Młodzi i starsi głosowali na PiS

Polska
Młodzi i starsi głosowali na PiS
PAP/Leszek Szymański

Według sondażu exit poll Prawo i Sprawiedliwość wygrało we wszystkich grupach wiekowych. Na PiS postawili zarówno najmłodsi, jak i najstarsi wyborcy. Wśród elektoratu Lewicy i Konfederacji - dominują młodzi wyborcy. Do Sejmu weszło pięć partii.

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych z wynikiem 43,6 proc. - wynika z badania exit poll, które dla Polsat News przygotowała firma Ipsos. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska - 27,4 proc. głosów. Do Sejmu wchodzi też Lewica, PSL oraz Konfederacja. Takie, sondażowe wyniki oznaczają, że PiS - z rekordowym wynikiem - utrzyma większość w Sejmie.

 

PiS wygrywa we wszystkich grupach wiekowych

 

Według sondażu Prawo i Sprawiedliwość wygrało we wszystkich grupach wiekowych. PiS najchętniej popierane jest przez osoby starsze (60+). Mimo, że wśród głosujących na PiS najmłodsi wyborcy (18 - 29 lat) stanowili najmniejszą grupę to i tak w tym przedziale wiekowym liderem było Prawo i Sprawiedliwość.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Gdzie wygrało PiS, a gdzie KO. Podział na województwa

 

Na Koalicję Obywatelską - według sondażu - najchętniej głosowały osoby w przedziale wiekowym 40-49 lata (31.7 proc.). Poparcie dla tego komitetu wyborczego było jednak wyrównane we wszystkich grupach wiekowych 18-29 (24 proc.), 30-39 lat (29,8 proc.), 50-59 lat (26,3 proc.) 60+ (25.3 proc.)

 

Poparcie dla PSL również było wyrównane. Najwięcej zwolenników ludowcy zanotowali w grupie wiekowej 30-39 lat (11.1 proc.), a najmniej wśród wyborców 60+ (7,4 proc.)

 

Młodzi postawili na Prawo i Sprawiedliwość

 

Na listy SLD wyborcy w wieku 18-29 lat oddali 17.7 proc. głosów. Najmniejsze poparcie zyskali w grupie wiekowej 50-59 lat.

 

Sondaż pokazuje, że co piąty wyborca (20.2 proc.), który miał od 18 do 29 lat głosował na Konfederację. Tylko 1.1 proc wyborców Konfederacji stanowili głosujący w wieku 60+.

 

Według sondażu, młodzi w tych wyborach postawili na Prawo i Sprawiedliwość. Co czwarty wyborca (26.2 proc.) w przedziale wiekowym 18-29 lat oddał swój głos na tę partię. Na PiS swój głos oddało 22.3 proc. studentów i uczniów.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Rolnicy, przedsiębiorcy, studenci, bezrobotni - zobacz, jak głosowali

 

Drugą najchętniej wybierana partią przez młodych - jak pokazuje sondaż - była Koalicja Obywatelska. Swój głos oddało na nią 24 proc. wyborców.

 

Na dalszych miejscach w sondażu uplasowały się Konfederacja (20.2 proc.) i SLD (17.7 proc). Najmniej młodych zagłosowało na Polskie Stronnictwo Ludowe (10.3 proc.).

 

Znikome poparcie dla Konfederacji w grupie 60+

 

Według sondażu, wśród grupy wiekowej 60+ zdecydowanym liderem było Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło ponad połowę głosów (55.6 proc.). Co czwarty wyborca (25.3. proc.) w tym wieku oddał głos na Koalicję Obywatelską.

 

Jak pokazuje sondaż, w tym przedziale wiekowym na listy SLD głosowało 10 proc., a Polskie Stronnictwo Ludowe 7,4 proc. Niewielkim poparcie w tej grupie wiekowej cieszy się Konfederacja, na którą oddano 1.1 proc. głosów.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie