Ukraińskie media: do Sejmu wchodzą "przyjaciele Putina"

Świat
Ukraińskie media: do Sejmu wchodzą "przyjaciele Putina"
PAP/Tomasz Gzell

Wybory parlamentarne w Polsce ze znaczącą przewagą nad konkurentami wygrywa rządząca partia PiS, której wynik pozwoli jej na samodzielne rządzenie; do parlamentu wchodzą też "przyjaciele Putina" z Konfederacji - piszą w poniedziałek media na Ukrainie.

"W polskich wyborach wygrywa PiS, do parlamentu wchodzą także »przyjaciele Putina«" - ocenia portal Europejska Prawda, który nazwał "sensacją" wynik na poziomie ponad 6,7 procent "ultraprawicowych populistów" z Konfederacji.

 

"Jeśli oficjalne wyniki wyborów potwierdzą wyniki sondaży exit poll, PiS znów będzie miało jednopartyjną większość w Sejmie i samodzielnie utworzy rząd" - zauważa państwowa agencja Ukrinform.

 

ZOBACZ: "Obrona wartości katolickich przed ofensywą zwolenników praw gejów"

 

"Dla wyborców PiS najważniejszym argumentem jest szereg programów socjalnych"

 

Ukraińska sekcja Radia Swoboda zwraca uwagę, że mimo krytyki ze strony organizacji międzynarodowych, rządząca w Polsce partia cieszy się stabilnym, wysokim poparciem obywateli.

 

"Tej sile politycznej, która zgromadziła w swych rękach pełnię władzy, zarzuca się ograniczanie swobody słowa i niezawisłości sądów. Dla wyborców tej partii najważniejszym argumentem przemawiającym na jej korzyść jest szereg programów socjalnych, które władze wprowadziły w ostatnich latach. Największym z nich jest program 500+" - czytamy.

 

Ukraińska prasa zwraca także uwagę na rekordowo wysoką, ponad 61-procentową frekwencję wyborczą w Polsce.

 

Z danych PKW z 71,89 proc. komisji wyborczych wynika, że PiS uzyskało 45,81 proc., KO - 25,46 proc., SLD - 11,90 proc., PSL - 8,96 proc., a Konfederacja - 6,71 proc.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie