach w sądownictwie".

 

"Nie można wykluczyć, że będą poprawki"

 

- To jest poselski projekt. Rozpoczyna się dopiero cały proces legislacyjny. Oczywiście ministerstwo sprawiedliwości będzie musiało zająć jakieś stanowisko w tej sprawie - będzie mogło też złożyć poprawki - powiedział wiceminister.

 

Wójcik dodał, że "nie można wykluczyć, że poprawki będą". - Słyszałem, że jeden z klubów tworzących Zjednoczoną Prawicę będzie chciał je złożyć (Porozumienie - red.). To jest zupełnie naturalne - dodał Wójcik.

 

ZOBACZ: Protesty w obronie sądów w całej Polsce. Tłum w Warszawie przed Sejmem

 

Wiceminister odniósł się do protestów przeciwko zmianom w sądownictwie, które w środę odbywają się w całej Polsce - m.in. w Warszawie, Katowicach i Gdańsku.

 

WIDEO: Michał Wójcik o protestach w polskich miastach i poselskim projekcie o zmianach w sądach

  

- Przez cztery lata były różnego rodzaju protesty. Ja też obracam się wśród ludzi, rozmawiam. Dwa dni temu byłem pod pomnikiem górników zamordowanych w kopalni "Wujek". Bardzo dużo ludzi podeszło do mnie i mówiło: musi być ta ustawa, musi być ten projekt nie cofnijcie się. I my się nie cofniemy - mówił Wójcik.

 

"Mamy określoną hierarchię źródeł prawa"

 

Wójcik był pytany o opinię Biura Analiz Sejmowych, które wskazało, że projekt posłów PiS mógł naruszyć zasadę pierwszeństwa prawa unijnego.

 

- Najwyższym prawem i najwyższą moc w Polsce ma konstytucja - nie chciałbym, żeby było inaczej. Jeżeli jest zderzenie norm prawa wspólnotowego i konstytucji, to konstytucja ma pierwszeństwo. W ten sposób orzekał przed laty Trybunał Konstytucyjny - mówił Wójcik.

 

- Natomiast - dodał - jeżeli mamy do czynienia z innymi traktatami, to mamy określoną hierarchię źródeł prawa. Najwyżej jest konstytucja, a potem inne źródła prawa.

 

ZOBACZ: "Zaprosimy m.in. byłych prezesów SN do rozmowy o impasie w sądownictwie"

 

Wójcik mówił, że "nie można powiedzieć ludziom", że "ktoś tysiąc kilometrów stąd będzie decydował o prawach i wolnościach człowieka".

 

- To nie jest tak, że sędzia jest ponad wszystkim. Są trzy władze w tym władza sądownicza, która jest równa pozostałym dwóm władzom - mówił Wójcik.

 

Dodał, że "miażdżąca większość sędziów" nie angażuje się w politykę. - I nie będą się angażowali. Z samej konstytucji wynika, że nie mogą prowadzić takiej działalności i nie mogą być politykami - mówił.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie