Prof. Davies: każdy naród ma swoich świętych i ludzi podłych

Polska

- Nie wierzę, że jest coś takiego jak charakter narodowy. Każdy naród jest podobny. Każdy naród ma swoich bohaterów, świętych i ludzi podłych - stwierdził prof. Norman Davies, pytany w programie "Punkt Widzenia" o to, jacy są Polacy. Wybitny historyk, który w 2014 r. otrzymał polskie obywatelstwo, wydał swoją najnowszą książkę, autobiografię: "Norman Davies. Sam o sobie".

- Nie wierzę w stereotypy - zapewnił prof. Norman Davies, którego Grzegorz Jankowski zapytał o to, jak Polacy są postrzegani za granicą.

 

- Polacy przeżyli epizody, których nie przeżyli np. Brytyjczycy i przez te przeżycia Polacy mogą mieć inne poglądy niż Brytyjczycy czy Rosjanie - dodał.

 

"Polacy nie są znani za granicą"


Dopytywany przez Grzegorza Jankowskiego o to, z czego Polacy są znani za granicą, Davies zaznaczył, że "przykro powiedzieć, ale Polacy nie są znani". - Moja misja teraz jest taka, by uczyć o Polsce. Prawie nie ma studiów o Polsce - powiedział. 


Ocenił, że wiedzy o Polsce nie mają nawet w Niemczech. - Na 126 uniwersytetów w Wielkiej Brytanii tylko w jednym, w Cambridge, jest przedmiot wiedzy o Polsce - zauważył historyk.


Norman Davies pytany o podziały wśród Polaków po przemianach ustrojowych, zgodził się, że "Polska obecnie jest podzielona, choć nie od 30, a od 15 lat".

 

"Zjednoczone Królestwo jest o krok od zniknięcia"


Zauważył jednak, że Polska przeżyje swoje problemy. - Ale Zjednoczone Królestwo jest o krok od zniknięcia, od tego, by rozpaść się - skomentował aktualną sytuację w Wielkiej Brytanii, która jest bliska opuszczenia Unii Europejskiej.

 

Norman Davies jest historykiem angielsko-walijskiego pochodzenia, profesorem Uniwersytetu Londyńskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autorem prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, kawalerem Orderu Orła Białego.


W 2014 prezydent Bronisław Komorowski nadał Normanowi Daviesowi polskie obywatelstwo. Pod koniec września ukazała się najnowsza książka historyka, autobiografia "Norman Davies. Sam o sobie". 

 

"Pyszności" z szerokim tłem historycznym

 

Książka powstawała blisko 10 lat. Historyk przyznał, że jej pisanie "to była droga przez mękę", gdyż w pierwszej wersji tekst, który napisał "wyszedł bardzo nudny i bez struktury". - Po redakcji był jeszcze nudniejszy - dodał.

 

Zadowolony z tekstu był dopiero wtedy, kiedy dodał do niego mnóstwo krótkich epizodów, "takich pyszności". W ten sposób powstała opowieść: o rodzinie, dorastaniu, karierze nauczyciela, związkach z Francją i Polską, samochodach, futbolu i trudnych decyzjach. Wydawcy zapewniają, że jest pełna anegdot - "pyszności", o których wspomniał sam autor - z szerokim tłem historycznym i ze szczyptą angielskiego humoru.

grz/luq/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze