Rośnie popularność "małpek". Eksperci chcą, by zniknęły z rynku

Biznes
Rośnie popularność "małpek". Eksperci chcą, by zniknęły z rynku
Polsat News
Plaga "małpek". Czy popularne butelki z alkoholem zostaną zlikwidowane?

- Ten mały format jest kuszący, trochę zdradziecki, bardzo niepozornie kształtuje nowy nawyk codziennego picia – mówi reporterowi "Wydarzeń" Polsatu Michał Kociankowski współautor raportu, z którego wynika, że Polacy piją nawet trzy miliony "małpek" każdego dnia. Milion buteleczek sprzedaje się jeszcze przed południem.

Najczęściej ma sto lub dwieście mililitrów, oficjalnie nazywana jest alkoholem małoformatowym. Mowa o popularnej "małpce". Równie chętnie sięgają po nią klienci w roboczych kombinezonach, jak i ci w garniturach. Niezobowiązująco: w pracy, w parku, czasem w drodze do autobusu.

 

ZOBACZ: Pod wpływem alkoholu i narkotyków zniszczył pięć aut. "Twierdził, że natchnął go Allah"

 

Ostatnio w Polsce "małpki" biją rekordy popularności. - Są tacy, co potrafią przyjść dwa-trzy razy dziennie. Jest podaż jest popyt – mówi reporterowi Polsatu ekspedientka w sklepie spożywczym.

 

Zdaniem autorów raportu, nowy format butelki stworzył nowy format spożycia.

 

Zobacz materiał "Wydarzeń": Plaga "Małpek"

 

  

 

"Małe formaty powinny po prostu zniknąć z handlu"

 

Według autorów raportu, codziennie w Polsce sprzedaje się około trzech milionów "małpek". Branża spirytusowa podaje swoje wyliczenia, z których wynika że dzienna sprzedaż wynosi 1,4 mln butelek. Ale nawet taki wynik wzbudza niepokój wśród ekspertów z Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

- To jest niewyobrażalna skala zjawiska. Wydaje się, że małe formaty powinny po prostu zniknąć z handlu – komentuje wyliczenia Jadwiga Fudała z ARPA. 

 

Z kolei przedstawiciele producentów wódki twierdzą, że ewentualny zakaz i tak nie wpłynie na poziom spożycia i przywołują przykład reglamentacji alkoholu w PRL-u. 

 

- Kiedyś mieliśmy alkohol na kartki. Mieliśmy mniejszą dostępność alkoholu, a spożycie i tak było większe niż dziś – ocenia Witold Włodarczyk z Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

las/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie