Pomysłowy student przechytrzył oszustów ich własną metodą

Świat
Pomysłowy student przechytrzył oszustów ich własną metodą
Pexels/Negative Space

Studentowi z Irlandii udało się przechytrzyć internetowych oszustów. Po otrzymaniu maila z intratną propozycją, 22-latek podstępem "wyłudził" od oszustów pieniądze, a następnie przekazał je na cele charytatywne.

22-letni student i początkujący muzyk Ross Walsh dostał e-mail z propozycją zarobienia dużych pieniędzy. Oszust, który przedstawiał się jako bankier, zaproponował mężczyźnie zainwestowanie tysiąca funtów. Walsh miał w zamian otrzymać udziały w jego biznesie. 

 

"Moja działalność polega na handlu akcjami. W zeszłym tygodniu zarobiłem skromne 35 tys. funtów. Możesz się zastanawiać, dlaczego potrzebuję tysiąca funtów, kiedy zarobiłem 35 tysięcy. Chcę przekazać moją wiedzę młodym ludziom i nauczyć ich biznesu za rozsądną cenę. Jeśli wyślesz mi przelew na tysiąc funtów, pomogę ci stać się bogatym" - napisał oszust przedstawiający się jako Solomon Gundi.    

 

 

Facebook/@welshyofficial

 

 

Student od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze, więc postanowił się z nimi "zabawić" i odpisał na propozycję.

 

Zamiast oczekiwanego tysiąca funtów, zaproponował, że przeleje na konto oszustów 50 tysięcy. 

 

Facebook/@welshyofficial

 

 

Następnie przerobił bankowe potwierdzenie przelewu na kwotę 50 tys i wysłał je oszustom. 

 

Facebook/@welshyofficial

 

Chwilę później oszuści wysłali kolejną wiadomość w której poinformowali, że pieniądze nie doszły na ich konto.

   

 

Facebook/@welshyofficial

 

 

22-latek odpisał, że jego bank wstrzymał transakcję podejrzewając, że może to być oszustwo. Dodał, że aby się uwiarygodnić, oszuści muszą przelać ze swojego konta docelowego niewielką sumę pieniędzy na jego konto.

 

 

Facebook/@welshyofficial

 

 

 

Na reakcję nie musiał długo czekać. Po chwili na koncie studenta było 25 funtów, które przesłali oszuści.  

 

Facebook/@welshyofficial

 

 

Gdy naciągacze zorientowali się, że sami padli ofiarą wyłudzenia, zamknęli rachunek bankowy. 22-latek postanowił, że nie zatrzyma "zarobionych" pieniędzy dla siebie. 25 funtów przeznaczył na cele charytatywne - wsparł darowizną Irlandzkie Towarzystwo Onkologiczne. 

 

Facebook/@welshyofficial

 

 

dk/prz/ BBC, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze