Nawet 4 mld zł rocznie może tracić Polska. Pieniądze mają trafiać do rajów podatkowych

Biznes
Nawet 4 mld zł rocznie może tracić Polska. Pieniądze mają trafiać do rajów podatkowych
Pixabay/BeatriceBB

Polska, z powodu sztucznego wyprowadzania zysków przez korporacje do rajów podatkowych, traci 11 proc. dochodów z CIT, czyli ok. 3-4 mld zł rocznie - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Najwięcej zysków wyprowadzanych jest z naszego kraju do Szwajcarii, Holandii, Irlandii i Luksemburga.

"Około 40 proc. zysków międzynarodowych korporacji trafia do rajów podatkowych" - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na dane z raportu "The Missing Profits of Nations" przygotowanego przez badaczy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Kopenhaskiego.

 

Proceder ten sprawia, że państwa tracą część wpływów z podatku CIT - podkreślili eksperci PIE. Dodają, że największymi poszkodowanymi są państwa Unii Europejskiej: Niemcy tracą 29 proc. dochodów z CIT, Francja i Węgry – po 24 proc., a Wielka Brytania 21 proc.

 

"Polska, z powodu sztucznego wyprowadzania zysków do rajów podatkowych, traci 11 proc. dochodów z CIT" - napisano w najnowszym wydaniu "Tygodnika Ekonomicznego PIE". Dodano, że według raportu jest to około 1 mld dol. rocznie, czyli 3-4 mld zł.

 

"Taka kwota pozwoliłaby Polsce na wybudowanie prawie 100 kilometrów autostrad co roku" - wskazali eksperci PIE.

 

Tylko 2 proc. utraconych zysków trafia do najbardziej znanych rajów podatkowych

 

Najwięcej zysków, jak podano, wyprowadzanych jest z Polski do Szwajcarii, Holandii, Irlandii i Luksemburga. Zdaniem PIE to "o tyle zaskakujące, że oprócz Szwajcarii są to kraje należące do Unii Europejskiej, w ramach której kładzie się coraz większy nacisk na ograniczanie luk podatkowych".

 

PIE zwróciło uwagę, że 73 proc. sztucznie wyprowadzanych z Polski zysków trafia właśnie do państw UE. Dodało, że część z nich z pewnością jest następnie transferowana do bardziej "tradycyjnych" rajów podatkowych.

 

"Z kolei najbardziej znane raje podatkowe, takie jak Bermudy i Karaiby, odpowiadają jedynie za 2 proc. utraconych zysków" - podano.

 

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie