Wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Pierwsze autorskie spotkanie z noblistką Olgą Tokarczuk

Kultura
Wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Pierwsze autorskie spotkanie z noblistką Olgą Tokarczuk
Polsat News

Niespełna godzina wystarczyła, by po wejściówkach na autorskie spotkanie z Olgą Tokarczuk po przyznaniu nagrody Nobla, nie było żadnego śladu. Chętnych było tak wielu, że we Wrocławiu musiano postawić telebimy na ulicy. Zmieniono również salę, w której obywało się spotkanie. Na powitanie noblistki przyszły tłumy.

- Moja wielka idolka. Właściwie pięć lat temu wiedziałam, że ona musi dostać nagrodę Nobla. To tylko było czekanie (na decyzję Szwedzkiej Akademii) - powiedziała jedna z uczestniczek niedzielnego spotkania z Olgą Tokarczuk we Wrocławiu. 

 

Salę musiano zmienić na większą

 

Spotkanie odbyło się w Narodowym Forum Muzyki (mieścić nawet 1800 osób). Początkowo spotkanie miało się odbyć w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim. Gdy okazało się, że to właśnie Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla za 2018 rok organizatorzy postanowili zmienić salę na większą.

 

ZOBACZ: "Ministrowi kultury życzę, żeby przeczytał choć jedną jej książkę". Schetyna o Noblu dla "krajanki" 


Spotkanie miało charakter dyskusji. Poprowadziła je dr Katarzyna Kantner - autorka pracy poświęconej prozie Olgi Tokarczuk. Pisarka tym razem nie podpisywała swoich książek. Nie rozdawała też autografów. Przebieg można też było śledzić na telebimie przed budynkiem Forum.

 

WIDEO: Olga Tokarczuk opowiada o chwili, w której powiadomiono ją o przyznaniu nagrody

  

Nobel za "wyobraźnię narracyjną"

 

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Za rok 2019 r. nagrodę otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

 

Szwedzka Akademia doceniła Tokarczuk za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie