Czy Greta Thunberg nie musi chodzić do szkoły? Mamy odpowiedź szwedzkiego ministerstwa edukacji

Polska
Czy Greta Thunberg nie musi chodzić do szkoły? Mamy odpowiedź szwedzkiego ministerstwa edukacji
PAP/EPA/Rodrigo Antunes
Greta przepłynęła Atlantyk w 21-dniowy rejsie

Od kilku miesięcy nie milkną echa wystąpienia Grety Thunberg, która na szczycie klimatycznym ONZ mówiła o skradzionych marzeniach i dzieciństwie. 16-letnia Szwedka mówiła również, że "nie powinna być tutaj". - Powinnam być z powrotem w szkole, po drugiej stronie oceanu - dodała. Wyjaśniamy, jak wygląda system edukacji w Szwecji i czy rzeczywiście Greta powinna siedzieć dziś w szkolnej ławce.

O Grecie Thunberg zrobiło się głośno m.in. za sprawą "Protestu Tysiąca Miast", który odbył się w przeddzień szczytu klimatycznego ONZ (21-23 września) w 150 krajach. Akcja była inspirowana m.in. działaniami szwedzkiej aktywistki na rzecz klimatu. 16-letnia Thunberg apelowała, aby uczniowie zbojkotowali lekcje w ramach "szkolnego strajku dla klimatu".

 

"Powinnam być z powrotem w szkole"

 

Thunberg wystąpiła na otwarciu szczytu klimatycznego ONZ. - Jak mogliście. To wszystko jest złe. Ukradliście mi marzenia i dzieciństwo swoimi pustymi słowami - powiedziała do przywódców świata.

 

ZOBACZ: "Ukradliście mi marzenia i dzieciństwo". Greta Thunberg na szczycie klimatycznym

 

16-letnia Szwedka mówiła również, że "nie powinna być tutaj". - Powinnam być z powrotem w szkole, po drugiej stronie oceanu - mówiła. Jednak w rzeczywistości nastolatka do szkoły... nie chodzi.

 

 

Greta, która - zamiast siedzieć w szkolnej ławce - wciąż żegluje, ma również wziąć udział w szczycie klimatycznym, który 2 grudnia rozpoczął się w Madrycie. We wtorek jej katamaran, którym przez 21-dni płynęła przez Atlantyk z Nowego Jorku, dotarł do Lizbony. Szwedka jest bowiem przeciwniczką lotów samolotem.

 

ZOBACZ: Szczyt klimatyczny. Katamaran z Gretą Thunberg zawinął do Lizbony

 

Edukacja w Szwecji

 

Marsze Klimatyczne, szczyty, rejsy - te aktywności zajmują nastolatce sporo czasu. Kiedy więc Greta chce znaleźć go na naukę?

 

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Szwedzkiej Agencji ds. Oświaty (Skolverket), podlegającej szwedzkiemu ministerstwu edukacji. Agencja wskazała, że nie może udzielać informacji dotyczących indywidualnych przypadków. Wyjaśniła jednak, jak wygląda system edukacji w Szwecji.

 

- W Szwecji dzieci zwykle uczęszczają do szkoły obowiązkowej do semestru wiosennego w roku, w którym kończą 16 lat. Potem jest szkoła ponadgimnazjalna, która nie jest już obowiązkowa - poinformowała polsatnews.pl Gabriela Galvez Flores ze Szweckiej Agencji ds. Oświaty.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Sfinansuje to Hiszpania

 

Gabriela Galvez Flores wyjaśniła także, że młodzież w Szwecji ma możliwość uczęszczania do szkoły ponadgimnazjalnej do semestru wiosennego w roku, w którym kończy 20 lat.

 

Ponieważ edukacja w takiej placówce nie jest obowiązkowa, ani osoba, która nie podejmie dalszej nauki, ani jej rodzice nie ponoszą żadnych konsekwencji za porzucenie szkoły.

 

Skończyła podstawówkę

 

Greta Thunberg skończyła 16 lat 3 stycznia 2019 roku. 13 czerwca po ukończeniu semestru wiosennego 16-letnia aktywistka podzieliła się w mediach społecznościowych zdjęciem z zakończenia nauki w szkole podstawowej, które miało miejsce dzień wcześniej.  

 

"Wczoraj był dla mnie ostatni dzień szkoły podstawowej. Dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom Kringlaskolan w Södertälje! Chciałbym, aby każde dziecko miało możliwość uczęszczania do szkoły tak dobrej, jak moja. Będę tęsknić za wami wszystkimi" - napisała.

 

Greta zakończyła więc obowiązkową naukę. Dalszej edukacji podejmować nie musi. 

 

pgo/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie