Związki partnerskie mają pokazać majątek. Śmiszek mówi o dyskryminacji

Polska
Związki partnerskie mają pokazać majątek. Śmiszek mówi o dyskryminacji
Polsat News

PiS, choć nieformalnych związków nie zamierza legalizować, przygotowuje jednak przepisy ich dotyczące. Nowe ułatwienia, ale i obowiązki, obejmą pary zarówno hetero-, jak i homoseksualne - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że - w przyjętej przez Sejm ustawie o jawności majątkowej polityków poszerzono katalog osób, które muszą ujawniać zarobki, o te "pozostające we wspólnym pożyciu" z politykiem.

 

DGP zwraca uwagę, że - zgodnie z wykładnią Sądu Najwyższego chodzi o relację, "w której istnieją jednocześnie więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe)". Wskazuje także na ocenę SN, w który w oparciu o przepisy kodeksu karnego stwierdził, iż - odmienność płci osób pozostających w takiej relacji nie jest warunkiem uznania ich za pozostające we wspólnym pożyciu.

 

Według gazety - Krzysztof Śmiszek lub jego partner Robert Biedroń (obaj z partii Wiosna), gdyby dostali się do Sejmu, musieliby w oświadczeniu majątkowym uwzględnić zeznania partnera.

 

Śmiszek, komentując dla DGP nowe regulacje jawnościowe mówi o dyskryminacji.

 

- Istnienie takich związków jest uznawane w wygodnych dla władzy sytuacjach. Na przykład zgodnie z ordynacją podatkową długi mogą przejść na partnera, też niezależnie od płci, ale już w przypadku dziedziczenia nie dostrzega się, że ktoś żył z partnerem ‒ powiedział Śmiszek.

 

Dziennik informuje również o pojawiających się równocześnie ułatwieniach.

 

- Od września lekarz pozostający w niesformalizowanym związku może swojemu partnerowi legalnie wypisać lek w ramach recepty pro familiae - napisano.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie