Ast, Gasiuk-Pihowicz, Senyszyn wśród posłów zgłoszonych do KRS

Polska
Ast, Gasiuk-Pihowicz, Senyszyn wśród posłów zgłoszonych do KRS
Polsat News
Do KRS zgłoszono łącznie sześcioro posłów

Poseł PiS Marek Ast, posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz i posłanka Lewicy Joanny Senyszyn są wśród posłów zgłoszonych na członków Krajowej Rady Sądownictwa; listę opublikowano we wtorek wieczorem na stronie internetowej Sejmu. Łącznie zgłoszono sześcioro posłów.

Klub parlamentarny PiS poza Markiem Astem zgłosił także Bartosza Kownackiego, Arkadiusza Mularczyka i Kazimierza Smolińskiego.

 

Piąta kadencja Ast-a

 

Ast jest szefem sejmowej komisji sprawiedliwości; to jego piąta kadencja w Sejmie. W poprzednich kadencjach przewodniczył także Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Ustawodawczej. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim; odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Zielonej Górze.

 

Kownacki od 2015 roku do 2018 r. był sekretarzem stanu w MON. Ma wykształcenie prawnicze; pracował m.in. jako dyrektor Biura Prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz radca prawny w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.


ZOBACZ: "Trybunał orzekł to, czego się spodziewałem". Ziobro o wyroku TSUE

 

Mularczyk jest prawnikiem i adwokatem, a od 2005 roku posłem na Sejm. Działał w kilku sejmowych komisjach, m.in. Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ustawodawczej, Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Spraw Zagranicznych. W 2011 r. został powołany na członka delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest także wiceprzewodniczącym Komisji ds. Wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

Smoliński to radca prawny i adwokat. W latach 2015 -2018 pełnił obowiązki sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Był też członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zajmował ponadto stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwach; działał w samorządzie.

 

KO i Lewica po jednej kandydatce

 

Po jednej kandydatce do KRS zgłosiły kluby KO i Lewicy.

 

Posłanka KO Gasiuk-Pihowicz w obecnej kadencji sprawuje funkcję wiceszefowej komisji sprawiedliwości. Ma wykształcenie prawnicze i ekonomiczne. Pracowała m.in. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 2015 roku zasiada w ławach poselskich. Była reprezentantką polskiego Sejmu na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

 

ZOBACZ: Zarzuty popełnienia 26 przewinień dyscyplinarnych dla szefa Krajowej Rady Sądownictwa

 

Joanna Senyszyn z Lewicy jest profesorem nauk ekonomicznych; to jej czwarta kadencja w Sejmie. W latach 2009-2014 Senyszyn sprawowała mandat w Parlamencie Europejskim, gdzie działała m.in. w Komisji Praw Człowieka oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Należy do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przez dwie kadencje działał w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Komitecie Badań Naukowych.

 

Wybór posłów-członków KRS zgodnie z harmonogramem Sejmu przewidziano na późny wieczór w czwartek. Zgodnie z ustawa, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na czteroletnią kadencję.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie