Cmentarz w Szczecinie - największy w Polsce, jeden z największych w Europie

Polska
Cmentarz w Szczecinie - największy w Polsce, jeden z największych w Europie
Polsat News
We Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zapłoną miliony zniczy

Jest największy w Polsce i trzeci pod tym względem w Europie. Na 172 hektarach pochowano już niemal 200 tys. osób. Cmentarz Centralny w Szczecinie to nie tylko miejsce odwiedzin zmarłych, ale też park. Jednak na takiej powierzchni łatwo zgubić drogę, a znalezienie właściwego grobu bywa problematyczne. Zarządcy nekropolii znaleźli sposób, jak temu zaradzić.

Cmentarz Centralny w Szczecinie otwarto w 1901 roku. Wówczas Polski nie było na mapie świata, a miasto leżało na terenie Prus. W granicach naszego kraju znalazło się dopiero po II wojnie światowej, czyli w 1945 roku.

 

Od tego czasu na nekropolii chowano coraz więcej osób. Z roku na rok zwiększała się więc jej powierzchnia, aż do obecnych 172 hektarów.

 

- To tyle samo, ile 240 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej - mówił Polsat News Andrzej Kuś ze szczecińskiego Zakładu Usług Komunalnych (ZUK). 

 

ZOBACZ: Drugie życie zniczy w Gorzowie. Jedni zostawiają, drudzy zabierają

 

Przygotowania na Wszystkich Świętych trwają cały rok

 

Cmentarz Centralny nie jest jedynie miejscem pochówków. To także park z ponad stu kilometrami klimatycznych alejek. Między nimi znaleźć można nie tylko nagrobki, ale i stare drzewa, kaplice, a nawet... jeziorko z fontanną.

 

Jeziorko i fontanna na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W oddali widoczna kaplicaWikimedia Commons/Mateusz War.
Jeziorko i fontanna na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W oddali widoczna kaplica

Kuś przyznał, że do 1 listopada, czyli dnia Wszystkich Świętych, ZUK przygotowuje się od 2 listopada ubiegłego roku. - Przez ostatnich 12 miesięcy m.in. wyremontowaliśmy chodniki i plac defiladowy. Teraz jesteśmy do dyspozycji wszystkich odwiedzających groby najbliższych -powiedział.

 

Zapewnił też, że gdy "zgubimy się, ktoś nas oszuka czy okradnie" w trakcie wizyty na nekropolii, pomocy udzieli ochrona, policja lub straż miejska. 

 

WIDEO: Wszystkich Świętych na największym polskim cmentarzu. Andrzej Kuś o szczegółach

 

  

 

Na Cmentarzu Centralnym zapłoną miliony zniczy

 

ZUK znalazł również sposób, jak w prosty sposób doprowadzić przyjezdnych spoza Szczecina do właściwego grobu.

 

- Można go odnaleźć przez internet, w wyszukiwarce grobów. Wpisujemy w nią imię i nazwisko zmarłej osoby, a system doprowadzi nas do miejsca jej pochówku - wytłumaczył Kuś.

 

PRZECZYTAJ: Ceny pogrzebów rosną. Zasiłek pogrzebowy nie wystarcza

 

Zachęcił też, by szczeciński Cmentarz Centralny odwiedzać zarówno dzień, jak i w nocy. We Wszystkich Świętych będzie czynny do godz. 2 w nocy, a w Dzień Zaduszny (2 listopada) do godz. 21.

 

- Warto przyjść na spacer i zobaczyć, jak będzie oświetlony milionami zniczy - mówił Kuś.

wka/ml/ polsatnews.pl, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze