Kraków zasadzi las na cześć Nobla dla Tokarczuk. "Pozostanie po wszystkie czasy"

Polska
Kraków zasadzi las na cześć Nobla dla Tokarczuk. "Pozostanie po wszystkie czasy"
PAP/Maciej Kulczyński
Olga Tokarczuk jest drugą Polką nagrodzoną literackim Noblem. Łącznie wyróżnienie to otrzymało pięć osób pochodzących z Polski

25 tys. dębów szypułkowych, lip drobnolistnych i buków zwyczajnych posadzi na liczącym ok. 5-ha terenie nowohuckich Kujaw miasto Kraków by uczcić literackiego Nobla Olgi Tokarczuk. Powstały teren zielony będzie nazwany Las Prawiek. Wspólne sadzenie odbędzie się 29 października o godzinie 10.

Decyzję o posadzeniu Lasu Prawiek podjął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, o czym poinformował w piątek w mediach społecznościowych. "Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury" – napisał prezydent Krakowa.

 

Jak wyjaśnił, nazwa lasu – "Prawiek" – nawiązuje do powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy”. "Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy" – podkreślił Majchrowski.

 

"Olga Tokarczuk odgrywa kluczową rolę w centrum literackiego wszechświata"

 

W pierwszym zdaniu książki Tokarczuk czytamy, że Prawiek znajduje się w centrum wszechświata. "Kraków jako Miasto Literatury UNESCO jest centrum literackiego wszechświata, a Olga Tokarczuk w tym centrum od zawsze odgrywa kluczową rolę" – podało miasto.

 

Magistrat zwrócił też uwagę, że dla pisarki kryzys ekologiczny i kwestie praw zwierząt są "absolutnie pierwszorzędne, o czym nie tylko pisała, ale wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami na całym świecie". Sadzenie 29 października będzie częścią trwającego w tym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada.

 

Las Prawiek jest wspólną inicjatywą Miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zalesianie jest realizowane w związku z prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie "Powiatowym Programem Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018-2040".

 

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

 

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od czasu, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

 

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

 

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie