Przywódcy krajów unijnych poparli porozumienie ws. brexitu

Świat
Przywódcy krajów unijnych poparli porozumienie ws. brexitu
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Unijna "27" dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. - Mamy wspaniałą nową umowę - podkreślił brytyjski premier Boris Johnson. Porozumienie odrzuca jednak Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP).

"Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte" - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

 

 

"Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie - mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Rekomenduję Radzie Europejskiej zatwierdzenie tej umowy" - napisał na Twitterze Juncker.

 

Opublikował też list, który wysłał do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Napisał w nim, że rekomenduje unijnym przywódcom, aby przyjęli porozumienie i rozpoczęli "tak szybko, jak to możliwe negocjacje w sprawie przyszłego partnerstwa między Unią Europejską a Wielką Brytanią".

O porozumieniu poinformował także brytyjski premier Boris Johnson. "Mamy wspaniałą nową umowę, która oddaje nam kontrolę" - napisał na Twitterze.

Brytyjski premier jest przekonany, że nowe porozumienie w sprawie brexitu zostanie zaaprobowane w sobotę przez parlament, a następnie zostanie ratyfikowane przed 31 października - powiedziała w czwartek rzeczniczka Downing Street.

 

Rząd planuje poddać umowę pod głosowanie w Izbie Gmin w sobotę, a następnie jeśli ustawa w tej sprawie zostanie przyjęta, musi dokonać formalnej ratyfikacji umowy.

 

Zapytana, czy Johnson jest przekonany, że niezbędne ustawy mogą zostać przyjęte na czas, aby opuścić Unię Europejską 31 października, rzeczniczka powiedziała: "Opinia publiczna spodziewa się, że jeśli umowa zostanie przyjęta, posłowie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby dokonać tego na czas i tak, jesteśmy przekonani, że możemy to zrobić". Jak dodała, umowa zapewni, iż Wielka Brytania opuści Unię Europejską w uporządkowany sposób.

 

"Premier Johnson daje głowę"

 

- Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnia, że przeprowadzi wynegocjowane w czwartek porozumienie w sprawie brexitu przez brytyjski parlament - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

Zapewnił też, że otrzymano pozytywną rekomendację ze strony negocjatorów i pozytywną opinię premiera Irlandii Leo Varadkara w sprawie porozumienia o brexicie.

 

- Nie jestem ekspertem od Izby Gmin, nie wiem, nikt chyba dziś na świecie nie wie jakie będą ostateczne decyzje, ale premier Johnson daje w jakimś sensie głowę, że to przeprowadzi. To już jest jego zadanie - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli szef Rady Europejskiej.

 

"Kwestia irlandzka została rozwiązana"

 

- Porozumienie przewiduje okres przejściowy do końca 2020 r., ale może być przedłużony - powiedział główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier. Jak dodał, umowa "daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia budżetu UE".

 

- Mam nadzieję, że 1 listopada, tak szybko jak to możliwe, będziemy mogli rozpocząć rozmowy w sprawie nowego partnerstwa UE z Wielką Brytanią - dodał.

 

Barnier wyjaśnił, że w rozmowach na ten temat UE, z jednej strony, chciała zabezpieczyć powstanie twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną oraz chronić gospodarkę wyspy i jednolitość wspólnego rynku. Z drugiej strony, co było ważne dla Wielkiej Brytanii, to pozostanie Irlandii Północnej w granicach brytyjskiego terytorium celnego.

 

Jak mówił, choć rozmowy w tej kwestii były w ostatnich dniach trudne, to się jednak powiodły i wpracowano rozwiązanie, które opiera się na czterech elementach.

 

- Po pierwsze, Irlandia Północna będzie nadal podlegała ograniczonemu zestawowi unijnych regulacji, głównie dotyczących dóbr. To oznacza, że wszelkie procedury dotyczące dóbr będą odbywały się w punktach wejścia do Irlandii Północnej. Dla tego celu, władze brytyjskie będą odpowiedzialne za egzekwowanie zasad unii celnej UE w Irlandii Północnej – wskazał.

 

Druga kwestia, jak mówił, to cła. - Irlandia Północna pozostanie w brytyjskim terytorium celnym i będzie w rezultacie korzystała z brytyjskich, przyszłych polityk celnych, jednak jednocześnie pozostanie punktem wejścia na nasz jednolity rynek – wskazał.


- Północnoirlandzkie Zgromadzenie Parlamentarne będzie mogło zwykłą większością głosów zdecydować po czterech latach funkcjonowania protokołu w sprawie irlandzkiej granicy, czy chce jego przedłużenia, czy nie - poinformował.

 

"Olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne" 

 

- Porozumienie, które zostało wstępnie zaakceptowane przez obie strony, przez stronę unijną i stronę brytyjską, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym - z jednej strony realizuje oczekiwania Wielkiej Brytanii dotyczące zachowania gwarancji integralności Zjednoczonego Królestwa, z drugiej strony gwarantuje integralność wspólnego rynku, nasze interesy handlowe - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

 

- Co najważniejsze porozumienie otwiera drogę do tego, by prawa obywateli były chronione umową międzynarodową, nie tylko prawem krajowym, by doszło do rzetelnego rozliczenia finansowego lat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, by w końcu wprowadzić okres przejściowy, jeśli chodzi o współpracę handlową po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE - dodał.

 

Szymański podkreślił, że Polska od początku była zainteresowana tym, aby brexit przebiegał na podstawie umowy, w sposób "możliwie niechaotyczny".

 

- Sam brexit jest oczywiście negatywnym wydarzeniem z polskiego punktu widzenia, ale jeżeli już musi do niego dojść, powinien być oparty o umowę - powiedział.

 

Wiceszef MSZ zaznaczył, że gdy w ostatnich dniach pojawiły się propozycje brytyjskie oparte o pełną zbieżność regulacyjną, wówczas Polska zachęcała drogami dyplomatycznymi i publicznymi, aby strona UE usiadła do stołu i podjęła "rzeczowe negocjacje w tej sprawie".

 

- Wszystko wskazuje na to, że brexit będzie przebiegał na podstawie umowy, natomiast moment pełnej ulgi i stron zaangażowanych w negocjacje przyjdzie dopiero wtedy, gdy umowa będzie w pełni ratyfikowana, bo pamiętajmy, że przed nami są jeszcze trudne głosowania w Izbie Gmin - dodał i zastrzegł, że umowa musi być też przyjęta przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

 

- To porozumienie jest na pewno olbrzymim krokiem we właściwym kierunku, dużym sukcesem negocjacyjnym, zrównoważonym podejściem do sprawy brexitu i do rozbieżności interesów między Wielką Brytanią a UE - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Premier Macedonii Płn. apeluje do UE, by nie odwracała się od jego kraju

 

"Wygląda gorzej niż wersja wynegocjowana przez May"

 

Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz brytyjską Izbę Gmin. Zarówno Johnson, jak i Juncker wezwali parlamentarzystów do poparcia umowy.

 

Po stronie brytyjskiej może to jednak nie być proste. Krótko przed informacją o osiągniętym kompromisie północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspiera mniejszościowy rząd Partii Konserwatywnej, oświadczyła, że nie może poprzeć umowy w obecnym kształcie. Ponieważ propozycje Johnsona zakładały, że Irlandia Północna wyjdzie wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostanie w unijnym jednolitym rynku, DUP obawia się, że odmienne traktowanie tej prowincji może podważać integralność terytorialną kraju.

 

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że porozumienie wygląda "jeszcze gorzej" niż wersja wynegocjowana przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May i powinno zostać odrzucone przez posłów. Tamta wersja porozumienia została trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin, co w konsekwencji skłoniło May do złożenia rezygnacji.

 

Nie jest też pewne, czy porozumienie zaakceptuje grupa twardych zwolenników brexitu w samej Partii Konserwatywnej.

 

Specjalne posiedzenie Izby Gmin, na której posłowie mają zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia, zapowiedziane jest na najbliższą sobotę.

zdr/luq/ Reuters, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie