18-latka ze Śląska "polską Gretą Thunberg"? W imieniu młodzieży przemówiła na szczycie klimatycznym

Polska
18-latka ze Śląska "polską Gretą Thunberg"? W imieniu młodzieży przemówiła na szczycie klimatycznym
Facebook/ Zuzanna Borowska
Zuzanna Borowska przemówiła w imieniu młodzieży na COP25 w Madrycie

Zuzanna Borowska, 18-letnia licealistka z Katowic, podczas szczytu klimatycznego w Madrycie przemówiła w imieniu organizacji młodzieżowych. - Czy chcecie być zapamiętani jako ci, którzy zdradzili młode pokolenie i społeczności walczące o przetrwanie? - zwróciła się do obecnych na sali polityków z blisko 200 państw.

- Zdecydowałam się przemówić, ponieważ nie byłam już w stanie znieść bezczynności polityków podczas COP25, szczytu, który miał być "czasem na działanie" - powiedziała w rozmowie z polsatnews.pl. - Skończyło się na przesuwaniu zakończenia o 2 dni i braku decyzji w najważniejszych sprawach, w szczególności regulacji handlu emisjami.

 

ZOBACZ: Szczyt klimatyczny w Madrycie bez porozumienia. "Nie możemy się poddawać"

 

Istotnie, wbrew pierwotnym planom obrady przeciągnęły się o ponad 40 godzin. W swoim przemówieniu śląska licealistka wytknęła obecnym brak istotnych rozstrzygnięć i ustaleń.

 

 

Coraz większa świadomość klimatyczna młodzieży

 

- Młodzi nie zgadzają się na bezczynność, bo to nasza przyszłość będzie zależała od podejmowanych teraz decyzji - przyznała Borowska w rozmowie z polsatnews.pl. Na co dzień młoda aktywistka angażuje się przede wszystkim w działalność edukacyjną, a nie protesty.

 

ZOBACZ: Thunberg: Będziemy was rozliczać. W Nowym Jorku odbywa się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny

 

- Zorganizowałam pierwszą w Polsce Lokalną Konferencję Młodych na temat zmian klimatu (Local Conference of Youth Poland), której wyniki częściowo zostały przekazane na COP25 przez zebraną przeze mnie młodzieżową polską delegację - powiedziała.

 

Dodała, że działa też w YOUNGO - przedstawicielstwie młodzieży w UNFCCC, dzięki któremu miała szansę wczoraj przemówić.

 

Na fali Grety Thunberg

 

Zuzanna Borowska to nie pierwsza polska nastolatka, która czynnie zaangażowała się w walkę ze zmianami klimatycznymi. Ostatniego lata media chętnie podchwyciły temat "Wakacyjnego strajku klimatycznego", jaki podjęła 13-letnia Inga Zasowska.

 

- Skutków zmiany klimatu nie da się już ukryć - mówiła przed Sejmem na początku wakacji.

 

ZOBACZ: "Emisję CO2 trzeba anulować, bo przegramy". Młodzieżowy Marsz Klimatyczny

 

Inga kontynuuje swój aktywny udział w przedsięwzięciach młodzieżowych dotyczących zmian klimatycznych. Relacjonuje swoją działalność na bieżąco w mediach społecznościowych.

 

 

Obie nastolatki przyznają w rozmowach z dziennikarzami, że Greta Thunberg dała im impuls do działania, ale każda z nich obrała własną drogę w walce ze zmianami klimatycznymi.

ac/bia/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie