"Niedopuszczalna". Doradca Putina o tureckiej inwazji w Syrii

Świat
"Niedopuszczalna". Doradca Putina o tureckiej inwazji w Syrii
Reuters
Turecka ofensywa Źródło Pokoju ruszyła 9 października

Turecka operacja w północno-wschodniej Syrii jest "niedopuszczalna" - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji Władimira Putina ds. Syrii Aleksandr Ławrientiew.

Zapytany o to, czy Rosja i Turcja porozumiały się w sprawie tureckiej ofensywy przed jej rozpoczęciem, Ławrientiew odpowiedział: "Nie. Zawsze apelowaliśmy do Turcji o powściągliwość i zawsze uznawaliśmy operację zbrojną na syryjskim terytorium za niedopuszczalną".

 

"Rozmowy odbywały się za pośrednictwem Rosji"

 

- Bezpieczeństwo turecko-syryjskiej granicy powinno być zapewnione poprzez wprowadzenie rządowych sił na całej rozciągłości granicy. Dlatego nigdy nie opowiadaliśmy się za pomysłem wprowadzenia m.in. tureckich oddziałów, nie mówiąc już o syryjskiej zbrojnej opozycji, i nie popieraliśmy go - podkreślił doradca, który rozmawiał z dziennikarzami w Abu Dhabi, gdzie trwa oficjalna wizyta Putina.

 

Wypowiedź Ławrientiewa sugeruje wzrost napięć między Rosją i Turcją - pisze Reuters.

 

Doradca rosyjskiego prezydenta poinformował, że rozmowy między przedstawicielami władz w Damaszku i sił kurdyjskich odbywały się za pośrednictwem Rosji, m.in. w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii.

 

Czytaj więcej: Trump wezwał Erdogana, by zakończył inwazję w Syrii. "Był bardzo stanowczy"

 

Operacja po decyzji Trumpa

 

W niedzielę kurdyjskie władze w północno-wschodniej Syrii zawarły porozumienie z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Kurdyjska Autonomiczna Administracja Syrii Północnej i Wschodniej poinformowała, że armia syryjska ma "wyzwolić tereny", nad którymi kontrolę przejęli Turcy i wspierane przez nich syryjskie formacje opozycyjne. "Wstępna wojskowa" umowa z władzami w Damaszku dotyczy rozmieszczenia sił wzdłuż granicy Syrii z Turcją, a kwestie polityczne strony omówią później - poinformował przedstawiciel Kurdów.

 

Turecka ofensywa Źródło Pokoju ruszyła 9 października wkrótce po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie