"Będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"

Polska
"Będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"
Polsat News
Premier mówi o reformie sądownictwa w Polsce

Będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości; skrócimy czas rozpatrywania spraw - zadeklarował we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, niezawisłość sądów jest bardzo ważna, ale ona nie oznacza braku odpowiedzialności.

Premier podkreślił, że jego nowy rząd chce budować państwo przyjazne dla obywateli. - Lepsze państwo to też lepszy wymiar sprawiedliwości. Będziemy kontynuować reformę w tym obszarze. Skrócimy czas rozpatrywania spraw - zadeklarował szef rządu.

 

"Nie osłabiajmy Polski skarżąc się na nią"

 

Morawiecki zaznaczył, że niezawisłość sądów jest bardzo ważna, ale ona nie oznacza braku odpowiedzialności. - Podział władz, ale też ich równowaga. Demokratycznie wybrany parlament ma wpływa na obsadę sądów w każdym kraju, w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Hiszpanii - mówił.

 

WIDEO: Premier o reformie sądownictwa w Polsce

  

ZOBACZ TEŻ: "Nie zgodzimy się na stosowanie podwójnych standardów". Premier o wyroku TSUE ws. KRS

 

Jak dodał, w Niemczech czynny polityk CDU został wybrany na wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.  - Czy opozycja w tych krajach chodzi do instytucji międzynarodowych ze skargą, że tam nie ma praworządności? Nie, bo oni rozumieją, że mocno szkodzi to ich krajom. Bardzo bym sobie życzył, by w Polsce było pod tym względem normalnie - powiedział.

 

- Nie osłabiajmy Polski skarżąc się na nią, tylko razem Polskę wzmacniajmy - wzywał Morawiecki. 

 

Orzeczenie TSUE

 

- To Sąd Najwyższy powinien badać niezależność Izby Dyscyplinarnej i to, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Jeśli SN uzna, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności, może przestać kierować do niej sprawy dot. stanu spoczynku sędziów - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie