Domy za darmo na Sycylii. Burmistrz próbuje ratować miasteczko

Świat
Domy za darmo na Sycylii. Burmistrz próbuje ratować miasteczko
Wikipedia.org/Berthold Werner
Cammarata była kiedyś miejscem „tętniącym życiem”.Dziś jest niemal zapadłą ruiną

Sycylijskie miasto Cammarata oddaje za darmo domy. W ten sposób burmistrz próbuje ratować miasto przed wyludnieniem, a niszczejące budynki - przed całkowitą dewastacją. W podobny sposób problem rozwiązują inne włoskie miejscowości.

Z powodu malejącej liczby ludności, w ciągu ostatnich kilku lat niektóre włoskie miejscowościach, jak Mussomeli, Sambuca di Sicilia, czy  Zungoli koło Neapolu zaczęły sprzedawać domy za symboliczne euro plus remont na koszt właściciela.

 

PRZECZYTAJ: Domy we Włoszech w cenie espresso

 

Plan ratunkowy

 

Zdesperowany burmistrz Cammaraty Vincenzo Giambrone, by uratować miasto, przez ostatnie trzy lata przekonywał właścicieli, którzy już dawno opuścili swoje posiadłości, by bezpłatnie oddawali puste, rozpadające się budynki nowym mieszkańcom.

 

- Nie mogę znieść widoku tego pięknego, starego historycznego centrum, pustego i zmieniającego się w ruinę. Boli mnie to - powiedział Giambrone CNN Travel.

 

Zdaniem burmistrza, właściciele nie są świadomi szkód, jakie wyrządzają społeczności, gdy porzucają swoje domy, nie podejmując żadnych prac na rzecz poprawy ich stanu. 

 

ZOBACZ: Włochy: masowy odzew ze świata na ogłoszenie o sprzedaży domów za 1 euro

 

Jak oszacował, dostępnych jest obecnie około tuzina pustych, kamiennych budynków. Giambrone ma nadzieję, że uda mu się przekonać co najmniej 100 kolejnych właścicieli opuszczonych domów.

 

Decyzja musi być przemyślana

 

Program "darmowych" domów w Cammaracie zakłada jednak kilka warunków.

 

Kupujący muszą zobowiązać się do remontu nieruchomości w ciągu trzech lat od zakupu i wpłacić depozyt w wysokości 5000 euro, który zostanie zwrócony po zakończeniu prac. Będą również musieli przedstawić plan przebudowy nieruchomości. Pierwszeństwo zakupu otrzymają młode pary z dziećmi. Nowi właściciele mogą przekształcić wielopiętrowe budynki w prywatny dom, pensjonat, hotel, sklepy, a nawet restaurację.

 

Usytuowana w prowincji Agrigento ok. 60 kilometrów na południowy wschód od Palermo Cammarata, była kiedyś miejscem "tętniącym życiem". Burmistrz ma nadzieję, że uda się przywrócić jej dawny blask przy zachowaniu lokalnych tradycji.

emi/prz/ CNN

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze