Tusk przegrałby wybory, ale nie od razu. Sondaż prezydencki

Polska
Tusk przegrałby wybory, ale nie od razu. Sondaż prezydencki
Polsat News
Tusk przegrałby z Dudą w obu turach, jeżeli wybory odbyłyby się w najbliższym czasie

Gdyby Donald Tusk wystartował w wyborach prezydenckich w najbliższą niedzielę, wszedłby do drugiej tury. W niej jednak uzyskałby niemal dwukrotnie niższy wynik niż Andrzej Duda - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Natomiast w kolejnym głosowaniu obecny prezydent pokonałby byłego premiera z dużą przewagą.

W poniedziałek Wirtualna Polska podała, że szef Rady Europejskiej miał zamówić badanie opinii publicznej, aby sprawdzić, jakie miałby szanse zostać prezydentem Polski w 2020 roku.

Miało ono wykazać, że "dla szefa Rady Europejskiej ogromnym ryzykiem byłoby kandydowanie w elekcji prezydenckiej".

 

Informacjom portalu zaprzeczył Michał Szczerba, poseł PO-KO. - Wszystkim chciałbym powiedzieć, że to jest fake. Wiem o tym z otoczenia Donalda Tuska - mówił w programie "Polityka na Ostro".

ZOBACZ: Donald Tusk miał zlecić prezydencki sondaż. "To jest fake"

Tusk nie kandyduje. "Potrzebna kandydatura bez bagażu trudnych decyzji"


Natomiast we wtorek Tusk poinformował, że "po głębokim namyśle" postanowił nie startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

 

- Czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów. Możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem - stwierdził.

ZOBACZ: Tusk zdecydował. Nie wystartuje na prezydenta

Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w obu turach

 

W środę Wirtualna Polska opublikowała sondaż IBRiS, według którego były lider Platformy Obywatelskiej zdobyłby 24,6 proc. głosów, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę.

 

Wynik Andrzeja Dudy byłby niemal dwa razy większy i wyniósłby 48,2 proc. To jednak nie pozwoliłoby obecnemu prezydentowi wygrać w I turze (konieczne byłoby zdobycie więcej niż połowy głosów). Obaj weszliby jednak do kolejnej tury.

 

Kolejne miejsca zajęliby Władysław Kosiniak-Kamysz (10,6 proc.) i Robert Biedroń (8,9 proc.). Na żadnego z tych polityków nie zagłosowałoby prawie 7 proc. ankietowanych.

 

W II turze wyborów Duda z wynikiem 54,5 proc. pokonałby Tuska, którego poparłoby 39,6 proc. ankietowanych. 

ZOBACZ: "W kioskach zabrakło chusteczek przy niektórych redakcjach po decyzji Tuska"

 

Sondaż IBRiS dla WP zrealizowano na reprezentatywnej próbie 1,1 tys. osób w dniach 4-5 listopada 2019 r.

wka/ml/ wp.pl, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze