Przewozili czołgi na lawetach. Mogą zapłacić nawet 25 tys. złotych kary

Polska
Przewozili czołgi na lawetach. Mogą zapłacić nawet 25 tys. złotych kary
Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał w Piotrkowie Trybunalskim dwie lawety przewożące czołgi T-72. Okazało się, że lawety były przeciążone i nie miały odpowiednich zezwoleń. Przewoźnikom grożą surowe kary.

Pojazdy zatrzymano w wyniku nocnych działań prowadzonych we wtorek po północy w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem kontroli było przypuszczenie, że lawety przewożące czołgi bojowe T-72 znacznie przekraczają dopuszczalne parametry na drodze krajowej, po której się poruszały.

 

Kilkadziesiąt ton za dużo


Okazało się, że pierwsza ciężarówka, która została zatrzymana, ważyła z ładunkiem ponad 73 tony. Samochód był przeciążony o ponad 33 tony. Stwierdzono również, że laweta jest za długa o ponad pięć metrów i za szeroka o blisko metr.

 


Druga skontrolowana ciężarówka ważyła ponad 61 ton i był przeciążony o ponad 21 ton. Również i w tym przypadku stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej szerokości. Długość lawety przewożącej drugi czołg była zgodna z przepisami.

 


Jak przypomina Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego w Łodzi kierowcy pojazdów z takim tonażem powinni poruszać się po drogach publicznych dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Za naruszenie przepisów wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne. Każdy z nich może zostać ukarany mandatem w wysokości 25 tys. zł.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie wraki: autobus z pękniętą tarczą hamulca i bus, który od rdzy... omal się nie rozpadł

 

Obydwie ciężarówki z czołgami zostały skierowane na policyjny parking, gdzie będą oczekiwać na uzyskanie przez przewoźników odpowiedniego zezwolenia.

 

Przewożone czołgi należą do prywatnych właścicieli, zostały pozbawione zdolności bojowych.

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie